Право акціонера на отримання дивідендів - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

5.1.7. Право акціонера на отримання дивідендів

Дохід акціонера становлять дві складові: дивіденд на акцію та зміни ринкової вартості акції2. Акціонери мають право на одержання дивідендів3 — частини прибутку, що залишається після виконання зобов'язань перед кредиторами, постачальниками, державою та ін. Мета акціонерів — забезпечити усталеність дивідендів та їх зростання за рахунок високого рівня очікуваного прибутку4.

Акціонер реалізує право на отримання доходів від володіння корпоративними правами шляхом отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів. Право на отримання частки прибутку (дивідендів) акціонерного товариства, пропорційно до частки кожного з учасників, мають акціонери, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів.

За правовим режимом дивіденд відрізняється від інших виплат товариства, зокрема від процента (доходу) на облігації. З юридичної точки зору процент завжди є боргом товариства облігаціонеру, який підлягає задоволенню із всього майна товариства і забезпечується позовним захистом. Дивіденд же стає боргом товариства акціонеру лише після його оголошення і виплачується тільки з чистого прибутку1.

Існує три види дивідендів:

– дивіденди, які виплачуються у формі грошей;

– дивіденди, які виплачуються у формі майна;

– дивіденди, які виплачуються у формі акцій самого акціонерного товариства.

На практиці найбільш поширеною є виплата дивідендів у формі грошей. Такі дивіденди виплачуються на кожну акцію у сумі, що визначається акціонерним товариством, залежно від отриманого ним прибутку.

Рішення про виплату дивідендів може прийматися якщо: повністю сплачено статутний капітал товариства; товариство на момент виплати дивідендів не відповідає ознаками неспроможності (банкрутства); вартість чистих активів товариства більше за його статутний капітал та резервний фонд. Якщо ж після закінчення другого та кожного наступного фінансового року вартість чистих активів акціонерного товариства виявиться меншою від статутного капіталу, тоді згідно з ч. 3 ст. 155 ЦК України товариство зобов'язане оголосити про зменшення свого статутного капіталу та зареєструвати відповідні зміни до статуту у встановленому порядку. Відповідно до Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного фонду акціонерного товариства № 44 від 8 квітня 1998 р., затв. рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, способами (шляхами) зменшення розміру статутного фонду акціонерного товариства є: а) зменшення номінальної вартості акцій; б) зменшення кількості акцій шляхом купівлі товариством частини випущених акцій. Зменшення статутного капіталу акціонерного товариства шляхом купівлі та погашення частини акцій допускається, якщо така можливість передбачена у статуті товариства. Зменшення розміру статутного фонду за наявності заперечень кредиторів акціонерного товариства не допускається. При зменшенні статутного фонду його розмір не може бути меншим за мінімальний розмір статутного фонду, визначеного Законом України «Про господарські

товариства». Якщо вартість чистих активів товариства стає меншою від мінімального розміру статутного капіталу, встановленого законом, товариство підлягає ліквідації. Вартість чистих активів товариств розраховується відповідно до Методичних рекомендацій щодо визначення вартості чистих активів акціонерних товариств1, схвалених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 листопада 2004 р. № 485.

Дивіденди не нараховуються та не виплачуються: за акціями, які не оплачено повністю; за акціями власного випуску, які викупило товариство в акціонерів та які перебувають на балансі товариства, з урахуванням ст. 32 Закону України «Про господарські товариства».

Порядок отримання дивідендів від володіння корпоративними правами чітко регламентований Положенням про порядок отримання інвесторами доходів від володіння корпоративними правами в акціонерних товариствах2, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25 грудня 2001 р. № 386.

Право на отримання дивідендів мають власники простих і привілейованих акцій. На кожну просту акцію акціонерного товариства нараховується однаковий розмір дивідендів.

Дивіденди за простими акціями можуть виплачуватися тільки у тому разі, якщо акціонерне товариство за підсумками діяльності за рік, за який мають сплачуватися дивіденди, отримало прибуток. При виплаті дивідендів за простими акціями забороняється встановлювати черговість виплат за ознаками акціонерів (виду особи, розміру пакету акцій тощо).

У разі випуску привілейованих акцій у статуті акціонерного товариства обов'язково має визначатися порядок здійснення їх власниками переважного права на одержання дивідендів. Виплата дивідендів за привілейованими акціями провадиться у розмірі, встановленому відповідно до умов їх випуску та зазначеному в акції (сертифікаті акції), незалежно від розміру одержаного товариством прибутку у відповідному році. У тому разі якщо прибуток відповідного року є недостатнім, виплата дивідендів за привілейованими акціями провадиться за рахунок резервного фонду. Якщо розмір дивідендів, що сплачуються акціонерам, за простими акціями перевищує розмір дивідендів за привілейованими акціями, власникам останніх може провадитися доплата до розміру дивідендів, виплачених іншим акціонерам.

Розподіл та використання прибутку акціонерного товариства здійснюється у порядку, передбаченому законодавством, що регулює діяльність акціонерних товариств і оподаткування, та статутом товариства. Пропозиції щодо розподілу прибутку готуються уповноваженим органом управління товариства та підлягають затвердженню вищим органом акціонерного товариства. Уповноважений орган управління товариства — орган акціонерного товариства, до компетенції якого вищим органом акціонерного товариства передано питання стосовно надання пропозицій щодо розподілу прибутку товариства.

Затвердження порядку розподілу прибутку, строку і порядку виплати частини прибутку (дивідендів), питання про затвердження розміру дивідендів належать до виключної компетенції вищого органу акціонерного товариства. Якщо прийнято рішення про відрахування усього чистого прибутку акціонерного товариства в резервний фонд або у розширення виробництва, дивідент є майже нульовим.

Рішення про виплату дивідендів може прийматися лише у випадках, якщо вищим органом акціонерного товариства прийнято рішення про затвердження річних результатів діяльності АТ. Таке рішення (про виплату дивідендів) оформляється протоколом, який може містити дані про: розмір дивідендів, що припадає на одну акцію; дату початку та закінчення виплати дивідендів (у разі виплати дивідендів грошима) або термін початку та закінчення приймання заяв від акціонерів у разі їх згоди на направлення нарахованої кожному з них суми дивідендів на збільшення розміру статутного фонду (у разі виплати дивідендів акціями); спосіб виплати дивідендів; порядок виплати дивідендів. Рішення про виплату дивідендів не може прийматися у разі введення процедури розпорядження майном боржника та призначення розпорядника майна в ході провадження у справах про банкрутство акціонерного товариства.

З метою визначення переліку інвесторів (акціонерів), які мають право на отримання дивідендів, акціонерне товариство на початок терміну виплати дивідендів повинно забезпечити складання: при документарній формі випуску акцій — реєстру власників іменних акцій, складеному реєстроутримувачем на дату початку виплати дивідендів; при бездокументарній формі випуску акцій — зведеного облікового реєстру рахунків власників цінних паперів, складеного депозитарієм на дату початку виплати дивідендів.

Виплата дивідендів за за акціями, випущеними як в документарній, так і бездокументарній формі, здійснюється відповідно до реєстру власників цінних паперів, передбаченого п. 2. 7 Положення про порядок

отримання інвесторами доходів від володіння корпоративними правами в акціонерних товариствах. Акціонер, включений до зазначеного реєстру, має право отримати дивіденди незалежно від терміну, протягом якого він був власником акцій.

Виплата нарахованих дивідендів відповідно до прийнятого рішення є обов'язком виконавчого органу акціонерного товариства перед його акціонерами. Дивіденди за акціями сплачуються один раз на рік за підсумками календарного року. Не здійснюються нарахування та виплата проміжних дивідендів за підсумками кварталу чи півріччя. Виплата дивідендів акціонерам може проводитись одноразово в повному обсязі в строк, установлений вищим органом акціонерного товариства та статутом товариства.

Вернуться к содержанию

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов