Предмет і метод конституційного права України - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

Р О З Д І Л  Д Р У Г И Й

КОНСТИТУЦІЙНЕ ЗАКОНОДАВСТВО

УКРАЇНИ

Глава V. Конституційне право – провідна галузь національного права України

§ 1. Предмет і метод конституційного права України

У системі національного права провідною галуззю є конституційне право. Конституційне право являє собою сукупність правових норм, які закріплюють основи конституційного ладу, основи суспільного і правового становища людини і громадянина, форми здійснення народовладдя, систему і правові основи діяльності державних органів, територіальний устрій, основи місцевого самоврядування. Найповніше специфічні ознаки конституційного права виявляються в предметі та методі правового регулювання.

Предметом правового регулювання конституційного права є суспільні відносини, які залежно від їх характеру можна поділити на окремі групи.

1. Відносини, які розкривають основоположні засади конституційного ладу. У них передусім втілюється суверенітет народу, який є його носієм і єдиним джерелом влади в Україні. Це відносини, які стосуються головних об'єктів права власності Українського народу, статусу державної мови, принципів суспільного життя в Україні, основ зовнішньополітичної діяльності, принципів правового порядку, а також відносини, які виникають у зв'язку з використанням державних символів України.

2. Відносини, які визначають характер основних зв'язків між державою і конкретною особою. Це відносини, що стосуються: громадянства; фундаментальних прав, свобод і обов'язків людини та громадянина в Україні; реалізації гарантій правового статусу людини та громадянина.

3. Відносини, які розкривають головні форми здійснення народовладдя шляхом безпосередньої участі громадян у вирішенні державних та суспільних питань, а також через органи державної влади і місцевого самоврядування.

4. Відносини, що визначають систему, структуру, основи функціонування державних органів. Вони регулюють статус Верховної Ради, Президента, органів виконавчої влади, правосуддя та прокуратури.

5. Відносини, які пов'язані з організацією та функціонуванням місцевого самоврядування в Україні.

Особливість методу правового регулювання конституційного права виявляється в системі прийомів і засобів, за допомогою яких конституційні норми впливають на найголовніші принципи і положення, що визначають зміст та основні напрямки функціонування держави та правовий статус людини і громадянина.

Слід звернути увагу на установчий характер методу конституційного регулювання. Це означає, що Конституція на первинному рівні встановлює засади конституційного ладу, принципи взаємовідносин особи і держави та ін. Таким чином, конституційне право є одним із найважливіших засобів забезпечення народовладдя в політичній, економічній і суспільно-культурній сферах життєдіяльності народу. Конституційно-правові норми є підґрунтям для інших галузей права, мають особливу юридичну природу, найвищу юридичну силу, а також високий рівень стабільності, особливий механізм їх охорони і реалізації.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов