Конституційно-правові основи статусу Президента України - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 3. Конституційно-правові основи статусу Президента України

Інститут Президента України як глави держави є порівняно новим явищем у державному будівництві України, остаточно він був визначений Конституцією України 1996 р. За Конституцією України Президент є главою держави і виступає від її імені (ст. 102). Він є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції, прав і свобод людини і громадянина. Конституція наділяє Президента України функціями та повноваженнями, необхідними для реалізації його статусу.

Важливими за змістом є повноваження Президента щодо представництва держави всередині країни і в міжнародних відносинах. Президент має право звертатися з посланням до народу та із щорічним посланням до Верховної Ради. Він представляє державу в міжнародних відносинах, веде переговори та укладає міжнародні договори України. Президент приймає рішення про визнання іноземних держав, призначає та звільняє глав дипломатичних представництв України в інших державах.

Особливе значення мають повноваження Президента щодо парламенту. Це стосується права Президента розпуску Верховної Ради. Президент має право законодавчої ініціативи, тобто право вносити до Верховної Ради законопроекти або пропозиції про прийняття законів. Законопроекти, визначені Президентом як невідкладні, мають розглядатися парламентом позачергово.

Президент також наділений установчими повноваженнями щодо формування органів виконавчої влади (Кабінету Міністрів, міністрів інших центральних органів виконавчої влади та місцевих державних адміністрацій).

Низка повноважень Президента стосується порядку формування органів судової влади та контрольно-наглядових органів. Зокрема, Президент призначає 1/3 складу Конституційного Суду України, здійснює перші призначення на посаду професійного судді на перші 5 років, призначає за згодою Верховної Ради на посаду Генерального прокурора України та звільнює його з посади. Він також здійснює помилування.

В окрему групу виділяються повноваження Президента як гаранта конституційного ладу, територіальної цілісності України, додержання прав і свобод людини і громадянина та інших конституційних інститутів. Президент є Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України; здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони; вносить до Верховної Ради подання про оголошення стану війни та приймає рішення про використання Збройних Сил у разі збройної агресії проти України; присвоює вищі військові звання, вищі дипломатичні ранги та інші вищі спеціальні звання і класні чини.

Як глава держави Президент приймає рішення про прийняття до громадянства та припинення громадянства, про надання притулку в Україні.

Президент нагороджує державними нагородами, встановлює президентські відзнаки та нагороджує ними. Президент України здійснює інші повноваження, встановлені Конституцією.

Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України. Окремі види актів Президента скріплюються підписами Прем'єр-міністра і міністра, відповідального за акт та його виконання.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов