Засновник WikiLeaks Джуліан Ассандж має намір звернутися до Міжнародного суду справедливості ООН, якщо британська влада відмовляться дати йому можливість безперешкодно покинути країну і виїхати в Еквадор, де йому надано політичний притулок. Про це заявив адвокат Ассанджа після того, як міністр закордонних справ Великобританії заявив, що влада не дозволить Ассанджу покинути посольство Еквадору, де він знаходиться в даний час. Щоб дістатися до Латинської Америки, 41-річний австралієць повинен буде залишити територію посольства Еквадору в Лондоні, цілодобово охороняється поліцейськими (фоторепортаж з місця подій дивіться тут). Там він перебував протягом останніх двох місяців.
Нагадаємо, в середу британська влада пригрозили, що візьмуть посольство Еквадору штурмом, якщо засновник скандально відомого ресурсу не буде виданий британським правоохоронним органам. При цьому британські власті відзначили, що подібний сценарій допускається в рамках британського законодавства - йдеться про закон, що дозволяє вирішувати посольські та консульські будівлі дипломатичного імунітету.
У свою чергу влада Еквадору заявляють про те, що дії Великобританії по суті є порушенням Віденської конвенції 1961 р., що гарантує недоторканність диппредставництвам, і говорять про спроби залякати Еквадор, який прийняв небажане для Британії і США рішення.
В даний час Еквадор намагається домогтися скоординованого відповіді країн Латинської Америки на дії Лондона: на найближчі дні заплановано проведення екстрених засідань Союзу південноамериканських націй, Організації американських держав і Боліваріанського альянсу народів Америки з приводу ситуації навколо справи Ассанджа.
Джуліан Ассандж був заарештований в Лондоні в грудні 2010 року. Шведська прокуратура вимагає видачі журналіста на підставі звинувачень з боку двох шведок в злочинах сексуального характеру, які у Швеції прирівнюються до згвалтування. Захист австралійця наполягає на політизованості звинувачень і говорить про те, що нападки на Ассанджа пов'язані з діяльністю очолюваного ним сайту. У 2010 році на WikiLeaks було опубліковано 391832 секретні документи, що стосуються війни в Іраку, і 77000 документів, що мають відношення до афганському конфлікту, а також більше 250000 телеграм з листування Держдепартаменту США та 270 конфіденційних повідомлень американських дипломатів.
Ассандж, засуджений британським судом до екстрадиції до Швеції і побоюючись подальшої екстрадиції в США, попросив політичний притулок в посольстві Еквадору в Лондоні в середині червня. З тих пір влада Еквадору неодноразово заявляли про свою готовність розглянути прохання засновника Wikileaks.
|