Судові мови відомих російських юристів збірка - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

СУДОВІ ПРОМОВИ відомих російських юристів ЗБІРКА


Вы находитесь здесь: Библиотека / Адвокатура / Судові мови відомих російських юристів збірка


Судові мови відомих російських юристів збіркаСкачати бесплатно Судові мови відомих російських юристів збіркаВидання третє, виправлене
Москва: Юрайт, 2011. - 695 с.
ISBN: 978-5-9916-0851-0Александров Петро Якимович
Александров Петро Якимович (1838 - 1893 рр..) - Один з найвизначніших представників російського дореволюційного судового красномовства, хоча свідомо він ніколи не готував себе до адвокатської діяльності, саме до того виду діяльності, де найбільше проявився його талант. За висловом його сучасників, "доля заготовила йому блискучу кар'єру" на чиновницькому терені правових установ, і лише небажання його підпорядковувати свою волю неухильним велінням інших завадило його "тріумфального сходження службовими сходами".
П. А. Александров народився в Орловській губернії в родині дрібного священнослужителя. Непомітний пост батька не давав достатніх матеріальних засобів до нормального існування сім'ї. Сім'я Александрова часто, терпіла негаразди і позбавлення. Все це, а також спостереження Петра Якимовича за навколишнім його життям наклали важкий відбиток на склад його розуму і образ думок. Л. Д. Ляховецький згадував, що Александров "... сам любив говорити про непривабливих умовах свого минулого життя, що наводила його на роздуми сумного властивості. Невесело було життя його батьків, багато терпіли від свавілля сильних! У дитячі роки хлопчик був свідком наруги людського гідності його батька, покірно зносити всі образи, що сипалися на його голову. Враження ці глибоко запали в душу дитини "{Л. Д. Ляховецький, Характеристика відомих російських судових ораторів, СПб., 1897, стор 5.}. Враження, ці, однак, не тільки запали в його душу, а й збереглися на все його життя. Самостійність суджень і поглядів, непохитність характеру, твердість у переконаннях, виховані суворою життям і перешкодили його послідовного сходження на службовому терені, співслужили йому гарну службу в якості присяжного повіреного в лавах російських адвокатів.
Юридичний факультет Петербурзького університету П. А. Александров закінчив в 1860 році, після чого він протягом 15 років обіймав різні посади по Міністерству юстиції: товариш прокурора Петербурзького окружного суду, прокурор Псковського окружного суду, товариш прокурора Петербурзької судової палати і, нарешті, товариш оберпрокурора касаційного департаменту Урядового Сенату. У 1876 році Александров, після службового конфлікту, викликаного несхваленням начальства його ув'язнення в суді по одному із справ, де він виступив на захист свободи друку, вийшов у відставку і в цьому ж році поступив в адвокатуру.
Як захисник Александров звернув на себе увагу виступом, у відомому політичному процесі "193-х". Справа слухалася 1877 - 78 р.р. в Петербурзькому окружному суді при закритих дверях. В якості захисників у процесі брали участь кращі сили Петербурзької адвокатури.
Відповідаючи на нетактовне витівку обвинувача Желехівський. який заявив, що майже сто виправданих по цій справі обвинувачених були залучені ним для "складання фону" іншим підсудним, Александров у своїй промові "погрозив Желехівський потомством, яке приб'є його ім'я до ганебного стовпа цвяхом ... і цвяхом гострим!" {А. Ф. Коні, Вибрані твори, Госюріздат, 1956, стор 532.}.
До цього маловідомий як адвокат Александров привернув увагу громадськості продуманої промовою і вмілої переконливою полемікою з прокурором.
Оцінюючи його мова на процесі "193-х", один з учасників процесу писав: "Прикінцеві слова його зразковою мови серед дружного і погодженого хору голосів чудовою захисту прозвучали все ж самими чистими і високими нотами. Хто чув цю промову, той ніколи її не забуде ".
Незабаром, слідом за цією справою, в Петербурзькому окружному суді слухалася справа за обвинуваченням Віри Засулич у замаху на вбивство Петербурзького градоначальника Трепова. Мова, вимовлена ​​Александровим на захист Віри Засулич, принесла йому широку популярність не тільки в Росії, а й за кордоном.
"Підсудна, - згадує Л. Д. Ляховецький про виступ Александрова у справі Віри Засулич, - обрала собі в захисники П. А. Александрова. Дивились тоді чимало невдалому виборі. Петербурзька адвокатура мала стільки представників з уславленими талантами, а для важкої справи обраний був безвісний адвокат, колишній. чиновник, расставшийся зі службою.
Шепіт подиву пролунав у судовій залі, коли в день розбору справи до лави захисника наблизилася фігура Александрова. "Невже-таки він? ...".
П. А. Александров здавався пігмеєм, які взялися за роботу гіганта. Він загине, він оскандалився і погубить справу. Так думали і говорили багато, майже все. Всупереч очікуванням, мова його відразу розкрила колосальний, могутній, бойовий талант. Безвісний захисник з чиновників вийшов з суду знаменитим, з печаткою слави. Мова його, відтворена на наступний день в газетах, зробила ім'я його відомим всій читаючої Росії. Талант отримав загальне визнання. Вчорашній пігмей перетворився раптом у велетня. Одна мова створила цій людині гучну репутацію, піднесла його, виявивши всю міць його обдарування "{Л. Д. Ляховецький, цит. Соч. Стор 6 - 7; у зв'язку з побажаннями читачів ця мова Александрова незалежно від того, що вона опублікована в книзі вибраних творів А. Ф. Коні (Госюріадат, 1956), друкується в цьому Збірнику.}.
Однак було б неправильним думати, що мова ця. принесла П. А. Александрову славу внаслідок її зовнішніх ефектів. Навпаки, вона відрізняється помірністю тонів і відсутністю зайвих фарб. У цій промові П. А. Александров блискуче показав, що не заздалегідь обдумане намір Засулич є рушійним мотивом злочину, а вся сукупність беззаконних і неправомірних дій генерала Трепова - градоначальника Петербурга - є справжньою причиною скоєного. З великою силою показав Александров у промові у справі Віри Засулич, що насправді не вона повинна займати лаву підсудних, а, навпаки, той, хто в процесі зайняв співчутливу роль потерпілого, фактично повинен проходити по справі в якості обвинуваченого. Мова П. А. Александрова по даній справі, безсумнівно, в значній мірі підготувала виправдувальний вердикт присяжних. У високих же чиновницьких я урядових колах вона була сприйнята з винятковим несхваленням. Це, проте, не могло похитнути Александрова як мужнього і стійкого в своїх переконаннях судового оратора.
З меншою силою проявився ораторський талант Петра Якимовича в його виступі у справі Сари Модебадзе.
Здійснюючи захист чотирьох абсолютно невинних людей, розуміючи той великий суспільний резонанс, який мав цей процес, і свою роль в цій справі, він захисній мові надав велике суспільне звучання. Ов правильно оцінив соціальні корені і живильне середовище цього брудного, ганебної справи, сміливо підняв голос на захист невинних, принесених в жертву реакційним ідеям переслідують мету розпалювання національної ворожнечі.
П. А. Александров вивчив матеріал, що відноситься до даної справи, Показав тонке знання спеціальних питань, розбираємо на суді, успішно спростовував висновки експертизи, на яких обгрунтовувалося звинувачення.
Александров розумів, що до його голосу прислухаються широкі передові верстви Росії. Він сміливо розкривав ту атмосферу, в якій створювалося цю справу. На початку своєї промови Александров каже, що справжній процес "... бажає знати вся Росія, про нього буде судити російське громадську думку". Александров підкреслюємо, що мова призначена не тільки для суду, а й для тих, "хто нахабний наклеп осквернить вирок, якщо він буде проти їх брудних прагнень, для тих, хто захоче шукати в ньому технічних мотивів, на рівень яких він сам ніколи не піднімалося ... для тих, хто побажає без упередженого погляду дізнатися істину справжнього діла, для тих, хто побажає пошукати в ньому підстав для критики старого упередження, - упередження забобонного і живить племінну ворожнечу ".
В цьому процесі Александров виступив як оратор, що здобув собі великий і заслужений авторитет, - як захисник, якого глибоко цікавили і хвилювали соціальні корені цієї справи. У цій глибоко змістовної промови його цікавили не тільки докази, але і та громадська атмосфера, яка породила тяжке звинувачення і незаслужене переслідування невинних людей.
Проаналізувавши склад злочину, ретельно розібравши представлені обвинувачем докази, він уміло показав необгрунтованість доводів прокурора.
Закінчивши грунтовний розбір доказів, він, прагнучи ще раз підкреслити суспільне значення цього процесу, ретельно відпрацювавши свій основний висновок, сказав з приводу розглядуваної справи: "Воно нагадає російським людям про справедливість, яка тільки й потрібна, щоб такі сумні справи не повторювалися. Скаже даний справу свою повчальне слово і нашим громадським діячам, що тримає у своїй владі нашу честь і свободу. Воно скаже російським слідчим, що не захоплюватися їм слід народним забобоном, а панувати над ним ... воно скаже російським прокурорам, що дороги і люб'язні вони суспільству не тільки як охоронці суспільства від злочинних посягань, а й в особливості як охоронці його від безпідставних підозр і помилкових звинувачень ".
Переконливу промову на захист. слова і друку виголосив Александров по справі Нотовича. І в цій промові проявив він свій розум, блискуче ораторське дарування.
"Щоб зрозуміти і оцінити мова Александрова, писав відомий дореволюційний публіцист Г. Джаншіев, недостатньо було хапати на льоту блискітки гучних фраз, потрібно було її слухати зосереджено, з увагою і дослухати до кінця. При першому дебюті П. А. в Москві спочатку мова його викликала розчарування. Так це Александров? - говорили розчаровані слухачі, які звикли з самого початку чути набір витіюватих метафор і галас блискітки мішурного красномовства. Але чим далі просувалася вперед аргументація, чим глибше йшов аналіз викладених в строго систематичному порядку найдрібніших подробиць справи, тим більше заволодівав оратор увагою аудиторії. І коли закінчилася мова, публіка висловлювала жаль про те, що так скоро закінчилася вона, намагаючись запам'ятати ті влучні характеристики, їдкі "екскурсії" (така була "екскурсія" в область різки по справі Засулич) в область суспільних питань, якими завжди була сповнена строго логічна, дотепна, ділова мова, повна зрідка добродушного гуморком, частіше - того нищівного сарказму і кусючої іронії, яка, за висловом Герцена, "більш дратує, ніж смішить" {Гр. Джаншіев, Епоха великих реформ, СПб, 1907, стор 735.}.
Про сарказм Александрова говорили, що він як розривна куля вбиває наповал. Такою нищівної силою свого "Бєлова Александров зобов'язаний був чудовій знання справи, яка, за визначенням одного оратора," найкраще з красномовстві ".
Найбільш характерним для судового ораторського майстерності П. А. Александрова є тверда логіка і послідовність його суджень, вміння ретельно зважувати і визначати місце будь-якого доказу по справі, а також переконливо аргументувати і обгрунтовувати свої найважливіші доводи. Не володіючи здатністю створювати яскраві образи, він, однак, завжди прагнув до спрощення мови, докладав багато зусиль до того, щоб зробити її доступною і зрозумілою. Цим пояснюється те, що його промови, як правило, відрізняються правильністю граматичної обробки, легкістю стилю, чистотою і ясністю мови. Головне ж в-його діяльності як адвоката - сила переконання, що в поєднанні з його ораторським талантом, забезпечувала йому успіх по багатьом складним кримінальних справах.

Плевако Федір Никифорович

Плевако Федір Никифорович (1842 - 1908 рр..) - Найбільший дореволюційний російський адвокат, ім'я якого добре відоме не тільки в нашій країні, а й далеко за її межами. Юридична освіта Ф. Н. Плевако отримав в Московському університеті. Незабаром після введення Судових статутів 1864 року набрав адвокатуру і складався присяжним повіреним при Московській судовій палаті. Поступово, від процесу до процесу, він своїми розумними, проникливими промовами завоював широке визнання і славу видатного судового оратора. Завжди ретельно готувався до справи, добре знав усі його обставини, умів глибоко аналізувати докази і показати суду внутрішній зміст тих чи інших явищ. Речі його відрізнялися великою психологічною глибиною, дохідливістю і простотою. Найскладніші людські відносини, нерозв'язні часом життєві ситуації висвітлював він в доступній, зрозумілій для слухачів формі, з особливою внутрішньою теплотою. За висловом А. Ф. Коні, це був "... людина, у якого ораторське мистецтво переходило в натхнення" {Архів Інституту російської літератури (Пушкінський дім) АН СРСР, ф. 1 ^ 4, оп. 1, Eg ар 216, стр. 2.}.
У судових промовах він не обмежувався висвітленням тільки юридичної сторони справи, що розглядається. У ряді судових виступів Ф. Н. Плевако торкався великі соціальні питання, які знаходилися в полі зору і хвилювали передову громадськість.
Не можна забути його гнівні слова на адресу ігумені Митрофанії:
"Подорожній, що йде повз високих стін владичного монастиря, довіреного моральному керівництву цієї жінки, побожно хреститься на золоті хрести храмів і думає, що йде повз будинок Божого, а в цьому будинку ранковий дзвін піднімав настоятельку і її слуг не на молитву, а на темні справи !
Замість храму - біржа; замість молиться люду - аферисти і скупники підроблених документів; разом молитви - вправа у складанні вексельних текстів; замість подвигів добра - приготування до помилкових показань, - ось що ховалося за стінами.
Стіни монастирські в наших древніх обителях приховують від монаха мирські спокуси, а у ігумені Митрофанії - не то ...
Вище, вище будуйте стіни ввірених вам громад, щоб світу не було видно справ, які ви творите під "покровом ряси і обителі! .."
Гострі соціальні питання зачіпає Ф. Н. Плевако і в інших промовах. Так, виступаючи на захист люторіческіх селян, повсталих проти нелюдської експлуатації та безмірних поборів, він говорить;
"Ми, коли з нас стягують неналежне, хвилюємося, втрачаємо самовладання; хвилюємося, втрачаючи або малу частку наших статків, або що-небудь наживна, поправимо.
Але у мужика рідкісний рубль і дорого йому дістається. З віднятим кровною рублем у нього йдуть нерідко щастя і майбуття сім'ї, починається вічне рабство, вічна залежність перед глитаями і багатіями. Раз розбите господарство вмирає - і наймит засуджений на все життя шукати, як благодіяння, роботи у сильних і цілувати руку, що дає йому гріш за працю, який доставляє іншому вигоди на сотні рублів, цілувати, як руку благодійника, і плакати, і просити нового благодіяння , нового кабального праці за крихти хліба і жалюгідні лахміття ".
Плевако ніколи не розраховував тільки на свій талант, В основі його успіху лежало велике працьовитість, наполеглива робота над словом і думкою.
Ф. Н. Плевако - найбільш колоритна фігура серед найбільших дореволюційних адвокатів, він різко виділявся своєю яскравою індивідуальністю серед не бідної талановитими ораторами дореволюційної адвокатури.
А. Ф. Коні так характеризував талант Плевако: "... крізь зовнішнє обличчя захисника виступав трибун, для якого справа була лише приводом і якому заважала огорожа конкретного випадку, перешкоджала помах його крил, з усією притаманною їм силою" {А. Ф. Коні, Батьки і діти судової реформи, видання т-ва І. Д. Ситіна, 1914, стор 260.}.
Зміст промови, її тон і напрямок Плевако, як ніхто з дореволюційних судових ораторів, пов'язує з настроєм слухачів, до яких вона звернена. Він великий майстер розуміти і проникати в настрій судової аудиторії, вміло зачіпаючи потрібні струни.
Говорячи про Плевако, В. В. Вересаєв в одному зі своїх спогадів передає наступна розповідь про нього:
"Головна його сила полягала в інтонаціях, у справжньої, прямо чаклунський заразливості почуття, якими він умів запалити слухача. Тому промови його на папері і у віддаленій мірою не передають їх приголомшливою сили.
 

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2020Анализ интернет сайтов