УХВАЛА про скасування ухвал суду першої та апеляційної інстанції - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про скасування ухвал суду першої та апеляційної інстанції з передачею справи на новий розгляду у справі за позовом на неправомірні дії районного суду

«___ »___________ 200__ р. ___________

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в складі:___________________________________________________________________ _,

(зазначити прізвища та ініціали головуючого і суддів)

при секретарі Кальченко Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Антонова Віктора Петровича до__________ районного суду м._________ про відновлення порушених прав, гарантованих законом, відшкодування матеріальної та моральної шкоди за касаційною скаргою Антонова Віктора Петровича на ухвалу судді________ районного суду м.______ від «____ »________ 200___ р. та ухвалу судової колегії судової палати Апеляційного суду_____________ області від «____ »___________ 200 __ р.,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 200 _ р. Антонов В.П. звернувся з позовом до____________ районного суду м.__________ про відновлення порушених прав, гарантованих ст. 27 ЦПК України, відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

У заяві зазначав, що у провадженні цього суду знаходяться кілька цивільних справ за його позовами, однак канцелярія та голова суду всупереч вимогам ст. 27 ЦПК України не дають йому можливості реалізувати своє право на ознайомлення з матеріалами справ та зробити з них витяги.

Ухвалою судді Апеляційного суду__________ області від «____ »________ 200___ р. на підставі ст. 108 ЦПК України підсудність цієї справи визначена_________________  районному суду м.____________ .

Ухвалою судді____________ районного суду м._____________ від «____ »__________ 200__ р., залишеною без змін ухвалою судової колегії судової палати Апеляційного суду__________ області від «____ »___________ 200 __ р., у відкритті провадження у справі відмовлено на підставі п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України.

На зазначені судові рішення надійшла касаційна скарга Антонова В.П., в якій ставиться питання про їх скасування з посиланням на порушення норм матеріально­го та процесуального права.

Касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у відкритті провадження у справі, судові інстанції виходили з того, що позивач оскаржує процесуальні дії суду, пов'язані зі здійсненням право­суддя щодо конкретного спору, а оскільки оскарження таких дій може проводи­тися тільки в порядку, передбаченому ЦПК України, то суд не може бути відпо­відачем у справі.
 

З такими висновками погодитися не можливо, оскільки вони ґрунтуються на помилковому застосуванні норм процесуального права.

Відповідно до ст. 27 ЦПК України особи, які беруть участь у справі, мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії з документів, долучених до справи, одержувати копії рішень, ухвал, брати участь у судових засі­даннях, подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, а також свідкам, експертам, спеціалістам, заявляти клопотання та відводи, давати усні та письмові пояснення судові, подавати свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб, користуватися право­вою допомогою, знайомитися з журналом судового засідання, знімати з нього копії та подавати письмові зауваження з приводу його неправильності чи неповноти, про-слуховувати запис фіксування судового засідання технічними засобами, робити з нього копії, подавати письмові зауваження з приводу його неправильності чи непов­ноти, оскаржувати рішення і ухвали суду, користуватися іншими процесуальними правами, встановленими законом.

Особи, які беруть участь у справі, здійснюють зазначені процесуальні права як під час судового розгляду справи, так і поза межами судового засідання, а суд забез­печує здійснення цих прав як процесуальними засобами, так і належним виконан­ням вимог законодавства, що регулює рух справи поза межами судового процесу.

Процесуальні рішення, дії або бездіяльність суду можуть бути оскаржені окремо від рішення суду або одночасно з оскарженням рішення суду у справі в порядку, передбаченому статтями 292, 293, 324 ЦПК України.

Рішення, дії і бездіяльність посадових та службових осіб суду, які шляхом нена­лежної організації руху справи поза межами судового засідання створюють пере­шкоди щодо реалізації процесуальних прав особам, які беруть участь у справі, мо­жуть бути оскаржені до суду в порядку цивільного судочинства.

За наведених обставин ухвала судді першої інстанції, з якою помилково погоди­лась колегія суддів апеляційної інстанції, підлягає скасуванню, а справа направлен­ню до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Керуючись п. 2 ч. 2 ст. 336, ст. 342 ЦПК України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Антонова Віктора Петровича задовольнити, ухвалу судді________ районного суду м._________ від «____ »__________ 200__ р. та ухвалу судової колегії судової палати Апеляційного суду____________ області від «____ »_________ 200___ р. скасувати, а справу повернути до зазначеного суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Ухвала оскарженню не підлягає.
 
Головуючий суддя
 
Судді колегії
ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов