Митний контроль - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 3. Митний контроль

Митний контроль є одним із найважливіших інститутів митного права. Він охоплює широке коло правових, організаційних та методичних питань, що стосуються багатьох напрямків митної справи, у першу чергу митного оформлення, переміщення товарів та транспортних засобів, митних платежів.

Згідно зі ст. 21 МК України митний контроль здійснюється з метою забезпечення додержання державними органами, підприємствами та їх службовими особами, а також громадянами порядку переміщення через митний кордон України товарів та інших предметів.

Митному контролю підлягають усі товари та транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України (за винятком випадків, передбачених чинним законодавством). При цьому під товарами розуміються: будь-яке рухоме майно, у тому числі валюта, валютні цінності, речі, предмети (крім культурних цінностей), а також послуги, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, електрична, теплова, інші види енергії, газ тощо. Засоби, що використовуються для міжнародних перевезень пасажирів та товарів, у тому числі транспортне обладнання (наприклад контейнери), є предметом митного контролю як транспортні засоби. Транспортні ж засоби, що переміщуються через митний кордон в інших цілях, підлягають митному контролю як товари.

Митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів України шляхом: перевірки документів та відомостей, необхідних для митних цілей; митного огляду товарів та транспортних засобів; усного опитування громадян і посадових осіб; обліку товарів і транспортних засобів; огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних ліцензійних складів, вільних митних зон, магазинів безмитної торгівлі, де можуть бути товари та транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи здійснюється діяльність, контроль за якою покладено на митні органи України. Посадові особи митниці з метою здійснення митного контролю мають право доступу на територію чи в приміщення будь-якого підприємства, де є предмети, що підлягають митному контролю (ст. 26 МК України).

Основними формами митного контролю є:

1. Перевірка документів і відомостей, необхідних для митних цілей. Вона полягає у вивченні документів з метою встановлення їх відповідності чинним правилам митного законодавства та повноти оформлення.

2. Митний огляд та переогляд. Це адміністративні дії посадових осіб митних органів, які полягають у фактичній перевірці транспортних засобів, товарів та речей громадян. Мета проведення огляду – встановлення законності переміщення через митний кордон об'єктів митного контролю, запобігання ввезенню чи вивезенню заборонених предметів, а також визначення у встановленому порядку найменування товарів, їх ціни та кількості. При наявності підстав вважати, що товари, транспортні засоби, речі громадян, що переміщуються через митний кордон України, містять предмети контрабанди, є безпосередніми об'єктами порушення митних правил або відповідно до вимог ст. 74 МК не підлягають пропуску через митний кордон України, може бути здійснено їх переогляд.

3. Особистий огляд – виняткова форма митного контролю, яку мають право застосовувати митні органи України. Особистий огляд може здійснюватися за письмовим рішенням начальника митниці чи особи, яка заміщує його, при наявності достатніх підстав вважати, що громадянин, який прямує через митний кордон України чи перебуває в зоні митного контролю або в транзитній зоні міжнародного аеропорту, приховує при собі предмети контрабанди чи предмети, які є безпосередніми об'єктами порушення митних правил або заборонені для транзиту через територію України.

Щодо проведення особистого огляду фізичних осіб ставляться певні вимоги: його повинна здійснювати посадова особа митниці однієї статі з особою, яка проходить огляд, у присутності двох понятих тієї ж статі в ізольованому приміщенні, що відповідає санітарно-гігієнічним нормам; обстеження органів тіла особи, яку оглядають, має провадити лише медичний працівник; про проведення особистого огляду складається протокол, що підписується особами, які брали участь в огляді.

Для здійснення митного контролю митним органам України надано певні права:

а) посадові особи митних органів мають право доступу на територію чи в приміщення будь-якого підприємства, де є предмети, що підлягають митному контролю (ст. 26 МК України);

б) можуть використовуватися технічні та спеціальні засоби, безпечні для життя та здоров'я людини, тварин і рослин та такі, що не завдають шкоди підприємствам і громадянам (ст. 27 МК України);

в) у разі необхідності можуть залучатися спеціалісти та експерти (ст. 28 МК України), яким відшкодовуються витрати, пов'язані з явкою за викликом; виплати здійснюються коштами митних органів;

г) митні органи шляхом накладання пломб і печаток здійснюють митне забезпечення транспортних засобів, приміщень та інших місць, де є товари, що підлягають митному контролю;

д) митниці мають право брати проби і зразки товарів та інших предметів для їх дослідження (ст. 40 МК України); органи санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю мають право брати проби і зразки товарів, щодо яких митне оформлення не було закінчено, тільки за згодою митниці.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов