Підвідомчість цивільних справ суду - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 3. Підвідомчість цивільних справ суду

Цивільне процесуальне законодавство, встановлюючи правила підвідомчості цивільних справ суду, надає громадянам широкі можливості для судового захисту своїх прав або охоронюваних законом інтересів.

Конкретні правила підвідомчості цивільних справ суду визначено у ст. 24 ЦПК. Згідно з цією статтею судам підвідомчі справи по спорах, що виникають з цивільних, сімейних, трудових і кооперативних правовідносин, якщо хоча б однією із сторін у спорі є громадянин, за винятком випадків, коли вирішення таких спорів віднесено законом до відання інших органів.

Цивільно-правові спори – це, головним чином, спори майнового характеру: спори про право власності на конкретне майно, про порядок користування спільним майном, про поділ спільного майна та про виділ частки із спільного майна; спори, що виникають з різних договорів (купівлі-продажу, міни, дарування, зберігання, комісії, доручення та ін.); спори, що виникають внаслідок спричинення шкоди; спори про авторство на відкриття, винахід, корисну модель, промисловий зразок, раціоналізаторську пропозицію та ін.

Цивільно-правові спори можуть мати не тільки майновий, але й особистий немайновий характер. Наприклад, згідно зі ст. 7 ЦК громадянин має право звернутися до суду і вимагати спростування відомостей, що ганьблять його честь, гідність або ділову репутацію.

Суду підвідомча більшість спорів, що виникають із сімейних правовідносин. Найпоширенішими є справи про: розірвання шлюбу, стягнення аліментів, встановлення батьківства, скасування усиновлення, позбавлення батьківських прав, передачу дітей на виховання, поділ майна подружжя тощо.

Трудові спори суди розглядали за загальним правилом, якщо позивачем додержано встановлений законодавством попередній позасудовий порядок їх вирішення в комісії по трудових спорах (КТС). Однак у зв'язку з прийняттям Конституції України громадяни тепер вправі безпосередньо звертатися до суду, обминаючи КТС. Порядок розгляду трудових спорів не поширюється на спори про дострокове звільнення від виборної оплатної посади членів громадських та інших об'єднань громадян за рішенням органів, які їх обрали, а також на трудові спори суддів, прокурорсько-слідчих працівників, працівників навчальних, наукових та інших закладів прокуратури, які мають класні чини.

Безпосередньо у місцевих судах розглядаються спори за заявами працівників про поновлення на роботі, зміну дати та формулювання причини звільнення, про оплату за час вимушеного прогулу, а також спори про відмову в прийнятті на роботу окремих категорій працівників, наприклад, вагітних жінок, молодих фахівців та ін. (ст. 232 КЗпП).

Підвідомчі судам спори, що виникають з кооперативних правовідносин, також різноманітні. Це насамперед цивільно-правові спори між різними кооперативами (житлово-будівельні кооперативи – ЖБК, гаражно-будівельні кооперативи – ГБК, споживча кооперація тощо) і їх членами та іншими особами, крім спорів, які відповідно до законодавства та статуту конкретного кооперативу віднесені до виключної компетенції загальних зборів членів кооперативу або до компетенції інших органів. Судам, зокрема, підвідомчі спори за позовами ГБК про звільнення гаражного приміщення (стоянки), стягнення коштів на утримання та експлуатацію гаражів (стоянок), відшкодування шкоди, заподіяної майну кооперативу; за позовами членів кооперативу про неправильність виключення з кооперативу, витребування гаража з чужого незаконного володіння.

Суди розглядають спори між громадянами і житлово-будівельними кооперативами. Так, громадянин вправі звернутися до суду з позовом про захист права на користування жилим приміщенням, яке виділено йому як членові кооперативу за рішенням загальних зборів членів кооперативу. Підвідомчі суду і справи за позовами членів кооперативу про обмін займаного жилого приміщення на інше, а також інші спори між ЖБК і членами кооперативу, між останніми і членами їх сімей.

Згідно зі ст. 24 ЦПК судам підвідомчі також справи по спорах, що виникають із адміністративно-правових відносин, та справи окремого провадження. До перших закон відносить такі справи: по скаргах на неправильності у списках виборців та у списках громадян, які мають право брати участь у референдумі; по скаргах на рішення і дії територіальної, окружної (територіальної) виборчої комісії по виборах депутатів і голів сільських, селищних, районних, міських, районних у містах, обласних рад та по заявах щодо скасування рішення виборчої комісії про реєстрацію кандидата; по скаргах на рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, територіальної, дільничної виборчої комісії по виборах Президента України та по заявах про скасування реєстрації кандидатом у Президенти України; по скаргах на рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборів народних депутатів України; по скаргах на рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії; по заявах про дострокове припинення повноважень народного депутата України у разі невиконання ним вимог щодо несумісності депутатської діяльності з іншими видами діяльності; по скаргах на дії органів і службових осіб у зв'язку з накладенням адміністративних стягнень; по скаргах громадян на рішення, дії або бездіяльність державних органів, юридичних чи службових осіб у сфері управлінської діяльності; по скаргах на рішення, прийняті щодо релігійних організацій; за заявами прокурора про визнання правового акта незаконним; по скаргах на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби. Наприклад, у суді можуть бути оскаржені відмова громадянину в реєстрації транспортного засобу, постанови відповідних органів та посадових осіб про накладення штрафу та ін.

До справ окремого провадження належать справи: про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним; про визнання громадянина безвісно відсутнім або про оголошення громадянина померлим; про усиновлення дітей, які проживають на території України; про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану; про встановлення фактів, що мають юридичне значення; про відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника; про оскарження нотаріальних дій або відмови в їх вчиненні (ст. 254 ЦПК). Зокрема, громадянин вправі звернутися з заявою до суду про встановлення факту родинних відносин, якщо записи актів громадянського стану не збереглися, або факту перебування особи на утриманні, якщо цей факт породжує для заявника право на пенсію чи спадщину та ін.

Перелік справ, що виникають з адміністративно-правових відносин, а також справ окремого провадження має виключний характер. Ніякі інші категорії справ, крім зазначених, суд розглядати не може.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов