Висновки - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 Вирішення питання щодо можливості поширення правового режиму цінного папера на той або інший документ положеннями чинного законодавства України віднесено до компетенції Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Відповідно до п. 1 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів» зазначений держав- ний орган має право давати висновки про віднесення документа до цінних паперів. Беручи до уваги і це, і те, що види цінних паперів та порядок їх обігу встановлюються законом (ч. 2 ст. 195 ЦК України), суб’єкти цивільних правовідносин не мають права довільно надавати характеру цінних паперів документам, які не віднесені до них чинним законодавством України. З цього випливає, що конструювання нових видів цінних паперів, а також організація нових систем забезпечення публічного (на зразок сучасного депо- зитарного) порядку організації їх випуску та обігу можливі тільки на рівні закону. Законодавчий підхід, що визначає як об’єкти цивільних прав «речі, включаючи гроші і цінні папери» (ст. 177 ЦК України), тоб- то допускає їх повне ототожнення, не заснований на врахуванні об’єктивних особливостей юридичної природи і обумовленої нею самостійності місця цінних паперів і грошей у системі матеріаль- них об’єктів цивільних прав. Законодавче ігнорування основних властивостей правової природи цінних паперів і грошей порівня- но з речами насамперед має суто практичну мету. Вона полягає в тому, що віднесення грошей і цінних паперів до речей дає змогу не тільки найбільш повно, а й максимально легітимно (з урахуванням сутності відносин та їх особливостей) використовувати норми ре- чового права для регламентації відносин у сфері функціонування в цивільному обороті цінних паперів і грошей. Адже відомо, що у формулюваннях гіпотез і диспозицій норм, що становлять поло- ження речового права, найбільш часто використовується термін «речі» і лише в кількох випадках — «цінні папери» і «гроші».

Цінні папери і гроші характеризуються значною подібністю своєї правової природи, що дає підстави, з одного боку, порівнюва- ти їх, аналізуючи спільні риси і відмінності, а з другого — відрізня- ти їх від речей. У ході порівняння сутності цінних паперів і грошей необхідно термінологічно «звести їх до єдиного знаменника». Застосування терміна «гроші» у правовому вжитку є усталеним і має універсальний характер. Водночас у цивілістиці розрізняють терміни «гроші», «грошові знаки» і «кошти», а в економічній лі- тературі оперують словосполученням «паперові грошові знаки». Вважаємо, що і у правовій, і в економічній науці кожний із них має відносно самостійну сферу термінологічного застосування. Пред- ставники економічної науки розглядають сутність грошей, здійс- нюючи аналіз виконуваних ними в економічному обороті функцій: міра вартості, засіб обігу, розрахунків, кредиту, світові гроші і т. ін. З урахуванням наведених функцій грошей, визначених економічною наукою, вони можуть розглядатись як особливий публічно-правовий фінансовий інструмент. Їх правовий характер обумовлений тим, що відносини у сфері грошового обігу, беручи до уваги роль, яку вони відіграють у забезпеченні економічної незалежності і безпеки будь-якої держави, є предметом комплексного регламентаційного впливу кількох основних галузей (цивільного, господарського, фінансового тощо) права в межах відповідної правової системи. У економіко-правовому аспекті гроші виконують роль публічно-пра- вового фінансового інструмента забезпечення платежів, розрахун- ків, кредитних відносин, визначення розміру майнової і немайнової (моральної) шкоди, міри вартості усіх видів майна тощо. Цим вони відрізняються від цінних паперів, які навіть за умови їх емітування державою є суто приватноправовим об’єктом-інструментом по483 свідчення відповідних категорій майнових прав. У такому контексті гроші позначають терміном «кошти», який є досить загальновжива- ним. Для розмежування двох закріплених чинним законодавством форм грошей їх називають безготівковими і готівковими коштами. Готівкові кошти існують у цивільному обороті у вигляді грошових знаків.

Останні функціонують у вигляді паперових грошових зна- ків (грошових купюр, емітованих у вигляді банкнот) і монет. Тому для розгляду і порівняння цінних паперів і грошей в одній площині слід співвідносити їх у такий спосіб. Якщо розглядати їх з ураху- ванням допустимих чинним законодавством форм їх емісії і обігу, порівнянню підлягають бездокументарні цінні папери і безготів- кові кошти, а також документарні цінні папери і готівкові кошти (у вигляді паперових грошових знаків, оскільки монети об’єктивно не мають достатнього ступеня схожості з цінними паперами). Якщо співвідносити їх на найбільш високому рівні абстракцій — як різновид матеріальних об’єктів цивільних прав, — в усталеній термінології порівнянню підлягають цінні папери і гроші. Якщо порівнювати їх з урахуванням їхньої інструментальної значущості, співвіднесенню підлягають бездокументарні і документарні цінні папери і готівкові і безготівкові гроші (кошти). Подібність їх правової природи проявляється і в її інструмен- тальному характері.

Цінні папери і гроші передусім схожі за своїм походженням, адже і цінні папери, і гроші з’явилися в цивільному обороті в результаті реалізації суспільної потреби в конструюван- ні економіко-правових інструментів, які забезпечують механізм функціонування товарообмінних відносин. Пріоритет за часом появи, безсумнівно, належить грошам. Внаслідок планомірного, еволюційного розвитку кошти нині мають значення універсаль- ного інструмента забезпечення грошового обігу, що виконує в цивільному обороті функціональне призначення (не беручи до уваги інші виконувані ними функції суто економічного характе- ру) загального еквівалента. Використання коштів як загального еквівалента в цивільному обороті дало можливість співвідносити вартісні характеристики різних товарів у товарообмінних опера- ціях.

Разом з тим, гроші можуть набувати значення оборотоздатних об’єктів цивільних прав. Передача грошей може бути предметом певних договорів (позики, зберігання, кредитного і депозитного договорів та деяких інших). Гроші забезпечують можливість ком- пенсації заподіяної майнової шкоди відповідно до положень глави 82 ЦК України. Їх використання в цивільному обороті дає змогу здійснювати грошову оцінку з метою визначення розміру компен- сації не тільки майнових, але й немайнових (моральних) втрат. Зокрема, гроші як загальний еквівалент забезпечують можливість компенсації моральної шкоди, заподіяної фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, а також діями чи бездіяльністю правопорушника, за правилами, встановленими статтями 1167, 1168 ЦК України. Цим роль грошей у цивільному обороті не ви- черпується, але більш докладний її аналіз виходить за межі цього дослідження. Їхня подібність у цьому аспекті з цінними паперами полягає в тому, що вони також підлягають розгляду як особливий публічно-правовий фінансовий інструмент, який виконує в механіз- мі правового регулювання кредитно-фінансових відносин особливе (вартісно-мінове) призначення, обумовлене особливостями їхньої економічної сутності і правової природи. Таким чином, кошти забезпечують обіговоздатність мінової вартості і виконують роль загального еквівалента, а цінні папери — це об’єкт-інструмент, обіговоздатність якого забезпечує оборотоздатність посвідче- них ними майнових прав. Інструментальний характер правової природи цінних папе- рів відрізняє їх від рухомих речей. Співвіднесенню підлягають здебільшого документарні цінні папери і рухомі речі як об’єкти речових прав (зокрема, права власності). Однак це не виключає також врахування особливостей інструментальної природи без- документарних цінних паперів, можливість випуску та обігу яких найбільш наочно її окреслює. Порівняння цінних паперів і речей стосується притаманних їм ознак і порядку правового регулювання відповідних сфер майнових відносин. Ці відмінності закладені пра- вовим режимом цінних паперів і порядком правового регулювання відносин, що виникають з приводу речей. Загальновідомо, що регламентація відносин з приводу ру- хомих речей забезпечується положеннями речового права. Для забезпечення правового регулювання статичних відносин стосов- но більшості речей, досить регламентаційного впливу положень речового права. І тільки правове регулювання відносин стосовно окремих видів рухомих речей (наприклад, індивідуальних засобів самозахисту) припускає необхідність застосування додаткових положень, встановлених нормами спеціального законодавства.

Положення речового права в загальній структурі норм, що станов- лять регламентаційну основу механізму правового регулювання емісійно-посвідчувальних відносин, відіграють важливу, але все ж не завжди домінуючу роль. Цей висновок обумовлений тим, що положення речового права є тільки частиною нормативного ма- сиву, що забезпечує правове регулювання таких відносин. Значну питому вагу у ньому займають положення зобов’язального права і спеціального законодавства про цінні папери. Значні відмінності інструментальної природи цінних паперів і сутності рухомих речей постають при їх порівнянні як об’єктів зовнішнього матеріального світу. Речі мають матеріально-речову просторову форму і здатні задовольняти ті чи інші потреби людей за рахунок використання їх корисних властивостей. Цінні папери можуть і не набувати матеріально-речової просторової форми (наприклад, за умови бездокументарної фіксації майнових прав) і забезпечують правовий інтерес до них властивостями суто юри- дичного характеру — як форма, а відтак об’єкт-інструмент закріп- лення, посвідчення (і в кінцевому підсумку забезпечення безпере- шкодної реалізації) відповідних майнових прав. Якщо речі завжди матеріальні, тобто характеризуються фізичним існуванням у про- сторі — часі, то цінні папери можуть набувати дематеріалізованої (бездокументарної) форми їх випуску та обігу. При цьому вони підлягають віднесенню до матеріальних об’єктів цивільних прав, оскільки й у цьому разі опосередковують відносини, що виникають у майновій сфері, зберігаючи значення об’єкта-інструмента посвідчення майнових прав. Їх дематеріалізована форма обумовлює і юридичну своєрідність депозитарних емісійно-посвідчувальних правовідносин. Вони втрачають притаманні сфері застосування документарної форми випуску цінних паперів елементи речових відносин і набувають суто зобов’язального характеру. Дематеріалі- зація цінних паперів виключає можливість використання в ході забезпечення правового регулювання емісійно-посвідчувальних відносин положень речового права. Оформлення прав за цінним папером не за допомогою документарного цінного папера, а з ви- користанням здійсненого зберігачем облікового запису не змінює, а навпаки, підкреслює інструментальну природу досліджуваних об’єктів цивільних прав.

І документарні, і бездокументарні цінні папери однаковою мірою є об’єктом-інструментом встановлення і посвідчення відповідного майнового права, виникнення, здій- снення і припинення якого неможливе без використання в тому чи іншому аспекті паперового документа або облікового запису відповідно. Особливості цінних паперів, визначені їх інструментальною правовою природою, не дають підстав беззастережно відносити їх до різновидів речей і повною мірою поширювати на них положення речового права. Разом з тим, було б необґрунтованим з теоретичної і невиправданим з практичної точок зору заперечувати можливість і необхідність їх використання в ході регламентації емісійно-посвідчувальних відносин. Забезпечення ефективності їх правового регулювання набуло б характеру нездійсненного завдання без використання нормативних приписів, встановлених положеннями речового права. Юридична своєрідність цінних паперів обумовлює необхідність вибіркового і зваженого підходу до вибору арсеналу передбачених нормами речового права положень, що можуть бути віднесені до нормативної основи досліджуваного механізму пра- вового регулювання. Норми речового права, що поширюють свою дію і на розглядувані відносини при безконфліктному їх розвитку, а також у разі спору, підлягають врахуванню самими суб’єктами, що беруть у них участь, або відповідним юрисдикційним органом, який буде розглядати можливий спір.

Обираючи їх, слід мати на увазі ступінь врегульованості відносин, що підлягають регламенту- ванню, положення спеціального законодавства, особливості форми випуску і обігу цінних паперів (документарна чи бездокументар- на), сутність відносин сторін та інші чинники. Правовий режим цінних паперів, на відміну від порядку пра- вового регулювання відносин, що виникають з приводу більшості речей, припускає віднесення до положень, що становлять їх нор- мативну основу, поряд із нормами речового права ще й комплексу нормативних приписів, встановлених актами спеціального законо- давства. При цьому регламентаційну основу механізму правового регулювання емісійно-посвідчувальних відносин становитимуть положення актів як загального, так і спеціального законодавства. Приписи, у яких закріплюються особливості правових режимів окремих видів і форм випуску цінних паперів, підлягають розгляду як норми актів спеціального законодавства. Одна із особливостей правового режиму цінних паперів полягає в тому, що через різно- манітність їх видів і форм випуску складно визначити коло норм, які поширюють свою дію на всю сукупність розглядуваних відно- син. Зокрема, коло загальних положень (за рахунок норм речового права), що поширювалися на всю їх сукупність, скоротилося із закріпленням у цивільному законодавстві України можливості випуску та обігу бездокументарних цінних паперів.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов