Исполнительное производство: учебники, конспекты и лекции по исполнительному производству - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

Исполнение решений юрисдикционных органов


Вы находитесь здесь: Библиотека / Исполнительное производство



Уважаемые посетители портала "LEX"! Все материалы, представленные в данной библиотеке, предназначены только для ознакомления. Любое копирование допускается только со ссылкой на автора в соответствии с Законом Об авторском праве и смежных правах *

У данному розділі наведені матеріали, з якими ви можете ознайомитись на нашому сайті або скачати бесплатно прямо зараз:



 
 1) Уголовно-исполнительное право Украины




 2). Научный комментарий к Уголовно-исполнительному кодексу Украины - Скачать бесплатно




 3). Учебник по уголовно-исполнительному праву Украины - СКАЧАТЬ БЕСПЛАТНО





Виконавче провадження, це досить об'ємна і самостійна тема. Однак найбільш цікавим може бути питання про стягнення в рамках виконавчого виробництва боргів. Торкнемося лише однієї його сторони - стягнення боргів з організацій. Повернення боргів фізичними особами, це і зовсім окрема розмова.

Грубо кажучи, стягнення складається з двох етапів - судочинство і власне кажучи, саме виконавче провадження. Суд, у тому числі арбітражний - це окремий складне питання. Але, припустимо, вам все-таки вдалося отримати рішення суду на вашу користь. І до того ж це рішення вже вступило в законну силу. Швидше за все вам до суду не вдалося накласти арешт на майно боржника. Формально це можливо. Але на практиці знаходиться досить перешкод, щоб це не відбулося. Якщо вийшло, то тоді звичайно, отримувати борги буде набагато простіше. А якщо ні?

Коротше, далі ви отримуєте виконавчий лист і йдете до судового приставу - виконавцю. Він ваш лист, звичайно, візьме. Або отримає поштою від судді. Але в нашій країні це зовсім не означає, що далі він сам буде займатися стягненням на вашу користь якихось боргів.

Причин тому багато - і особливий пристрій нашого суспільства, і характер пережитого нами часу. Але найбільш суттєвий момент, це досить специфічне зміст федерального закону про виконавче провадження. Важко сказати, якого саме ефекту хотіли домогтися автори цього цікавого закону, але в результаті вийшло так, що якщо судовий пристав - виконавець захоче (буде мотивований) займатися стягненням боргу, він це зробить, і досить ефективно. А якщо не захоче, то закон дає йому можливість послатися на величезну кількість обставин і формальних зачіпок, щоб нічим не займатися. Нерідко саме так і відбувається: судовий пристав бере виконавчий лист, і на цьому все і закінчується.

Причин нічого не робити вистачає з надлишком. За законом стягнення має в першу чергу звертатися на грошові кошти боржника, причому спочатку на рублеві, і лише якщо їх не вистачить, то після цього на валютні. Якщо коштів не вистачає для погашення боргу, то тільки тоді можна шукати і накладати арешт на рухоме і нерухоме майно.

А хто має все це шукати? У законі лише сказано, що пристав може звернутися в податкову інспекцію, щоб дізнатися номери рахунків боржника в банках. І це все. Що ж це означає на практиці? Спочатку треба умовляти пристава написати лист у податкову інспекцію. Пройде час, поки лист дійде до податківців, і поки вони дадуть свою відповідь. Добре, якщо вони дійсно знають всі рахунки боржника. Що теж не факт.

Листування триває, час іде. Нарешті пристав накладає арешт на банківські рахунки. Для цього йому треба сходити в банк. Чи піде він, і коли піде? А час все біжить. Нарешті арешт накладений. Але скільки часу до цього моменту пройшло? Багато. Поки суд прийняв рішення, поки боржнику було дано строк на добровільне виконання судового рішення. Після цього довго тривала вся ця переписка з податковою інспекцією. Звичайно, в такій ситуації, коли в кінці кінців буде накладено арешт на рахунки, на них, швидше за все ніяких грошей вже давно не буде. Тільки якщо ми маємо справу з великою і неповороткою організацією, якій важко маніпулювати з рахунками і грошима, тільки тоді можна отримати хоч щось. А так грошей не отримаєш.

Після цього починається пошук валютних коштів. І знову все спочатку. Але чи часто боржник так довго сидить і покірливо чекає своєї долі, зберігаючи на своїх валютних рахунках достатньо коштів для погашення боргу?

Можна ще спробувати виявити і заарештувати готівку. Але це теж ціла спеціальна операція. Треба вмовити пристава знайти свідків і провести обшук касового приміщення боржника. Не виключено, що якщо діяти за наводкою, можна щось і заарештувати. Але це в кращому випадку. А в звичайному випадку нічого не вдасться отримати. Адже в касі ніхто довго грошей не тримає. Це, власне кажучи, навіть і заборонено робити.

Нарешті черга доходить до нерухомості і взагалі до майна. А де воно? Це невідомо. Треба придумувати якісь схеми, умовляти пристава писати запити в різні організації. А якщо майно знаходиться десь далеко і зареєстровано невідомо де? Тут пристав ніякої вам допомоги не надасть. І формально буде абсолютно правий. За законом у нього немає ніякого механізму, щоб шукати для вас майно, на яке можна було б накласти арешт для задоволення ваших вимог. Точніше сказати, механізми є, але прописані вони так, що можна нічого не робити і ніхто за це не дорікне.

Якщо майно знайдено, то треба знову шукати свідків, описувати його, виїжджати на місце (якщо це нерухомість), проводити оцінку, може бути, вилучати (наприклад, автомобілі). А хто буде тримати ці автомобілі на місці, чекаючи арешту? Правильно, ніхто.

Якщо боржник хоч трохи не хоче віддавати борг, він подасть в арбітраж позовну заяву про зупинення виконавчого провадження. Можливостей для цього закон надає достатньо. Для початку можна сперечатися з приводу форми постанов пристава. Як тільки починаєш в судовому порядку оскаржувати цей (або ці) виконавчий документ, все виконавче провадження за законом в обов'язковому порядку призупиняється. Причепитися можна багато до чого. І підписи старшого пристава немає, і відсотки нараховані на порушення порядку, передбаченого рішенням Конституційного суду, і так далі. А час іде, а борги все не стягуються. Адже в арбітражному (та й у суді загальної юрисдикції) є свої терміни.

 
Потім заради різноманітності можна подати в суд позов про виключення з опису арештованого майна якого-небудь предмета. Знову за законом всі виконавче провадження припиняється. І так до нескінченності.

Поки йде виконавче провадження, можна, наприклад, закласти рухоме і нерухоме майно. І нехай його після цього заарештовують. А коли справа дійде до реалізації, то з'ясується, що заарештовано те, що вже вам фактично не належить. І ось шукай тоді грошики, які були отримані за заставлене майно.

Так що якщо кинути питання про стягнення на самоплив, то, швидше за все навіть за наявності хорошого судового рішення, швидше за все ніяких боргів вам стягнути не вдасться.

Проте якщо судовий пристав-виконавець все-таки з яких-небудь причин вирішив проявити завзяття при стягненні вашого боргу, то він може творити дива. Буде сам бігати в податкову інспекцію та в банки, щоб заарештувати рахунки, заведе собі інформаторів, щоб дізнатися, коли будуть переведені гроші на ваш рахунок, кожен день буде приходити з обшуками, вилучить бухгалтерську документацію, подивиться список основних засобів і запросто знайде все ваше майно і всі активи.

Хороший прийом, це коли пристав відмовляється показувати боржникові матеріали виконавчого провадження. Буває й таке. Зобов'язаний показувати і давати знімати копії, а от не показує, і все тут! Не завжди в такій ситуації допомагає і втручання прокурора. А якщо не маєш доступу до матеріалів справи, то набагато важче і захищатися і апелювати до того ж суду.

І це ще не всі вживані проти боржника прийоми. Пристав може підловити боржника на якому-небудь кроці і звинуватити, що той не виконав якесь його розпорядження. Понаставив, наприклад, скрізь свої печатки, а потім заявить, що якась із печаток була зірвана. Потрібно все це потім, щоб пристав мав змогу написати скаргу прокурору з проханням завести кримінальну справу. А це додатковий фактор тиску на боржника.

Взагалі дуже нерідко, що борги ефективно справляються саме в тому випадку, якщо на боржника заводиться кримінальна справа. Навіть неважливо, щоб ця справа якось сполучалося з питанням про борг. Кримінальну справу заводиться з приводу. Зараз це відносно нескладно, суспільство і держава в кому завгодно готові побачити злочинця. І в такому випадку боржник, звичайно ж, готовий заплатити як завгодно, аби тільки у в'язниці не сидіти.

І в суді пристав-виконавець може при бажанні істотно зіпсувати вам життя. Наприклад, ви домоглися призупинення виконавчого провадження. І ось перше засідання суду, на якому має розглядатися питання про виключення з опису якогось заарештованого предмета. Здавалося б, усе просто. Навіть якщо цей предмет не буде виключений з опису, можна подати апеляційну скаргу і ще продовжити весь розгляд на місяць. Але коли ви приходите до суду, то з'ясовується, що пристав-виконавець не просто з'явився сам, а привів із собою ще й представника територіального управління міністерства юстиції. Формально саме це управління є відповідачем за подібними позовами, але на практиці не завжди його представник є в суд. Уповноважать пристава, от і все. А тут ось візьме і з'явиться. І приведе з собою ще й прокурора.

І ось вся ця компанія починає просити суддю прийняти ухвалу, в якій буде написано, що виконавче провадження достроково, до закінчення розгляду справи, відновлюється. Формально це деяка натяжка, але при бажанні можна і так витлумачити деякі положення закону про виконавче провадження. У звичайній ситуації суддя не буде задовольняти подібних прохань. Але тут-то до нього з'явилися люди, один з яких контролює суддів, а другий садить їх за хабарі! Ну, як тут не піти назустріч? І в такій ситуації суддя може піти назустріч і прийняти відповідну ухвалу.

А це значить, що поки ви йдете додому після такого суду, пристави вже відновили виконавче провадження, заарештували ще яке-небудь ваше майно, автомобілі витягли на комерційну платну стоянку, і так далі. Тобто звичайне судове засідання перетворилося на катастрофу.

Тут наведені лише найзагальніші приклади того, як виконавче провадження може бути повернуто як на користь боржника, так і на користь стягувача. Так би мовити, палиця з двома кінцями. Нічого не поробиш, таке ось вже законодавство і така мораль навколо проблеми стягнення боргів. Багато що залежить від адвоката. Він може втрутитися в процес стягнення і допомогти тій чи іншій стороні, якщо, звичайно, в достатній мірі володіє непростими важелями впливу на учасників процесу.


_____________

* Если Вы являетесь правообладателем какого-либо материала и не желаете, чтобы он был представлен для ознакомления - просим сообщить через форму обратной связи.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов