Цінні папери як об'єкт посвідчення майнових прав - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 Таким чином, можна говорити про своєрідність і водночас єдність основних, ключових аспектів інструментальної правової природи цінних паперів документарної і бездокументарної форм випуску та обігу. А ще — про необґрунтованість міркувань щодо несумісності особливостей правової природи двох вказаних форм їхнього пра- вового буття і хибні пропозиції щодо їх розмежування як окремих категорій об’єктів цивільних прав, що обумовлює необхідність подальшої полеміки стосовно цієї проблеми і впровадження в цивілістику цілісної інструментальної концепції цінних паперів.

Переконливим доказом доцільності розгляду специфіки цінних паперів у межах цієї концепції є законодавчо визначена необхід- ність здійснення юридично вагомих дій, спрямованих на оформ- лення документів індивідуальних або масових емісій. Вона полягає у виконанні вимог, визначених законодавством для документар- ної форми фіксації майнових прав або оформлення глобального сертифіката і виконання інших необхідних нормативних вимог у ході випуску бездокументарних цінних паперів.

Ці дії емітента є вольовими, правомірними, спрямованими на виникнення прав та обов’язків, що обумовлені оформленням і емісією цінних паперів, а відтак підлягають розгляду як правочин. У цьому значенні вони постають правовстановлюючим юридичним фактом – односто- ронньо-управоможуючим правочином, що вчиняється емітентом з метою прийняття на себе обов’язку надати можливість здійснити посвідчене цінним папером майнове право кожному належним чи- ном легітимованому правонабувачу. Документарний цінний папір підлягає розгляду як підсумковий документ, що свідчить про волю і наміри емітента по встановленню в його змісті відповідного майно- вого права. Відповідно виразом письмової форми розглядуваного правочину є належним чином оформлені сертифікат документарно- го цінного папера або глобальний сертифікат для відповідних форм їх випуску та обігу.

Положення актів цивільного законодавства (ст. 196 ЦК України) визначають обов’язковість врахування нор- мативних велінь щодо реквізитів і форми цінних паперів, а також інших необхідних вимог. Їх виконання емітентом є необхідною умовою надання цінним паперам значення стандартизованих за змістом документів або здійснених зберігачем облікових записів для бездокументарної форми їх випуску та обігу. Специфіка виник- нення і подальшого розвитку цих правовідносин полягає в тому, що передумовою визнання цінних паперів оборотоздатними об’єктами цивільних прав є виконання цих вимог і їх належна емісія. Показово, що окремі норми основного акта цивільного зако- нодавства України, встановлюючи положення, що підлягають застосуванню в ході регулювання відповідних груп емісійно- посвідчувальних відносин, стосовно окремих їх видів, фактично ототожнюють форму договору і документів, які підлягають відне- сенню до цінних паперів. Зокрема, згідно з ч. 3 ст. 957 ЦК України «письмова форма договору складського зберігання вважається дотриманою, якщо прийняття товару на товарний склад посвідче- не складським документом». Відповідно до положень ч. 1 ст. 961 ЦК України до них віднесені складська квитанція, що не може розглядатись як різновид цінних паперів, а також просте і подвій- не складські свідоцтва, правова природа яких свідчить на користь можливості їх віднесення до них. І хоча складське свідоцтво ні в розглядуваному значенні, ні з інших точок зору не підлягає навіть умовному ототожненню з договором (як більш універсальною і окремою цивілістичною конструкцією), проте такий нормативно- визначений підхід є свідченням законодавчої інструментальної характеристики окремих видових конструкцій документів, що підлягають віднесенню до цінних паперів. Зазначене дає під- стави твердити, що в інструментальному значенні сертифікат документарного цінного папера або глобальний сертифікат для бездокументарної форми їх випуску та обігу — це особливий документований вираз форми односторонньо-управоможуючого правочину.

Адже його вчинення боржником-емітентом у поєднанні з іншими юридичними актами як публічно- (реєстрація випуску цінних паперів), так і приватноправового (зустрічні дії первісного кредитора — першого набувача прав на цінні папери) спрямування в межах єдиного юридичного складу має наслідком появу в цивіль- ному обороті оборотоздатного об’єкта-інструмента посвідчення майнових прав. Слід зауважити, що безпосередньо глобальний сер- тифікат не визнається об’єктом цивільних прав. У ньому емітент у односторонньому порядку формалізує свою загальну згоду на оборотоздатність здійснених зберігачем обліково-посвідчувальних написів, хоча і «розпорошених» у окремих рівновеликих частках майнових прав, однак об’єднаних єдністю випуску, а також єди- них за первісною і кінцевою метою, призначенням і остаточною правовою долею (наприклад, якщо АТ — банкрут, то всі емітовані ним цінні папери — «папірці» і просто рухомі речі, і то лише за умови зацікавленості певної особи у володінні ними). Адже цінні папери набувають значення об’єктів цивільних прав лише за умови дотримання вимог щодо форми вказаного односторонньо-управо- можуючого правочину, а також виконання цілої низки нормативно- визначених вимог і в поєднанні з іншими юридичними актами, що в сукупності можуть бути визначені як послідовно здійснюваний елементно-неоднорідний юридичний склад.

Його неоднорідність визначається обов’язковістю наявності юридичних актів як при- ватноправової (дії, кінцевим правовим результатом здійснення якої є оформлення і емісія цінних паперів), так і публічно-правової (наприклад, акт державної реєстрації їх випуску) спрямованості. Запропонована інструментальна концепція цінних паперів ґрун- тується на обумовленій їх інструментальною правовою природою відокремленості як від інших різновидів матеріальних об’єктів цивільних прав, так і з-поміж цивілістичних інструментів, що за- стосовуються для забезпечення формалізації відповідних категорій майнових прав (зокрема, договорів і односторонніх правочинів у значенні документів, певних форм їх правового закріплення). У такій площині цінні папери підлягають аналізу як окремий цивілістичний об’єкт-інструмент, аналогів якому немає в механізмі правового регулювання майнових відносин — спорідненої, але більш широкої категорії. Законодавче закріплення особливостей правового режиму цінних паперів як об’єкта-інструмента посвід- чення майнових прав забезпечує можливість відмежування ме- ханізмів регламентації споріднених, але все ж інших окремих груп майнових відносин.

Йдеться про відносини, пов’язані з виникнен- ням майнових прав, посвідчених цінними паперами, і аналогічні соціально-правові зв’язки, що виникають у ході встановлення всіх інших категорій майнових прав, опосередкованого іншими приват- ноправовими інструментами (зокрема, договорами). Таким чином, у цій площині, з точки зору юридичної техніки (техніки констру- ювання індивідуальних приватноправових актів) цінні папери суттєво відрізняються від інших видів цивілістичних конструкцій. Зокрема, за кількістю видів і поширеністю в цивільному обороті вони не можуть зрівнятися з договорами — найбільш поширеною і універсальною цивілістичною конструкцією (з урахуванням їх характеристики як типової модельної схеми побудови прав, обов’язків і відповідальності сторін). Договір постає як інструмент формалізації майнових прав і, зрештою, приватноправової регуля- ції, який, на відміну від цінних паперів, юридично відокремлений від змістовно втілених у ньому майнових прав і обов’ язків і ніколи не набуває значення об’єкта цивільних прав. Оформлення цінних паперів забезпечує правову фіксацію майнового права шляхом ви- конання вимог щодо їх форми і реквізитів або оформлення глобаль- ного сертифіката для бездокументарної форми випуску та обігу. За умови виконання цих вимог і належної емісії документарний цінний папір набуває значення об’єкта цивільних прав.

Аналіз дій емітента свідчить, що в кінцевому підсумку значення має надання документу особливої, кваліфікованої письмової форми правочину, що є умовою набуття ним значення об’єкта цивільних прав. Це їхнє призначення як об’єкта-інструмента формалізації майнових прав у поєднанні з іншими особливостями дозволяє відмежувати їх не тільки від договорів, але і від інших односторонніх правочинів. Загальним підходам, визначеним інструментальною концеп- цією цінних паперів, цілком відповідає і механізм організаційно- правового забезпечення їх випуску та обігу (а відтак і оборотоздатності посвідчених ними майнових прав) в бездокументарній формі. Бездокументарні цінні папери, враховуючи трансформацію способу формалізації (фіксації) посвідченого ними майнового права, мають видозмінену правову природу, але, незважаючи на її суттєві особливості, їх інструментальна роль у досліджуваному механізмі є аналогічною. Стосовно бездокументарної форми їх випуску та обігу матеріальний носій правової інформації, тобто стандартизований за формою й реквізитами паперовий бланк документа, який може бути об’єктом речових прав, не застосо- вується.

Його інструментальне призначення в механізмі їх випус- ку та обігу виконує здійснений зберігачем обліковий запис, який постає особливим технологічно-правовим об’єктом-інструментом фіксації стандартизованих майнових прав управоможеної особи. Циркуляція в цивільному обороті посвідчених ними майнових прав забезпечується шляхом відкриття спеціального рахунку в цінних паперах масових емісій (їх термінологічне позначення як «емісій- них» і «неемісійних» автор не поділяє) одного випуску, порядок ведення якого чітко регламентований положеннями актів чинного цивільного законодавства України. Показово, що при знерухом- ленні (переведенні в бездокументарну форму випуску та обігу) цінних паперів, випущених у документарній формі, їх сертифікати підлягають депонуванню у сховищах зберігача, що в разі потреби забезпечує можливість їхнього зворотного переведення (конверта- ції). Ця властивість особливо наочно ілюструє їх інструментальну спорідненість і особливе призначення в досліджуваному механізмі. Організація випуску та обігу бездокументарних цінних паперів здійснюється лише в межах Національної депозитарної системи України, основні засади функціонування якої закріплені на зако- нодавчому рівні, а створення будь-яких альтернативних механізмів забезпечення їх участі в цивільному обороті забороняється. Тому 59 як форма фіксації і як «носій» відповідної правової інформації бездокументарні цінні папери виступають як об’єкт-інструмент посвідчення майнових прав, механізм виникнення і здійснення яких забезпечується функціонуванням єдиної національної сис- теми організації їх випуску та обігу. Доцільність поповнення цивілістичної доктрини інструмен- тальною концепцією цінних паперів обумовлюється також засто- суванням у межах встановленого для них правового режиму такого прийому юридичної техніки, як фікції (юридичні припущення щодо того, що насправді не має місця). Їх прикладом і водночас переконливим свідченням на користь запропонованого підходу є законодавче визначення можливості набуття права власності на цінні папери (ч. 2 ст. 194 ЦК України). Поширення права влас- ності фактично на форму посвідчення майнового (переважно зобов’язального) права ґрунтується саме на такому юридичному припущенні і постає як рідкісне для приватноправової сфери пра- вового регулювання явище.

Адже тут має місце установлення права власності (класичного речового і найбільш повного права на речі як об’єкти матеріального світу) на паперовий документ як об’єкт- інструмент (фікція речі) посвідчення такого майнового права. Мож- ливість установлення права власності нормативно визначена як стосовно документарних, так і бездокументарних цінних паперів, що особливо наочно підкреслює їх значущість як об’єкта-інстру- мента, правовий режим якого передбачає застосування особливих прийомів правового регулювання. Адже визначені змістовною специфікою права власності на цінні папери правоможності їх власника не підлягають повному ототожненню з відповідними елементами змісту аналогічних відносин, що виникають з приводу речей. Основним елементом змісту речових відносин є права на речі, що, на відміну від зобов’язальних і, зокрема, досліджуваних правовідносин, передбачає можливість реалізації власником всіх належних йому правоможностей автономно, без звернення до зобов’язаної особи юридично забезпеченої вимоги здійснення права на користь управоможеної. Відносини власності на цінні папери мають об’єктом не річ, а паперовий документ, що посвідчує майнові права переважно зобов’язального змісту, реалізація яких неможлива без звернення вимоги до їх емітента. Заснованим на фікції є також нормативне закріплення можливості виникнення права власності на бездокументарні цінні папери, інструментальна природа яких базується на поширенні на них правового режиму об’єктів цивільних прав за повної відсутності характерного для альтернативної форми їх випуску та обігу матеріального субстра- ту — паперового документа. Зобов’язальний характер майнових прав, посвідчених цінними паперами як документарної, так і без- документарної форм випуску, виключає характерний для речових відносин автономний (без звернення права вимоги до зобов’язаної особи — емітента) механізм їх реалізації.

Наявність у досліджува- ному механізмі такого прийому правового регулювання забезпечує посвідченим цінними паперами майновим правам високий (на рівні рухомих речей) ступінь оборотоздатності, що, однак, не дає підстав для ототожнення їх правової природи. Крім того, за рахунок його застосування на розглядувані відносини поширюється можливість не тільки позитивної їх регламентації за рахунок положень речо- вого і зобов’язального права, але і їх захисту шляхом застосування речово-правових (ст. 389 ЦК України) і зобов’язальних (статті 392, 393 ЦК України) позовів, законодавчо сконструйованих для забезпечення охорони прав власності. Таким чином, цінні папери підлягають подальшому дослід- женню в межах запропонованої концепції з урахуванням їх інстру- ментального призначення, а також інших притаманних їм особли- востей, що тією чи іншою мірою характеризують їх у однаковій площині — як об’єкт-інструмент забезпечення виникнення, пере- дачі і здійснення посвідчених ними майнових прав — і становлять основу їх легальних і доктринальних понять.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов