ОРГАНИ ТА УСТАНОВИ ЮСТИЦЇЇ - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

15. ОРГАНИ ТА УСТАНОВИ ЮСТИЦЇЇ

Систему органів та установ юстиції України складають Міністерство юстиції України та управління міністерства юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Міністерство юстиції, його завдання, структура та повноваження

Центральним органом державної виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики в сфері юстиції, є Міністерство юстиції України. Його статус визначається Положенням про Міністерство юстиції України, затвердженим розпорядженням Президента України від 03.11.1992 р.

Відповідно до п. 3 Положення на Міністерство юстиції покладаються такі основні завдання:

- розробка проектів нормативних актів, систематизація законодавства України та підготовка пропозиції про його кодифікацію; видання кодексів, збірників нормативних актів, збірників постанов уряду;

- організація та координація роботи щодо правової інформації;

- організаційне забезпечення діяльності судів; організація роботи по контролю за діяльністю судових виконавців; здійснення судово-експертного забезпечення правосуддя;

- надання юридичної допомоги населенню, підприємствам, установам, організаціям, сприяння вдосконаленню правової роботи у народному господарстві та ін.

Кожне з наведених завдань наповнюється конкретним змістом. Так, Мінюст бере участь у правовому забезпеченні нормо-творчої діяльності Президента та Уряду України, а саме:

- розробляє проекти нормативних актів;

- дає юридичні висновки на проекти нормативних актів;

- проводить роботу по систематизації законодавства, готує пропозиції по кодифікації законів;

- сприяє організації обліку законодавства, у тому числі з використанням автоматизованої інформаційно-правової системи;

- здійснює державну реєстрацію нормативних актів міністерств, відомств та інших центральних органів державної виконавчої влади, що торкаються прав, свобод і законних інтересів громадян та мають підвідомчий характер у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 р. № 731. Відповідно до нього всi вказанi акти вважаються такими, що не набули законної сили, якщо вони не зареєстровані в Мінюсті України та не опубліковані в офіційних виданнях.

Із здійсненням правоохоронної діяльності тісно пов'язані такі функції Міністерства юстиції, як сприяння роботі об'єднань адвокатів, надання методичної допомоги в удосконаленні їх діяльності; видача суб'єктам підприємницької діяльності спеціальних дозволів (ліцензій) на здійснення юридичної практики, розгляд повідомлень та скарг по здійсненню такої діяльності, надання розпоряджень про усунення виявлених порушень, зупинення дії ліцензій та їх анулювання; реєстрація політичних партій, всеукраїнських та міжнародних організацій громадян, діючих на території України, контроль за дотриманням ними положень статутів; забезпечення та координація роботи по реалізації судово-правової реформи; участь у наукових та соціологічних дослідженнях з метою розробки державних програм боротьби зі злочинністю, охорони правопорядку; соціально-правового захисту громадян; здійснення зв'язку з відповідними установами юстиції інших держав та укладення з ними угод у питаннях співробітництва та деякі інші.

Функції (завдання), покладені на Міністерство юстиції України, реалізуються органами та установами, що входять у його систему. Її створюють насамперед органи юстиції - управління Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Поряд з цими територіальними органами в систему входить ряд функціональних установ, відносно яких Міністерство юстиції та його територіальні органи можуть здійснювати різні управлінські повноваження: нотаріат, загси, інститути судових експертиз, редакції "Бюлетеня нормативних актів міністерств та відомств України" та деяких інших видань.

У центральному апараті Мінюста сформовані підрозділи (управління та відділи), які відповідають за конкретні дільниці роботи.

Зокрема, роботу по організаційному забезпеченню діяльності судів покликане виконувати у першу чергу відповідне управління, а також управління експертного забезпечення правосуддя, відділ судової статистики, у складі яких створено підрозділи, що займаються аналізом організації діяльності судів, сприянням виконанню судових рішень та веденням статистичного обліку у судах. Організація підготовки та підвищення кваліфікації кадрів, у тому числі суддівських, покладена на управління по роботі з кадрами.

Питаннями, пов'язаними з удосконаленням та систематизацією законодавства, займаються управління конституційного законодавства; законодавства про правосуддя, охорону правопорядку та оборону; законодавства про соціально-культурне будівництво; господарського законодавства; законодавства про охорону навколишнього середовища; законодавства про кредит-но-фінансову систему та зовнішньоекономічну діяльність; систематизації законодавства; державної реєстрації відомчих нормативних актів.

Інші ділянки роботи, покладеної на Міністерство юстиції, доручені таким функціональним підрозділам: управлінням об'єднань громадян; організації юридичної допомоги населенню; організації роботи органів реєстрації актів громадського стану; правової роботи у народному господарстві; державної реєстрації відомчих нормативних актів; правової освіти населення; міжнародно-правового співробітництва.

Поряд з наведеними у центральному апараті створено ряд підрозділів, які займаються організацією роботи у самому апараті (управління справами, управління бухгалтерського обліку та звітності), а також плануванням, фінансуванням, матеріально-технічним забезпеченням і капітальним будівництвом судів всієї системи органів та установ.

Як і в інших міністерствах, роботою Міністерства юстиції керує Міністр, який призначається відповідно до Конституції України. Він має заступників, яких за його поданням призначає Кабінет Міністрів України, розподіляє обов'язки між ними та визначає повноваження структурних підрозділів міністерства.

Міністр юстиції несе персональну відповідальність за виконання покладених на міністерство завдань та здійснення ним своїх функцій, визначає міру відповідальності заступників Міністра, керівників підрозділів міністерства.

Для виконання покладених завдань Мінюст має право:

1) отримувати від міністерств, відомств, інших центральних органів державної виконавчої влади, наукових установ та навчальних закладів висновки на розроблені міністерством проекти нормативних актів та інших документів, а також статути об'єднань громадян та нормативні акти, що підлягають державній реєстрації;

2) залучати фахівців до розгляду питань, пов'язаних з удосконаленням законодавства, створювати робочі групи по розробці проектів законодавства України, рішенню інших питань, віднесених до повноважень міністерства;

3) отримувати безкоштовно для здійснення покладених на міністерство функцій інформацію від статистичних та контролюючих органів з питань застосування законодавства в господарчій діяльності міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади України;

4) скликати в установленому порядку наради з питань, віднесених до його компетенції.

З метою узгодженого рішення питань, які належать до повноважень Мінюста, обговорення найважливіших напрямків його діяльності в міністерстві створена колегія у складі Міністра (голови колегії), Міністра за посадою, керівників структурних підрозділів міністерства. Члени колегії міністерства затверджуються Кабiнетом Міністрів України. Рiшення колегії проводяться в життя, як правило, наказами Міністра.

Для розгляду наукових рекомендацій та пропозицій щодо покращення діяльності установ юстиції та рішення інших питань при Мінюсті створюються наукові консультативно-методичні ради у складі провідних вчених та висококваліфікованих фахівців-практиків, а для координації діяльності державних органів та інших організацій у проведенні заходів щодо підвищення правової свідомості громадян, методичного забезпечення правової освіти населення - міжвідомча координаційно-методична Рада.

Мінюст України у межах своїх повноважень видає на підставі та у виконання чинного законодавства накази, розпорядження, інструкції, роз'яснення та інші відомчі нормативні акти.

Управління Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі Вказані управління діють на підставі Положення, затвердженого розпорядженням Президента України від 22.09.1995 р.

Обсяг їх повноважень у деякій мірі менший, ніж обсяг повноважень Міністерства юстиції. На ці управління покладається координація діяльності державних органів з юридичної освіти населення та методичне забезпечення його правового всеобучу; здійснення державної реєстрації нормативних актів відділів, управлінь, інших служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, місцевих органів господарського управління та контролю, які зачіпають права громадян; легалізація обласних (міжобласних), київських, севастопольських міських об'єднань громадян та контроль за дотриманням ними положень статутів; організаційне забезпечення діяльності міжрайонних (окружних), районних (міських) судів; організація роботи по веденню судової статистики та перевірки її достовірності у судах та установах юстиції; організаційне забезпечення виконання рішень, ухвал, постанов судів у цивільних справах, постанов по справах про адміністративні правопорушення, вироків, ухвал та постанов судів у кримінальних справах у галузі майнових стягнень, а також постанов та рішень інших органів, виконання яких покладено на судових виконавців; керівництво державним нотаріатом, організація та перевірка його роботи, дача вказівок щодо ії поліпшення; керівництво відділами запису актів громадського стану; сприяння роботі об'єднань адвокатів, надання методичної допомоги у вдосконаленні правової роботи на державних підприємствах, в установах, організаціях, місцевих органах державної виконавчої влади, органах місцевого та регіонального самоврядування; вивчення та аналіз стану правової освіти в навчальних закладах, на державних підприємствах, установах, організаціях; організація роботи по забезпеченню кадрами міжрайонних (окружних), районних (міських) судів та підвідомчих установ, підвищенню їх кваліфікації; забезпечення в установленому порядку матеріально-технічного постачання міжрайонних (окружних), районних (міських) судів, державних нотаріальних контор та відділів реєстрації актів громадського стану, реалізація отриманих фондів та здійснення контролю за їх використанням за призначенням; облік законодавства, нотаріальної практики та практики роботи органів реєстрації актів громадського стану, перевірка цієї роботи в судах, державних нотаріальних конторах та органах реєстрації актів громадського стану, прийняття заходів щодо забезпечення їх нормативними актами та інші повноваження.

 

К о н т р о л ь н і  з а п и т а н н я

 

1. Яка система органів юстиції?

2. Які функції у Міністерства юстиції?

3. Які функції в обласних управлінь Міністерства юстиції?

 

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов