Система місцевого самоврядування в Україні - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 2. Система місцевого самоврядування в Україні

До системи місцевого самоврядування в Україні входять: територіальна громада; сільська, селищна, міська рада; сільський, селищний, міський голова; виконавчі органи сільської, селищної, міської рад; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради можуть утворюватися районні в містах ради. Вони формують свої виконавчі органи та обирають голів рад, які одночасно очолюють їх виконавчі комітети.

Первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Територіальна громада – це жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями або добровільними об'єднаннями жителів кількох сіл, які мають єдиний адміністративний центр.

Саме на місцевому рівні найповніше реалізуються права громадян на участь в управлінні громадськими справами. Основними формами безпосереднього волевиявлення територіальних громад, спрямованими на забезпечення і здійснення ними самоврядування в межах Конституції і законів України, є місцеві референдуми, вибори, загальні збори громадян за місцем їх проживання , місцеві ініціативи, громадські слухання.

Органічними складовими частинами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські ради. До їх складу входять депутати, які обираються населенням відповідної території на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на 4 роки. Районні та обласні ради виступають як органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Елементом системи місцевого самоврядування є виконавчі органи сільських, селищних і міських рад – виконавчі комітети, відділи, управління тощо. Головною посадовою особою територіальної громади відповідно села, селища, міста є сільський, селищний, міський голова, який обирається виборцями. Голови очолюють виконавчі комітети відповідних рад і головують на їх сесіях.

Районні та обласні ради не створюють виконавчих органів. Голови районних і обласних рад обираються на сесіях відповідних рад.

Особливості здійснення місцевого самоврядування у містах Києві і Севастополі визначаються окремими законами України. Згідно зі ст. 133 Конституції України ці міста мають спеціальний статус.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень приймають нормативні та інші акти. Ради та виконавчі комітети на своїх засіданнях приймають рішення, а сільські, селищні, міські голови видають розпорядження.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов