1.2.1. Цінні папери у значенні базової цивілістичної конструкції - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина
 1.2. Цінні папери як об’єкт-інструмент моделювання майнових прав
 
1.2.1. Цінні папери у значенні базової цивілістичної конструкції
 
Проблема розгляду цінних паперів з урахуванням їх інструмен- тальної ролі в механізмах виникнення і подальшого здійснення посвідчених ними майнових прав хоча і без наголосу на цьому їх значенні, але розглядалась у цивілістичній літературі і є предметом дискусії. Зокрема, Д. В. Мурзін аналізує цінні папери як юридичні конструкції цивільного права . Він акцентує увагу на усталено- му комплексі правовідносин, у якому побудова прав, обов’язків, відповідальності їх учасників моделюється за чітко визначеною схемою, у зв’язку з чим збереження за такою конструкцією об’єкта цивільних прав найменування «цінні папери» є принциповим .
 
Серед вітчизняних правників юридичними конструкціями визначає цінні папери Л. В. Панова . Разом з тим, у цивілістичній літературі висловлені заперечення такого бачення їх природи. «Навряд чи їх (цінні папери. — В. Я.) можна вважати конструкціями і тим більше тими чи іншими специфічними елементами юридичної техніки» . Заперечує таку можливість і О. Мозгова . Наявність у цивілістич- ній літературі прямо протилежних точок зору, пов’язаних із ви- світленням розглядуваної проблематики, обумовлює необхідність зупинитися на ній докладніше. Юридичні конструкції досліджувались правознавцями в галузі інструментальної теорії права. Зокрема, Н. Н. Тарасов вважає, що «з точки зору власного змісту права саме юридичні конструкції можуть розглядатися як найбільш стабільні («надсоціальні» і в цьому сенсі культурні) одиниці права» . С. С. Алексєєв розглядає юридичні конструкції як такі «елементи техніки, що через закони привносяться вмілими правознавцями в рутинну матерію права, що нібито існує без якихось "конструкцій”» . При цьому він визначає їх у такий спосіб: «Юридична конструкція — це своєрідна модель- на побудова прав, обов’язків, відповідальності, їх типові схеми, в які втілюється "юридичний матеріал”» .
 
Саме в такому розрізі (як елементи юридичної техніки і типові модельні схеми побудови прав, обов’язків і відповідальності) вони, як загальнотеоретична категорія, підлягають екстраполяції у сферу приватноправових відносин взагалі і досліджуваних зокрема. Юридичні конструкції виникають у результаті нормативного моделювання. Суб’єктом нормативного моделювання може бути не лише Верховна Рада України (як законодавець — тобто вищий законодавчий орган). Його здійснюють шляхом прийняття в межах їх компетенції відповідних узгоджених комплексів нормативних положень і інші державні інституції — Кабінет Міністрів Украї- ни, міністерство фінансів, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку та інші державні органи. Цей вид нормативного моделювання слід термінологічно визначити як відомче норматив- не моделювання. Відповідно моделювання розглядуваних типових модельних схем, здійснюване вищим законодавчим органом на рівні законів України, для їх термінологічного розмежування, слід називати законодавчим нормативним моделюванням.
 
Спів- відношення законодавчого і відомчого моделювання має ієрар- хічний характер, і це обумовлено визначеною положеннями ст. 4 ЦК України взаємоузгодженою нормативною підпорядкованістю системи вітчизняних актів цивільного законодавства. Верховній Раді України належить право, як шляхом внесення змін у ЦК України, так і на рівні окремих поточних законів, нормативно вста- новлювати характерні для окремих видів цінних паперів базові типові модельні схеми і визначати порядок випуску нових їх видів і груп (п. 4 ч. 1 і ч. 2 ст. 195 ЦК України). Кожна з них у певних межах може бути доповнена (але з обов’язковим урахуванням їх ієрархічної підпорядкованості) за рахунок можливості відомчого нормативного моделювання і остаточно конкретизується на рівні самомоделювання, втілюючись у цінних паперах відповідної фор- ми випуску, а також видової і групової приналежності. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку в межах своєї компетенції здійснює нормативне моделювання прийняттям відповідних рішень, які містять положення, обов’язкові до ви- конання всіма суб’єктами емісійно-посвідчувальних відносин у межах території України (що визначає їх нормативний характер). У такий спосіб, як правило, усуваються небажані прогалини у правовому регулюванні розглядуваних відносин.
 
При цьому базові конструкційні особливості цінних паперів (наприклад, наявність лише двох форм їх випуску та обігу; порядок емісії відповідних їх видів; стандартизований характер посвідчених ними майнових прав; їх основні групи і види тощо) мають бути незмінними. Разом з тим, право вибору форми випуску цінних паперів, їх видових характеристик і встановлення обсягу визначеного змістом цінного папера майнового права завжди залишається за самими учасника- ми емісійно-посвідчувальних відносин (зокрема, за емітентами). У межах, визначених правовим режимом відповідного цінного папера, емітенти мають право вибору стандартної, типової мо- дельної схеми, яка зумовлена законодавством для відповідної їх форми випуску, групи і виду. Прикладом надання емітенту права вибору тієї чи іншої типової схеми побудови прав і обов’язків усіх учасників установлюваних у даному випадку правовідносин можуть бути положення Закону України «Про національну депози- тарну систему і особливості електронного обігу цінних паперів в Україні». Згідно з п. 2 ст. 4 цього Закону емітенту надається право вибору форми (документарної чи бездокументарної) випуску та обігу цінних паперів. Емітент документарного цінного папера обирає його вид і може випустити його іменним, ордерним або на пред’явника, відсотковим або безвідсотковим, якщо їх видова приналежність допускає застосування тієї чи іншої схеми побудови відповідних прав, обов’ язків чи відповідальності суб’єктів емісій- но-посвідчувальних відносин. Визначення форми випуску і обігу цінного папера, обсягу посвідченого ним майнового права, розмір його номінальної вартості і відсотків (або дивідендів для акцій), а також формулювання умов випуску документарних або бездоку- ментарних цінних паперів остаточно здійснюється емітентом.
 
 Юридичні конструкції широко застосовуються для законодав- чого моделювання прав, обов’язків і відповідальності учасників цивільних відносин. Для термінологічного виокремлення і засвід- чення галузевої приналежності їх доцільно називати цивілістичними конструкціями. Останні змістовно визначаються певними сукуп- ностями взаємопов’язаних правових норм і можуть бути простими і складними. Окрема проста цивілістична конструкція визначається органічним поєднанням певного комплексу нормативних положень, що забезпечують правове регулювання локальної сфери відно- син. Однак регламентаційний вплив механізму правового регулю- вання відносин у приватноправовій сфері взагалі і досліджуваній зокрема, як правило, забезпечується за рахунок застосування для моделювання бажаної поведінки суб’єктів не однієї, а цілої низки простих цивілістичних конструкцій. У межах окремих складних цивілістичних конструкцій можливе поєднання кількох більш простих, одиничних типових модельних схем побудови прав і обов’язків і відповідальності учасників цивільних відносин.
 
 Ними можуть бути законодавчо визначені типові модельні схеми побудови прав і обов’язків суб’єктів договірних зобов’язань. Договірні зобов’язання окремих видів з точки зору юридичної техніки ґрунтуються на загальній базовій (договірній) модельній «платформі» і постають як окремі видові складні цивілістичні конструкції, законодавчо змодельовані шляхом компонування низки простих типових мо- дельних схем. Деякі з них мають обмежену сферу застосування і використовуються лише в договірних відносинах (процедура його укладення, зміни, розірвання тощо), інші мають універсальний ха- рактер (наприклад, засоби забезпечення його виконання), а тому мо- жуть використовуватись для моделювання складних цивілістичних конструкцій, що застосовуються і в розглядуваній сфері. Нарешті, у змішаних договорах можливе поєднання кількох простих типових модельних схем, що характеризують їх як більш складну договірну конструкцію.
 
ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов