Митні органи України - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 2. Митні органи України

Митними органами України є державні органи, які безпосередньо здійснюють митну справу. Система органів державного регулювання митної справи визначається Верховною Радою України. Президент України згідно з Конституцією України може реорганізувати та ліквідувати Державну митну службу.

Митні органи здійснюють виконавчу i розпорядчу діяльність у сфері митної справи. Використовуючи різні форми i методи, митні органи виконують свої функції i реалізують повноваження у сферах: організації переміщення через митний кордон товарів та транспортних засобів; митного оформлення i контролю; нарахування та справлення податків і зборів тощо.

Відповідно до чинного законодавства митні органи не є правоохоронними. Проте правоохоронний характер їх діяльності зумовлений самою структурою митної справи, а також тим, що свої завдання i повноваження митні органи здійснюють з урахуванням інтересів держави для зміцнення i захисту її економічного суверенітету та економічної безпеки. Згідно зі ст. 102 Митного кодексу України митні органи є органами дізнання у справах про контрабанду. Основний обсяг роботи у зв'язку з провадженням у справах про порушення митних правил та їх розглядом покладено на митні органи та їх посадових осіб.

Згідно зі ст. 5 Закону України "Про митну справу в Україні” від 25.01.1991 р. систему митних органів України складають:

– Державна митна служба України;

– регіональні митниці;

– митниці;

– спеціалізовані митні управління та організації;

– установи і навчальні заклади.

Державна митна служба України[5] здійснює управління митною справою. Як центральний орган виконавчої влади Держмитслужбу України було створено Указом Президента "Про державну митну службу України” від 29.11.1996 р. № 1145. Вона стала правонаступником ліквідованого Державного митного комітету України.

Правовий статус цього центрального органу закріплено в Положенні про Державну митну службу України, затвердженому Указом Президента від 24.08.2000 р. № 1022.

Держмитслужба України, здійснюючи безпосереднє керівництво митною справою в Україні, виконує такі функції: захищає економічні інтереси України, сприяє розвитку зовнішньоекономічних зв'язків; забезпечує додержання законодавства про митну справу; вживає заходів щодо запобігання контрабанди та порушення митних правил; веде разом з іншими уповноваженими органами виконавчої влади Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності; здійснює верифікацію (встановлення достовірності) сертифікатів про походження товарів з України; співробітничає відповідно до міжнародних договорів та законодавства України з митними та іншими органами іноземних держав, міжнародними організаціями у митній сфері; керує діяльністю органів митної служби; створює, реорганізує та ліквідує у встановленому порядку регіональні митниці, митниці, спеціалізовані митні управління та організації, установи та навчальні заклади; реалізує у межах своєї компетенції державну кадрову політику.

Державну митну службу України очолює Голова, якого призначає Президент України. Голова має заступників, розподіляє між ними обов'язки, визначає ступінь відповідальності керівників підрозділів центрального апарату Держмитслужби України.

Голова Держмитслужби України у встановленому порядку призначає на посади та звільняє з посад працівників центрального апарату Держмитслужби, керівників регіональних митниць та їх структурних підрозділів, митниць, спеціалізованих митних управлінь i організацій, установ та навчальних закладів.

У Держмитслужбі для погодженого вирішення питань, що належать до її компетенції, обговорення найважливіших напрямків її діяльності утворюється дорадчий орган – колегія. До складу колегії належать Голова Держмитслужби (голова колегії), заступники Голови за посадою, інші працівники Держмитслужби України.

Регіональні митниці – складова частина системи митних органів. Вони є державними установами й у встановленому порядку безпосередньо здійснюють митну справу, координують та контролюють діяльність підпорядкованих митниць і спеціалізованих митних організацій.

Кількість, зона діяльності, місця дислокації, компетенція регіональних митниць, підпорядкованих їм митних установ (у тому числі спеціалізованих митних організацій), а також митних постів визначаються Державною митною службою України.

Головними завданнями регіональної митниці є: контроль за виконанням митного законодавства; організація ефективного застосування засобів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності; забезпечення справлення митних платежів; створення сприятливих умов для розвитку зовнішньо-

економічної діяльності; боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил; ведення митної статистики тощо.

Зона діяльності регіональної митниці визначається Держмитслужбою України, її межі можуть не збігатися з межами адміністративно-територіальних одиниць.

Митниця є державним органом, який здійснює захист економічних інтересів України, забезпечує виконання законодавства з митних питань, а також справляння мита, податку на додану вартість, акцизного збору, інших митних платежів та зборів. Митниця підпорядкована регіональній митниці.

Митниця відповідно до покладених на неї завдань виконує такі основні функції: контролює додержання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності й громадянами встановленого порядку переміщення товарів та інших предметів через митний кордон; здійснює митний контроль і оформлення товарів та інших предметів; перевіряє відомості, заявлені у вантажній митній декларації при митному оформленні товарів; нараховує та справляє у зоні своєї діяльності митні платежі та збори; забезпечує контроль за доставкою вантажів у інші митні органи; забезпечує функції валютного контролю та контролю за строками повернення в Україну імпортної частини бартерних угод тощо.

За місцезнаходженням регіону діяльності митниці України умовно поділяються на прикордонні та внутрішні. Прикордонні митниці розміщують на митному кордоні, що, як правило, збігається з державним кордоном, і з'єднані з транспортними вузлами (аеропортами, прикордонними залізничними станціями, портами).

Митні пости безпосередньо здійснюють митний контроль і митне оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються через митний кордон України. Митний пост не є самостійним структурним елементом митної системи і не має статусу юридичної особи. Розміщують митні пости в зоні діяльності митниці, якій підпорядковані, з урахуванням таких чинників, як наявність автомобільних та залізничних магістралей, авіаційних, морських та річкових портів, а також залежно від потреб практики зовнішньоекономічної діяльності. У зоні своєї діяльності митний пост практично повністю виконує функції митниці.

До спеціалізованих митних управлінь та організацій, які забезпечують ефективну діяльність митних органів, належать: організації, що спеціалізуються на митних операціях з вантажами, митні лабораторії, кінологічні служби, обчислювальні центри.

Митні органи України і морські та річкові судна, що є в їхньому розпорядженні, мають прапор, а автотранспортні засоби та повітряні судна – розпізнавальний знак. Описи прапора та розпізнавального знака затверджуються Верховною Радою України.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов