Склад злочину - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 5. Склад злочину

Під складом злочину розуміють сукупність юридичних, тобто передбачених кримінальним законом, об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують суспільно небезпечне діяння як злочин. Склад злочину утворюють чотири його обов'язкових елементи – об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єктивна сторона і суб'єкт, які мають відповідні ознаки.

Під об'єктом розуміють охоронювані кримінальним законом суспільні відносини (блага, цінності) – права і свободи людини і громадянина, власність, громадський порядок і громадська безпека, довкілля, конституційний устрій України, мир і безпека людства. Саме на ці та інші суспільні відносини посягає злочин, заподіює їм істотну шкоду або ж створює небезпеку заподіяння такої шкоди.

Об'єктивна сторона – це зовнішня сторона злочину, що характеризується суспільно небезпечним діянням (дією або бездіяльністю), суспільно небезпечними наслідками, причинним зв'язком між ними, а також способом, місцем, часом і обстановкою вчинення злочину. Дія – це активна суспільно небезпечна протиправна (передбачена кримінальним законом) поведінка суб'єкта. Бездіяльність – це пасивна поведінка, що полягає у невиконанні особою тих дій, які вона повинна була і могла в даній конкретній обстановці вчинити для запобігання заподіянню шкоди охоронюваним законом суспільним відносинам. Діяння – обов'язкова ознака об'єктивної сторони. Під суспільно небезпечними наслідками розуміють шкоду (збиток), що заподіюється злочинним діянням суспільним відносинам, охоронюваним кримінальним законом. Якщо наслідки зазначені в законі або ж випливають із його змісту (злочин із матеріальним складом), їх встановлення (як і причинного зв'язку між діянням і наслідками) є обов'язковою умовою кримінальної відповідальності.

Під суб'єктивною стороною розуміють внутрішню, психічну сторону злочину, що характеризується конкретною формою вини, мотивом і метою злочину. Обов'язкова ознака суб'єктивної сторони – вина, що являє собою психічне ставлення особи до вчиненої дії чи бездіяльності, передбаченої КК, та її наслідків, виражене у формі умислу або необережності (ст. 23 КК). Умисел має місце, коли особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передбачала його суспільно небезпечні наслідки і бажала (прямий умисел) або свідомо допускала настання цих наслідків (непрямий умисел) – ст. 24 КК. Злочин визнається здійсненим з необережності, якщо особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання суспільно небезпечних наслідків своєї дії або бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення (злочинна самовпевненість) чи не передбачала можливості настання таких наслідків, хоча повинна була і могла їх передбачити (злочинна недбалість) – ст. 25 КК. Невинне заподіяння шкоди, коли особа не передбачала суспільно небезпечних наслідків і не могла або не повинна була їх передбачати (казус, випадок), виключає кримінальну відповідальність.

Суб'єкт злочину – особа фізична (громадянин), осудна, яка досягла віку кримінальної відповідальності (16 років, а у випадках, прямо зазначених у ст. 22 КК, за злочини, що становлять підвищену небезпеку, – 14 років). Осудність – це здатність особи усвідомлювати свої дії і керувати ними (ст. 19 КК). Неосудність – поняття, протилежне осудності, являє собою такий психічний стан особи, коли вона в момент вчинення злочину не могла усвідомлювати своїх дій чи керувати ними внаслідок хронічного психічного захворювання, тимчасового розладу душевної діяльності, недоумства (олігофренії) або іншого хворобливого стану психіки (ст. 19 ч. 2 КК). Неосудність виключає кримінальну відповідальність. До таких осіб за рішенням суду можуть застосовуватися примусові заходи медичного характеру.

Відсутність хоча б одного з елементів складу злочину (або хоча б однієї із зазначених у статті Особливої частини КК ознак того чи іншого елемента) виключає наявність складу злочину, а отже, і кримінальну відповідальність. Водночас наявність у діях особи складу злочину означає, що особа вчинила злочин (ч. 1 ст. 11 КК) і є підстава для притягнення її до кримінальної відповідальності (ст. 2 КК). Ознаки складу злочину описуються насамперед у конкретній статті Особливої частини КК. Разом з тим деякі з них, що властиві, наприклад, суб'єкту (ст.ст. 18, 22 КК), суб'єктивній стороні (ст.ст. 23, 25 КК), розкриваються у нормах Загальної частини КК.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов