Цивільно-правова відповідальність - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 11. Цивільно-правова відповідальність

Цивільно-правова відповідальність виникає у випадках невиконання договірних зобов'язань, заподіяння моральної шкоди, шкоди здоров'ю, завдання збитків майну іншої особи (позадоговірна відповідальність).

Цивільно-правова відповідальність забезпечує повне і своєчасне виконання договірних та інших зобов'язань. Вона настає у випадках протиправності дії особи, заподіяння шкоди чи наявності факту невиконання договору, вини зобов'язаної особи, а також причинного зв'язку між поведінкою особи і збитками, завданими внаслідок невиконання договору, та ін.

Згідно з чинним цивільним законодавством відповідальність за порушення зобов'язань є мірою правового впливу на особу за вчинене нею правопорушення. У випадку невиконання чи неналежного виконання зобов'язань боржником останній повинен відшкодувати кредитору заподіяні збитки. Під збитками розуміють витрати, проведені кредитором, втрата чи пошкодження його майна, а також не одержані кредитором доходи, які він би отримав, коли б зобов'язання було виконано боржником. Якщо за невиконання чи неналежне виконання зобов'язання встановлено неустойку (штраф, пеню), то збитки відшкодовуються в частині, не покритій неустойкою (штрафом, пенею).

Законом чи договором можуть бути передбачені випадки, коли допускається відшкодування тільки неустойки (штрафу, пені), але не збитків; коли збитки можуть бути відшкодовані в повній сумі понад неустойку (штраф, пеню); коли за вибором кредитора можуть бути відшкодовані або неустойка (штраф, пеня), або збитки.

Сплата неустойки (штрафу, пені), встановленої на випадок прострочення чи іншого неналежного виконання зобов'язання, та відшкодування збитків, заподіяних його неналежним виконанням, не звільняє боржника від виконання зобов'язання в натурі.

У випадку невиконання зобов'язання передати індивідуально визначену річ у власність чи в користування кредитору останній вправі вимагати відібрання цієї речі у боржника та передачі йому.

Позадоговірні зобов'язання виникають внаслідок: заподіяння матеріальних чи моральних збитків іншій особі; врятування державного майна громадянином, що зазнав у зв'язку з цим збитків; безпідставної купівлі чи збереження майна однією особою за рахунок іншої. За таких обставин особа, яка своєю протиправною поведінкою заподіяла збитки іншій особі, зобов'язана відшкодувати їх (ст. 440, 4401 ЦК). Суб'єктами таких зобов'язань можуть бути як громадяни, так і юридичні особи. У цьому разі потерпілий виступає як кредитор і має право вимагати відшкодування матеріальної та моральної шкоди, а особа, яка заподіяла шкоду, є боржником і несе зобов'язання щодо виконання цієї вимоги. Зобов'язання відшкодувати шкоду мають тут місце в силу закону й самого факту заподіяння шкоди (наприклад, пошкодження чужого майна в результаті наїзду транспорту, підпалу, завдання фізичних і моральних страждань). Зобов'язання щодо відшкодування заподіяної моральної чи матеріальної шкоди настає у зв'язку з порушенням заподіювачем шкоди спільного для всіх зобов'язання утримуватися від посягань на будь-які блага, що належать іншим особам.

Особи, що заподіяли спільно шкоду, несуть солідарну відповідальність перед потерпілим. Особа, яка відшкодувала шкоду, заподіяну з вини іншого, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи в розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлено законом.

Закон особливо визначає відповідальність за шкоду, заподіяну неповнолітніми, які не досягли 15 років. Відповідають їх батьки (усиновителі) або опікуни, якщо не буде доведено, що шкода сталася не з вини неповнолітніх. Неповнолітній віком від 15 до 18 років відповідає за заподіяну ним шкоду на загальних підставах. Коли у неповнолітнього такого віку немає майна або заробітку, достатнього для відшкодування заподіяної ним шкоди, то вона у відповідній частині повинна бути відшкодована його батьками (усиновителями) або піклувальником, якщо не буде доведено, що шкода сталася не з його вини. Відповідальність батьків (усиновителів) або піклувальника припиняється по досягненні тим, хто заподіяв шкоду, повноліття, а також у разі, коли у нього до досягнення повноліття з'явиться майно або заробіток, достатній для відшкодування шкоди.

Державні органи несуть майнову відповідальність за шкоду, заподіяну ними неправомірним втручанням у здійснення власником правомочностей щодо володіння, користування чи розпорядження майном в обсязі повного відшкодування власнику вартості майна на момент припинення права власності, включаючи й неодержані прибутки. Такі ж наслідки настають і тоді, коли власнику заподіяно шкоду виданням акта, який не відповідає закону, органом державного управління або місцевим органом державної влади.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов