§ 9. Покарання
Під покаранням розуміють встановлений кримінальним законом захід державного примусу, що застосовується судом у вироку до особи, винної у вчиненні злочину. Покарання за своїм змістом є карою за вчинений злочин, виражає від імені держави негативну оцінку злочину й особи, яка його вчинила, завжди поєднано із заподіянням засудженому передбачених законом певних обмежень прав і свобод (наприклад позбавлення волі). Водночас покарання – це виховний захід. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також попередження вчинення нових злочинів як засудженими, так і іншими особами. Покарання не має за мету заподіяння фізичних страждань або приниження людської гідності (ст. 50 КК).
До осіб, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані лише такі види покарань:
1) штраф;
2) позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу;
3) позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;
4) громадські роботи;
5) виправні роботи;
6) службові обмеження для військовослужбовців;
7) конфіскація майна;
8) арешт;
9) обмеження волі;
10) тримання в дисциплінарному батальйоні військово-
службовців;
11) позбавлення волі на певний строк;
12) довічне позбавлення волі (ст.ст. 51, 53 – 64 КК).
Покарання поділяються на основні, додаткові та змішані. Основними покараннями є громадські роботи, виправні роботи, службові обмеження для військовослужбовців, арешт, обмеження волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців, позбавлення волі на певний строк, довічне позбавлення волі. Додатковими покараннями є позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу та конфіскація майна. Штраф та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю можуть застосовуватися як основні і як додаткові покарання. За один злочин може бути призначено лише одне основне покарання, передбачене в санкції статті Особливої частини КК. До основного покарання може бути приєднане одне чи кілька додаткових покарань у випадках та порядку, передбачених КК.
Покарання призначається в суворій відповідності до кримінального закону і в порядку, встановленому кримінально-процесуальним законодавством. Покарання є важливим засобом боротьби з найбільш небезпечними посяганнями, із рецидивною злочинністю.