Кримінальний закон - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 2. Кримінальний закон

Кримінальний закон – це прийнятий вищим органом державної влади (Верховною Радою України) нормативний акт, що встановлює підстави кримінальної відповідальності, визначає, які суспільно небезпечні діяння визнаються злочинами і які покарання можуть бути застосовані до осіб, що їх вчинили. Кримінальний закон регулює усю сферу суспільних відносин, пов'язаних із злочином і покаранням. Поняттям "кримінальний закон” охоплюються як окремий законодавчий акт, що прийнятий Верховною Радою України і встановлює кримінальну відповідальність за конкретний злочин, так і окрема стаття Кримінального кодексу, а також Кримінальний кодекс[6] у цілому.

Усе чинне кримінальне законодавство України зосереджено у Кримінальному кодексі. Кримінальний кодекс – це систематизований законодавчий акт, що складається із Загальної й Особливої частин. У Загальній частині визначено базові інститути і поняття, які співвідносяться з усіма конкретними видами злочинів. У Особливій частині містяться визначення конкретних видів злочинів і встановлюються покарання за їх вчинення. Нині чинний Кримінальний кодекс, прийнятий Верховною Радою 05.04.2001 р., набрав чинності з 01.09.2001 р. Загальна й Особлива його частини поділяються на глави і статті. Статті Загальної частини становлять єдине ціле і можуть мати частини, пункти, підпункти. Статті Особливої частини поділяються на диспозицію і санкцію. Диспозиція – це частина статті Особливої частини КК, у якій описується конкретний злочин і вказуються його ознаки. Санкція – це частина статті, в якій визначаються вид і міра покарання, що підлягають застосуванню за злочин, описаний у диспозиції.

Кримінальний закон діє у просторі й у часі.

Дія кримінального закону в просторі. Усі особи, що вчинили злочини на території України, підлягають кримінальній відповідальності на підставі кримінального закону України (ст. 6 КК – територіальний принцип). Питання про кримінальну відповідальність дипломатичних представників іноземних держав та інших громадян, які відповідно до чинних законів і міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, не є підсудними у кримінальних справах судам України, у випадку вчинення цими особами злочину на території України вирішується дипломатичним шляхом (ч. 4 ст. 6 КК). Громадяни України, а також особи без громадянства, що постійно проживають в Україні, які вчинили злочини за межами України, підлягають кримінальній відповідальності за КК України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ст. 7 КК – принцип громадянства).

Дія кримінального закону в часі. Особи, які вчинили злочини, підлягають кримінальній відповідальності за законом, який діяв на час вчинення злочину (ч. 2 ст. 4 КК). Чинним визнається закон, що набрав юридичної сили і ще не втратив її, тобто не скасований або не змінений іншим законом. Якщо ж особа вчинила злочин у період чинності одного (раніше діючого) закону, а питання про притягнення її до кримінальної відповідальності вирішується у період дії іншого, нового закону, то застосуванню підлягає раніше діючий закон, якщо він є більш м'яким, ніж новий. Якщо ж новий закон є більш м'яким, ніж той, що діяв раніше, тобто усуває злочинність діяння або пом'якшує покарання, то застосовується новий закон (зворотна сила закону) – ч. 1 ст. 5 КК. Зворотна сила кримінального закону – це поширення нового закону на злочини, вчинені до набрання ним сили. Закон, що встановлює покарання за діяння або посилює покарання, зворотної сили не має (ч. 3 ст. 5 КК).

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов