Матеріальна відповідальність працівника за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 3. Матеріальна відповідальність працівників за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації

Залежно від суб'єктного складу матеріальна відповідальність поділяється на індивідуальну та колективну.

Індивідуальна матеріальна відповідальність – це обов'язок працівника відшкодувати майнову шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації його протиправними винними діями.

Покладення матеріальної відповідальності на працівника можливе за наявності певних підстав і умов.

Підставою матеріальної відповідальності є наявність прямої дійсної шкоди. Під такою шкодою необхідно розуміти втрату, погіршення або зниження цінності майна, необхідність для підприємства, установи, організації зробити витрати на відновлення, придбання майна та інших цінностей або провести зайві виплати.

Покласти матеріальну відповідальність на працівника можна за наявності таких умов: вина працівника; його протиправна дія або бездіяльність; причинний зв'язок між поведінкою працівника і прямою дійсною шкодою.

Залежно від ступеня покриття шкоди існують три види індивідуальної матеріальної відповідальності: обмежена, повна і підвищена. Обмежена матеріальна відповідальність полягає у відшкодуванні розміру шкоди, але не більше встановленої правовими нормами межі – середнього місячного заробітку працівника (ст.ст. 132, 133 КЗпП). При повній матеріальній відповідальності працівник зобов'язаний відшкодувати шкоду в повному обсязі незалежно від розміру своєї заробітної плати (ст.ст. 134, 135-1 КЗпП). При підвищеній матеріальній відповідальності працівник повинен відшкодувати шкоду у більшому розмірі, ніж він фактично заподіяв (ст. 135 КЗпП).

Порядок відшкодування шкоди, заподіяної працівником, регламентується ст. 136 КЗпП, а розміри відрахувань із заробітної плати визначено в ст. 128 КЗпП.

Колективна (бригадна) матеріальна відповідальність встановлюється при спільному виконанні працівниками окремих видів робіт, коли неможливо розмежувати матеріальну відповідальність кожного працівника і укласти з ним договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність. Вона оформлюється договором про прийняття колективом бригади на себе повної матеріальної відповідальності (ст. 135-2 КЗпП).

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов