Кримінальна відповідальність та її підстава - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 4. Кримінальна відповідальність та її підстава

Кримінальна відповідальність є одним із видів юридичної відповідальності, встановлюється державою в кримінальному законі і покладається на осіб, винних у вчиненні злочину. Під кримінальною відповідальністю розуміється юридичний обов'язок особи, яка здійснила злочин, підлягати дії кримінального закону, тобто відповідати перед державою за винно вчинене суспільно небезпечне діяння, передбачене кримінальним законом. Сутність кримінальної відповідальності полягає в державному осудженні, негативній оцінці державою злочину й особи, яка його вчинила, а також у застосуванні на підставі вироку суду заходів державного примусу – кримінального покарання або інших заходів, передбачених кримінальним законом.

Кримінальна відповідальність як обов'язок відповідати перед державою і зазнати заходів державного примусу за винно вчинене суспільно небезпечне діяння (крадіжку, грабіж, хуліганство тощо) виникає з моменту здійснення злочину, але реалізується з моменту набрання обвинувальним вироком сили. Етапами реалізації кримінальної відповідальності є: порушення кримінальної справи, притягнення особи до кримінальної відповідальності як обвинуваченого, винесення обвинувального вироку. Кримінальна відповідальність реалізується за загальним правилом шляхом застосування покарання. Однак можлива кримінальна відповідальність (державне осудження особи, яка вчинила злочин, шляхом винесення судом обвинувального вироку) із звільненням винної особи від покарання та його відбування (ст.ст. 74 – 84 КК).

Під підставою кримінальної відповідальності розуміють вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого Кримінальним кодексом (ч. 1 ст. 2 КК). Зміст підстави кримінальної відповідальності полягає у такому: 1) кримінальна відповідальність можлива тільки за суспільно небезпечне діяння – дію або бездіяльність, тобто за конкретний акт вольової суспільно небезпечної поведінки людини, але не за її думки, погляди, переконання; 2) до кримінальної відповідальності притягується тільки особа, винна у вчиненні суспільно небезпечного діяння; 3) кримінальна відповідальність настає лише за таке суспільно небезпечне діяння, що безпосередньо перед-бачено кримінальним законом (у конкретній статті Особливої частини КК) і містить у собі склад злочину. Його відсутність виключає кримінальну відповідальність. Кримінальну справу не може бути порушено, а порушена справа підлягає припиненню, якщо в діях особи відсутній склад злочину (ч. 2 ст. 6 Кримінально-процесуального кодексу України).

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов