§ 7. Прокурорський нагляд за законністю порушення та відмови в порушенні кримінальної справи - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 7. Прокурорський нагляд за законністю порушення та відмови в порушенні кримінальної справи

Важливу роль у забезпеченні законності і обґрунтованості порушення та відмови в порушенні кримінальної справи відіграє прокурорський нагляд.

Прокурорський нагляд починається з моменту, коли компетентним органам (посадовим особам) стає відомо про вчинений злочин. З цього часу прокурор здійснює нагляд за законністю додержання строків, визначених для перевірки матеріалів, які містять відомості про злочин, і прийняття по них відповідних рішень, а також за законністю і обґрунтованістю порушення або відмови в порушенні кримінальної справи.

Отримавши копію постанови про порушення кримінальної справи від слідчого або органу дізнання, прокурор розпочинає провадження нагляду в справі.

Коли необхідно перевірити заяву або повідомлення про злочин до порушення справи, така перевірка здійснюється в строк не більше десяти днів шляхом відібрання пояснень від окремих громадян чи посадових осіб або витребування необхідних документів (ст. 97 КПК).

Відповідно до ч. 3 ст. 100 КПК, якщо справу порушено без законних підстав, прокурор закриває її, а у випадках, коли в цій справі ще не проводилося слідчих дій, скасовує постанову про порушення справи.

Якщо постанова органу дізнання або слідчого про відмову в порушенні кримінальної справи протирічить наявним фактичним даним і винесена необґрунтовано, прокурор скасовує таку постанову і порушує кримінальну справу (ч. 4. ст. 100 КПК).

В Законі України "Про прокуратуру” зазначається, що вказівки прокурора, його заступника органам дізнання і попереднього слідства щодо порушення кримінальних справ, які даються відповідно до кримінально-процесуального законодавства, є обов'язковими для цих органів (ст. 32).

Прокуророві надано право вживати заходів до того, щоб органи дізнання і попереднього слідства додержували передбаченого законом порядку порушення кримінальних справ (ст. 30).

Порушення чи відмова в порушенні кримінальної справи, які здійснюються відповідно до вимог кримінально-процесуального кодексу, є невід'ємним завданням кримінального судочинства по охороні прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинний не був покараний (ст. 2 КПК).

Постанова прокурора має бути мотивованою, а її зміст доведено до відома заявника, за повідомленням якого було порушено справу.

У разі безпідставного порушення справи або безпідставної відмови в порушенні справи суддею або судом прокурор приносить подання на постанову судді або ухвалу суду в порядку, встановленому КПК.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов