Конституційно-правові основи статусу Кабінету Міністрів України - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 4. Конституційно-правові основи статусу Кабінету Міністрів України

Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, яку складають центральні і місцеві органи виконавчої влади. Як вищий колегіальний орган він здійснює владу безпосередньо та через центральні і місцеві органи виконавчої влади. У межах, передбачених Конституцією України, Кабінет Міністрів відповідальний перед Президентом України та підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України. Крім Конституції, правовий статус Кабінету Міністрів регулюється окремим законом. На конституційному рівні не дається чіткого визначення самого характеру виконавчої влади. У розділі VI Конституції йдеться лише про систему органів виконавчої влади, але не зазначається, хто ж визначає і формує цю систему. Відповідь дається в інших розділах Конституції. Організацію та діяльність органів виконавчої влади визначає Верховна Рада (п. 12 ст. 92), а Президент України формує виконавчу владу шляхом призначення за поданням Прем'єр-міністра України членів Кабінету Міністрів України (п. 10 ст. 106).

Компетенція Кабінету Міністрів України спрямована на організацію виконання Конституції і законів України, актів Президента та Кабінету Міністрів, програми його діяльності. Основні сфери компетенції Кабінету Міністрів України такі: 1) забезпечення державного суверенітету і економічної самостійності України, здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави; 2) вжиття заходів щодо забезпечення прав та свобод людини і громадянина; 3) забезпечення проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики у сферах праці і зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування; 4) розробка і здійснення загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального і культурного розвитку України; 5) забезпечення рівних умов розвитку всіх форм власності; 6) розроблення проектів закону про Державний бюджет України і забезпечення його виконання; 7) здійснення заходів щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки України; 8) організація і забезпечення здійснення зовнішньоекономічної діяльності України, митної справи; 9) спрямування і координація роботи міністерств, інших органів виконавчої влади. Крім цього, Кабінет Міністрів здійснює інші повноваження, визначені Конституцією, законами України та актами Президента України.

У межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Ці акти підписує Прем'єр-міністр України.

Кабінет Міністрів України є колегіальним органом виконавчої влади. Тому основною організаційно-правовою формою його роботи є засідання, які періодично скликаються Прем'єр-міністром.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов