§ 9. Відтворення обстановки і обставин події - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 9. Відтворення обстановки і обставин події

  Відтворення обстановки і обставин події — одна з найбільш складних за організацією і проведенням слідчих дій. У статті 194 КПК вказано, що вона може бути проведена з метою перевірки і уточнення результатів допиту свідка, потерпілого, підозрюваного чи обвинуваченого або даних, одержаних при провадженні огляду та інших слідчих дій. Фактично вона виконується також і з метою збирання фактичних даних, які через різні обставини не були виявлені або отримані у ході проведених раніше слідчих та інших процесуальних дій. Це підтверджено численними випадками виявлення під час цієї слідчої дії речових доказів, у тому числі й знарядь злочину, а також місць поховання трупів.

Збирання і перевірка доказів є вичерпним і в той же час лаконічним переліком цілей проведення цієї, як і інших слідчих дій. Уточнення результатів вже проведеної слідчої дії, про що сказано у ст. 194 КПК, можливе, строго кажучи, тільки шляхом внесення поправок до протоколу (ч. 3 ст. 85 КПК); за рахунок проведення інших слідчих дій може змінюватись лише оцінка раніше зібраних фактичних даних або результативності дій.

Залежно від мети слідчої дії обираються необхідні прийоми і способи реалізації прийнятих рішень. На використання одного з криміналістичних методів — методу моделювання у формі реконструкції вказує саме найменування даної слідчої дії. Фактично ж у ході її застосовуються й інші криміналістичні методи — спостереження, вимірювання, експеримент1. Деякі з цих методів згадані у ст. 194 КПК, що регламентує відтворення обстановки і обставин події, але докладних приписів про умови і порядок їх застосування не подано.

Обсяг і порядок застосування методів і прийомів залежить від характеру обставин, що перевіряються, і особливостей кожної з них. Відтворення (реконструкція) обстановки події вимагає більшої кількості різноманітних прийомів, ніж відтворення окремої дії. Якщо дана слідча дія вичерпується проведенням одного і до того ж простого експерименту з перевірки можливості побачити, почути, зробити тощо, то вона провадиться за правилами ст. 194 КПК і відповідно іменується; такої слідчої дії, як "слідчий експеримент”, чинний КПК України не передбачає.

Залежно від того, чи перевіряється сама можливість події (факту), можливість її настання у конкретних умовах або можливість здійснення дій, сприйняття будь-чого конкретною особою, вирішується питання про учасників, час та інші умови провадження цієї слідчої дії. Вона може проводитися як у тому ж місці, де відбувалася подія, що перевіряється, так і в іншому, якщо це не впливає на оцінку результату; такими ж міркуваннями слідчий обґрунтовує вибір часу проведення даної дії.

Коло обставин, що перевіряються, в принципі те саме, що й встановлюється в ході доказування, але реально, тобто по конкретній справі, воно значно вужче, через те що не всі обставини, які встановлюються по справі, потребують перевірки таким способом. Ініціатором проведення даної слідчої дії може бути і сам слідчий, і учасники процесу, за клопотанням або за вказівкою яких вона здійснюється. Для належного забезпечення її мети, умов і ходу у ряді випадків іноді доцільно винести постанову, у якій визначити порядок залучення спеціалістів і технічних засобів, доступу на територію та її блокування та інші питання.

Належний процесуальний порядок проведення цієї слідчої дії і доказове значення її результатів забезпечується дотриманням таких передумов: наявністю потреби і можливістю її проведення; наявністю згоди на участь у ній особи, чиї показання належить перевірити. Необхідно також вирішити всі пов'язані з проведенням слідчої дії організаційні питання (щодо визначення місця, часу, умов проведення, необхідного числа учасників, технічного спорядження тощо).

Саме відтворення обстановки і обставин події проводиться в такій послідовності; 1) безпосередньо на місці проведення слідчий дає остаточні роз'яснення учасникам щодо мети і порядку виконання даної слідчої дії, прав і обов'язків кожної з присутніх осіб; 2) запитує особу, чиї показання будуть перевірятися, чи згодна вона взяти участь у слідчій дії при наявних умовах; 3) після отримання такої згоди пропонує дати показання про певні обставини у присутності понятих та інших учасників; 4) дає змогу вказаній особі супроводжувати показання демонстрацією якихось дій, навичок, вказати місця знаходження схованок, слідів, окремих прикмет або позначок, які сприяють орієнтації, тощо. Деякі дії можуть бути проведені неодноразово зі зміною умов проведення.

Все це фіксується у такій же послідовності в протоколі і за допомогою технічних засобів; можливим і доречним буває складання також окремих протоколів огляду виявлених або вилучених об'єктів.

Виконання цих дій допускається за умови, якщо вони не принижують гідності осіб, які беруть у них участь, і не є небезпечними для їх здоров'я (ч. 2 ст. 194 КПК). Повною мірою належить дотримуватися всіх вимог щодо екологічної безпеки (нешкідливості) конкретних дій.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов