§ 2. Органи та особи, які мають право порушити кримінальну справу - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина
 

§ 2. Органи та особи, які мають право порушити кримінальну справу

Право порушити кримінальну справу мають лише суд (суддя), прокурор, слідчий і орган дізнання (статті 4, 97, 98, 227 КПК). Право порушити кримінальну справу належить і начальнику слідчого відділу органів МВС, податкової міліції і СБУ (згідно з ч. 2 ст. 1141 КПК). В разі порушення кримінальної справи начальником слідчого відділу він користується при цьому повноваженнями слідчого. Ніякі інші органи та особи не мають права порушувати кримінальні справи, вони можуть лише повідомити про вчинений злочин і надати необхідні матеріали для розгляду питання про порушення кримінальної справи.

Суд (суддя) порушують кримінальну справу в таких випадках:

а) коли порушена справа приймається безпосередньо до провадження судом (справи приватного обвинувачення згідно з ч. 1 ст. 27, ст. 251 КПК і справи, досудова підготовка яких здійснюється за так званою протокольною формою відповідно до ст. 425 та ч. 2 ст. 430 КПК). Ці справи порушуються тільки відносно конкретних осіб, у діях яких вбачаються ознаки злочину;

б) коли дані судового слідства вказують на те, що підсудний вчинив ще й інший злочин (ст. 276 КПК);

в) коли дані судового слідства вказують на те, що злочин вчинила особа, яка не була притягнута до кримінальної відповідальності (ст. 278 КПК). Суд вправі порушити кримінальну справу при розгляді цивільної чи адміністративної справи, якщо встановить при цьому ознаки злочину.

Органи попереднього слідства порушують кримінальні справи, які згідно із законом віднесені до їх підслідності. Якщо слідчому надійшли первинні матеріали про злочин, розслідування якого належить до компетенції іншого органу попереднього слідства, він має право, не порушуючи справи, направити ці матеріали за підслідністю. В такому разі він зобов'язаний вжити заходів до запобігання або припинення злочину. Але якщо необхідно виконати невідкладні слідчі дії, то слідчий повинен порушити справу і прийняти її до свого провадження.

Серед органів дізнання важливу роль відіграє міліція, яка може порушити справу про будь-який злочин.

Згідно із ст. 101 КПК органами дізнання є також органи безпеки, які можуть порушити кримінальну справу про злочини, віднесені законом до їх відання (п. 2 ст. 101, ч. 2 ст. 112 КПК).

Командири військових частин, з'єднань, начальники військових установ вправі порушити кримінальну справу про злочини, вчинені підлеглими їм військовослужбовцями і військовозобов'язаними під час проходження ними зборів, а також у справах про злочини, вчинені працівниками і службовцями Збройних Сил України у зв'язку з виконанням службових обов'язків або в розташуванні частини, з'єднання, установи.

Митні органи вправі порушити кримінальну справу про контрабанду.

Начальники виправно-трудових установ, слідчих ізоляторів, лікувально-трудових профілакторіїв мають право порушити кримінальну справу про злочини проти встановленого порядку несення служби, вчинені працівниками цих установ, а також у справах про злочини, вчинені в розташуванні зазначених установ.

Органи державного пожежного нагляду вправі порушити кримінальну справу про пожежі і порушення протипожежних правил.

Органи прикордонної охорони можуть порушити кримінальну справу про порушення державного кордону.

Капітани морських суден, що перебувають у далекому плаванні, також вправі порушити кримінальну справу про будь-який злочин, вчинений членами екіпажу і пасажирами під час перебування корабля в такому плаванні.


ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов