Функції держави - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 3. Функції держави

Функції держави – це основні напрямки внутрішньої і зовнішньої діяльності держави, в яких виявляються і конкретизуються її сутність і соціальне призначення. Зміст функцій демонструє, що робить держава, чим займаються її органи, які питання вони вирішують. Функції держави відображають її еволюцію; послідовність їх виникнення залежить від черговості завдань, які виникають перед суспільством на конкретному етапі історичного розвитку. Функції держави обумовлені реальними економічними можливостями суспільства, рівнем його культурного розвитку, потребами та інтересами населення, національними особливостями, впливом міждержавних відносин, міжнародних норм і принципів на внутрішнє життя держави та іншими чинниками.

Функції держави поділяють:

1) за значенням – на основні, які мають пріоритетне значення на певному етапі розвитку суспільства (наприклад, екологічна, соціальна), і похідні (допоміжні), що мають супровідний, обслуговуючий характер (функція оподаткування і фінансового контролю);

2) за часом дії – на постійні, що характерні майже для всіх етапів розвитку держави (функція забезпечення правопорядку), та тимчасові, які розраховані на специфічні умови суспільного розвитку і після вирішення конкретних завдань втрачають своє значення (ліквідація наслідків стихійного лиха, надання допомоги іншим державам);

3) за сферами діяльності – на внутрішні, пов'язані з реалізацією політичної влади всередині країни (політична, економічна, соціальна, культурно-освітня, екологічна тощо), та зовнішні, які відображають зовнішню політику, стосуються інтересів інших держав, міжнародного спілкування.

Головним завданням сучасної держави є охорона і захист прав і свобод людини, забезпечення кожному членові суспільства гідних умов існування на засадах свободи, справедливості, солідарності. Функції держави повинні бути спрямовані на реалізацію цього завдання.

Серед внутрішніх функцій сучасної держави слід виділити: створення демократичних умов, інститутів для виявлення, враховування і координації інтересів різних соціальних груп суспільства; створення умов для розвитку виробництва на основі визнання і захисту різних форм власності; задоволення потреб населення в зайнятості, житлі, охороні здоров'я, соціальному захисті, соціальному страхуванні; сприяння розвитку науки, освіти, культури; охорона навколишнього природного середовища; захист державно-конституційного ладу, забезпечення законності і правопорядку в суспільстві та ін.

До зовнішніх функцій треба віднести захист територіальної цілісності і непорушності кордонів; участь у створенні світової економічної системи на основі міжнародного розподілу та інтеграції виробництва і праці; міжнародне культурне співробітництво; участь у боротьбі з порушеннями міжнародного правопорядку, в реалізації міжнародних екологічних і соціальних програм та ін.

Функції держави здійснюються в певних правових формах, під якими розуміється однорідна за своїми зовнішніми ознаками (за характером і юридичними наслідками) діяльність державних органів, пов'язана в основному з виданням юридичних актів.

Правовими формами реалізації функцій держави є:

– правотворча діяльність, зміст якої – розроблення і прийняття нормативних актів, внесення змін до чинного законодавства або скасування юридичних норм;

– правозастосувальна діяльність – діяльність державних органів що виконання законів і підзаконних нормативних актів шляхом видання актів застосування норм права. У правозастосувальній діяльності виділяють оперативно-виконавчу діяльність (виконавчо-розпорядча робота державних органів, пов'язана з повсякденним вирішенням різних питань управління справами суспільства шляхом видання індивідуально-правових актів, які є підставою для виникнення, зміни чи припинення правовідносин) та правоохоронну діяльність (здійснення функцій держави шляхом владної оперативної роботи державних органів щодо охорони норм права від порушень, щодо захисту наданих громадянам суб'єктивних прав і забезпечення покладених на них юридичних обов'язків).

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов