Співучасть у злочині - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 8. Співучасть у злочині

Під співучастю у злочині розуміють умисну спільну участь декількох суб'єктів злочину у вчиненні умисного злочину (ст. 26 КК). Кожний із співучасників повинен мати ознаки суб'єкта злочину, тобто бути особою фізичною, осудною, що досягла віку кримінальної відповідальності (ст. 18 КК). Усі особи при співучасті діють спільно, тобто кожна з них робить свій "внесок” у злочин незалежно від ролі, яку вона виконує, – виконавець (співвиконавець), організатор, підбурювач або пособник. Дії кожного із співучасників перебувають у необхідному причинному зв'язку зі злочином, що вчинюється виконавцем. Внаслідок цього злочин для всіх співучасників є єдиним і неподільним. При співучасті всі співучасники діють умисно, тобто кожний з них при вчиненні навмисного злочину усвідомлює, що вчинює злочин разом із іншими співучасниками, передбачає, що в результаті його діяльності (незалежно від виконуваної ним ролі) виконавцем буде вчинено злочин, і бажає цього або свідомо допускає ("спільність умислу”). Якщо один із співучасників здійснює дії, які не усвідомлюються іншими співучасниками, має місце "ексцес” виконавця, при якому відповідальність несе сам виконавець за скоєні ним дії (ч. 5 ст. 29). Не може бути необережної співучасті в умисному злочині, а також умисної співучасті у необережному злочині.

Залежно від ролі, яку виконують співучасники, співучасть може бути простою (співвиконавство – кожен безпосередньо виконує своїми діями більшою або меншою мірою об'єктивну сторону складу злочину) і складною (між співучасниками має місце розподіл ролей – виконавець, організатор, підбурювач, пособник). Залежно від ступеня сталості суб'єктивних зв'язків між співучасниками виділяються такі форми співучасті: без попередньої змови, із попередньою змовою, організована група, злочинна організація (ст. 28).

Співучасниками злочину поряд із виконавцями визнаються організатори, підбурювачі і пособники. Виконавець – це особа, що безпосередньо вчинила злочин. Організатором визнається особа, яка організувала вчинення злочину або керувала його підготовкою чи вчиненням. Організаторами також визнаються й особа, яка утворила організовану групу чи злочинну організацію або керувала нею, й особа, яка забезпечувала фінансування чи організовувала приховування злочинної діяльності організованої групи або злочинної організації. Підбурювачем є особа, яка умовлянням, підкупом, погрозою, примусом або іншим чином схилила іншого співучасника до вчинення злочину. Пособником визнається особа, яка порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяла вчиненню злочину іншими співучасниками, а також особа, яка заздалегідь обіцяла переховати злочинця, знаряддя чи засоби вчинення злочину, сліди злочину чи предмети, здобуті злочинним шляхом, придбати чи збути такі предмети, або іншим чином сприяти приховуванню злочину. Виконавець відповідає за відповідною статтею КК, під ознаки якої підпадає вчинене ним суспільно небезпечне діяння; дії ж організатора, підбурювача, пособника, крім того, кваліфікуються і за ст. 27 КК. При призначенні покарання суд повинен ураховувати ступінь і характер участі кожного із співучасників у вчиненні злочину (ст. 68 КК).

Від співучасті в злочині слід відрізняти причетність до злочину у формі заздалегідь не обіцяного приховування і неповідомлення про злочин. Заздалегідь не обіцяне приховування злочинця або знарядь і засобів учинення злочину, слідів злочину чи предметів, здобутих злочинним шляхом, або придбання чи здобування таких предметів не перебуває у причинному зв'язку зі злочином, не обумовлює його, має місце вже після того, як злочин вчинено. Тому зазначені дії не є співучастю у злочині і тягнуть за собою кримінальну відповідальність лише у випадках, прямо передбачених кримінальним законом (ст.ст. 198, 396 КК). Неповідомлення про достовірно відомий, підготовлюваний або вчинюваний злочин також не є співучастю і тягне за собою кримінальну відповідальність лише у випадках, коли вчинене діяння містить ознаки іншого злочину (ч. 7 ст. 27 КК).

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов