Момент виникнення права власності на майнову частку (пай) - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

3.2. Момент виникнення права власності на майнову частку (пай)

Майно у сільськогосподарському підприємстві належить на праві колективної власності його членам. Суб'єктом права власності є підприємство як юридична особа, а його члени — в частині майна, яку вони одержують при виході з підприємства (ст. 7 Закону «Про колективне сільськогосподарське підприємство»).

Виходячи з наведеного можна зробити висновок, що момент виникнення права спільної часткової власності не збігається з моментом виникнення права приватної власності на майнову частку (пай), а саме:

—право спільної часткової власності на майно сільськогосподарського підприємства виникає в особи з моменту прийняття її в члени КСП;

—право приватної власності на майнову частку (пай) набувається після припинення членства в підприємстві.

Наявність в особи права спільної часткової власності на майно сільськогосподарського підприємства посвідчується: а) рішенням загальних зборів членів КСП про прийняття особи в члени цього підприємства; б) пайовими книжками або пайовими посвідченнями, які відкриваються на кожного члена підприємства, видаються на руки і є документами, що посвідчують розмір та динаміку паю.

Наявність у особи права приватної власності на майнову частку (пай) підтверджується: а) рішенням загальних зборів членів КСП про вихід цієї особи із членів підприємства та виділення їй майнової частки (паю); б) свідоцтвом про право на майнову частку (пай), яке на відміну від сертифіката є внутрішньогосподарським документом.

Свідоцтво про право на майнову частку (пай) видається на підставі рішення загальних зборів членів КСП у затвердженій ними формі. Воно в обов'язковому порядку повинне містити таку інформацію:

—прізвище, ім'я, по батькові суб'єкта права на майнову частку (пай);

—назва КСП та його місцезнаходження;

—дата і номер рішення загальних зборів КСП, на підставі якого видається свідоцтво;

—розмір майнової частки (паю) в гривнях та дата, станом на яку його визначено;

—дата видачі свідоцтва.

Свідоцтво підписується головою правління КСП, головним бухгалтером та засвідчується печаткою підприємства. Така ж інформація, яка міститься у свідоцтві, заноситься в книгу реєстрації цих документів, де також зазначаються серія і номер паспорта особи, що одержала свідоцтво.

Закріплення у внутрішньогосподарських документах права на частку майна в колективній чи у приватній власності не було позбавлене певних вад. Пов'язано це з тим, що на практиці мали місце зловживання як при визначенні розміру частки (паю), так і при внесенні у ці книги змін щодо пайового фонду майна. Це, по суті, було недоліком у правовому забезпеченні реалізації громадянами своїх прав на частку в спільній власності, оскільки зміна цієї частки не завжди могла бути ними проконтрольована.

У зв'язку з цим Порядком визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення змінено форму свідоцтва про право власності на майновий пай члена підприємства. Можна сподіватися, що це перешкоджатиме зловживанню посадових осіб підприємств своїм становищем при видачі та зберіганні зазначених документів, бланки яких належать до документів суворого обліку і виготовляються, зберігаються та анулюються в установленому законодавством порядку.

Зокрема, в п. 14 названого нормативного акта зазначається, що свідоцтво видається сільською, селищною або міською радою згідно зі списком осіб, які мають право на майновий пай підприємства. До зазначеного списку додаються такі документи: а) акт розрахунку уточненого пайового фонду; б) уточнена структура цього фонду; в) уточнений перелік майна останнього. Для отримання нового свідоцтва у разі набуття майнового паю (його частини) у власність на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування до сільської, селищної або міської ради подаються посвідчені в установленому порядку копія відповідної цивільно-правової угоди або копія свідоцтва про право на спадщину, попереднє свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства. Після отримання зазначених документів сільська, селищна або міська рада вносить відповідні зміни до списку осіб, які мають право на майновий пай підприємства, та анулює попереднє свідоцтво, про що робиться запис у книзі обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.

Усі подані документи формуються в окрему справу по кожному підприємству. Оформлене свідоцтво засвідчується гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради і реєструється у книзі обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена КСП. У разі втрати чи пошкодження свідоцтва видається його дублікат, про що робиться відповідний запис на бланку свідоцтва.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов