§ 3. Дії і рішення прокурора у справі, що надійшла до нього з обвинувальним висновком - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина
 

§ 3. Дії і рішення прокурора у справі, що надійшла до нього з обвинувальним висновком

  Відповідно до п. 3 ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладена функція нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство. Зміст дій і рішень прокурора у справі, що надійшла до нього з обвинувальним висновком, регламентується Кримінально-процесуальним кодексом України. Відповідно до ст. 228 КПК прокурор, одержавши від слідчого справу з обвинувальним висновком, зобов'язаний перевірити: 1) чи мала місце подія злочину; 2) наявність у діянні, яке ставиться у вину обвинуваченому, складу злочину; 3) відсутність у справі обставин, що тягнуть за собою закриття справи згідно зі ст. 213 КПК; 4) пред'явлення обвинувачення по всіх установлених злочинних діях обвинуваченого; 5) притягнення як обвинувачених всіх осіб, що викриті у вчиненні злочину; 6) правильність кваліфікації дій обвинувачених за статтями кримінального закону; 7) додержання вимог закону при складанні обвинувального висновку; 8) правильність обрання запобіжних заходів; 9) вжиття заходів до забезпечення відшкодування збитків, заподіяних злочином, і можливої конфіскації майна; 10) чи виявлено причини і умови, які сприяли вчиненню злочинів, і чи вжито заходів до їх усунення; 11) додержання органами дізнання або попереднього слідства всіх інших вимог КПК.

Як видно із змісту даної статті, перевірка додержання вимог закону при складанні обвинувального висновку є одним, але далеко не єдиним із завдань такої перевірки. Фактично прокурор провадить перевірку додержання законів органами дізнання і досудового слідства у ході всієї роботи, що ними здійснювалася по розкриттю злочину і розслідуванню кримінальної справи. Він перевіряє і виконання даних ним або вищестоящим прокурором вказівок; вивчаючи матеріали справи, яка надійшла до нього, прокурор одночасно готується до підтримання державного обвинувачення у суді. Залежно від результатів перевірки справи прокурор або його заступник можуть прийняти одне з таких рішень, вказаних у статтях 229–231 КПК: 1) затвердити обвинувальний висновок; 2) повернути справу органу дізнання або слідчому зі своїми письмовими вказівками для провадження додаткового розслідування; 3) закрити справу за наявності до цього підстав, які вказані у законі, склавши про це постанову відповідно до ст. 214 КПК; 4) у разі невідповідності обвинувального висновку вимогам закону повернути справу зі своїми письмовими вказівками слідчому для перескладання обвинувального висновку; 5) скласти новий обвинувальний висновок; 6) змінити обвинувальний висновок своєю постановою з додержанням вимог ч. 2 ст. 231 КПК. Він може також змінити список осіб, які підлягають виклику у судове засідання, а також скасувати чи змінити запобіжний захід, який обрав слідчий, або обрати запобіжний захід, якщо його не було обрано, про що складає постанову.

Перевірка прокурором законності проведеного розслідування і обґрунтованості обвинувального висновку повинна забезпечити належні умови для проходження справи у стадії віддання до суду, а також повного і правильного її розгляду і вирішення по суті у судовому засіданні. За своїм характером ця перевірка є одночасно і підготовкою прокурора до участі у розгляді справи в суді.

затвердження обвинувального висновку провадиться шляхом накладення резолюції "затверджую” з вказівкою дати; звичайно текст такої резолюції з зазначенням посади прокурора, його класного чину, прізвища та ініціалів друкується у правому верхньому куті першої сторінки обвинувального висновку вище заголовка, так що прокурор лише підписує цю резолюцію і вказує дату. Засвідчувати затвердження обвинувального висновку ще і гербовою печаткою не заведено.

При складанні нового обвинувального висновку прокурор керується вказівками КПК з цього питання; висновок набирає чинності у момент його підписання прокурором або його заступником. Раніше складений обвинувальний висновок із справи прокурор вилучає. слід зазначити, що випадки складання прокурором нового обвинувального висновку на практиці є винятковими.

З моменту затвердження обвинувального висновку або складання його прокурором він набирає чинності процесуального акта обвинувачення. Кримінальну справу разом з обвинувальним висновком прокурор направляє до того суду, якому ця справа підсудна. Одночасно з направленням справи до суду прокурор направляє повідомлення про це обвинуваченому (обвинуваченим), а у відповідних випадках — і адміністрації установи, де тримаються заарештовані у даній справі особи. Питання про підтримання обвинувачення прокурором у суді вирішується згідно з законом.

У статті 232 КПК регламентовано порядок направлення справ, підсудних міським судам — Верховному Суду Автономної Республіки Крим, обласному, Київському чи Севастопольському міським, районним судам. Генеральний прокурор України і його заступник у виняткових випадках у разі особливої складності або важливості справи можуть направити справу, підсудну нижчестоящому суду, на розгляд Верховного Суду України.


ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов