РІШЕННЯ про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності

_________________ 200 р.

___________ районний суд м._____________ у складі: судді Котова А.Д., при секретарі Горбуновій P.M.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Петрової Юлії Максимівни про надання повної цивільної дієздатності, заінтересовані особи -

орган опіки і піклування___________ районної державної адміністрації м.___________ ,

Петров Максим Леонідович, Петрова Марія Дмитрівна,

ВСТАНОВИВ:

Петрова Ю.М. «____ » __________ 200 __ р. звернулася до суду з заявою, в якій просить надати їй повну цивільну дієздатність, посилаючись на те, що у віці 15 років народила сина Миколу, вона згідно з актовим записом цивільного стану є його матір'ю. На даний час їй виповнилось 16 років і для того, щоб самостійно виховува­ти сина, влаштувати дитину в дитячий садок і працевлаштуватись їй потрібне на­дання повної цивільної дієздатності. Однак мати заперечує проти цього.

У судовому засіданні заявник доводи заяви підтримала, представник органу опі­ки та піклування та Петров М.Л., батько заявника, вважали, що заява підлягає задоволенню, оскільки наявні матеріали справи вказують на те, що заявник при повній цивільній дієздатності в змозі самостійно надати сину достойне виховання та належне утримання і це відповідає її інтересам та інтересам дитини. Мати заявника - Петрова М.Д. заперечувала проти задоволення заяви, вказуючи, що її дочка сама потребує нагляду, допомоги та утриманню і надання їй повної цивільної дієздат­ності не в інтересах малолітньої дитини, яка часто хворіє.

Суд, заслухавши пояснення заявника, представника органу опіки та піклування, батьків заявника як заінтересованих осіб, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 35 ЦК України повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини.

Надання повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням органу опіки та піклування за заявою заінтересованої особи за письмовою згодою батьків (усиновлю-вачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду.
 
Як вбачається з актового запису цивільного стану від «______ » 200 p., виданого органом РАЦС ___________ району м. ________ , Петрова Ю.М. записана матір'ю сина Миколи, який народився «____ » __________ 200 ___ р. (а.с.6) Батько дитини Лавров Микола Дмитрович помер «____ » _________ 200___ р. (а.с. 7).

Судом встановлено, що заявник Петрова Ю.М. має на праві власності двокімнатну квартиру за адресою ___________ на підставі договору дарування від померлого Лаврова М.Д., де вона з дитиною проживає (а.с. 8, 9), чого її батьки, заінтересовані особи у справі, не заперечують.

Допитані судом свідки Іванова М.Д. та Леонідов Р.Ю., які проживають по сусід­ству з заявником, пояснили, що заявник є достатньо зрілою людиною, вміє обходи­тися з дитиною, її виховувати, підробляє тим, що виконує надомну роботу.

Відповідно до висновку органу опіки та піклування від «____ »__________ 200__ р,

надання неповнолітній Петровій Ю.М. повної цивільної дієздатності відповідає її інтересам (а.с. 11).

З наданого суду довідок дільничного дитячого лікаря-терапевта від « »

200__ р. вбачається, що дитина Петрової Ю.М., син Микола, розвивається відповідно

до свого віку, якихось нетипових для його віку хвороб не має (а.с. 12, 13).

Незгода матері заявника з наданням її дочці повної цивільної дієздатності, на дум­ку суду, не може бути перешкодою для задоволення заяви Петрової Ю.М., оскільки наміри матері викликані лише увагою та піклуванням про дочку та її сина, доводи матері не мають якихось серйозних зауважень. Суд погоджується з поясненнями Пет­рова М.Л., батька заявника, що надання дочці повної цивільної дієздатності допомо­же їй проявити більшу самостійність у вихованні та утриманні дитини, що на май­бутнє бути мати велике значення.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для надання неповнолітній Петровій Ю.М. в її інтересах повної цивільної дієздатності.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 244, 245 ЦПК України, ст. 35 ЦК України, суд,

ВИРІШИВ:

Заяву Петрової Юлії Максимівни задовольнити.

Надати неповнолітній Петровій Юлії Максимівні, ЗО січня 19_____ р. народження, уродженки м.__________ повну цивільну дієздатність.

Копію рішення після набрання ним законної сили направити органові опіки та піклування.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до_____________________ через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Суддя ____________________

 
 
Коментар. За загальним правилом повна цивільна дієздатність наступає з моменту досягнення повноліття, тобто досягнення вісімнадцяти років (ст. 34 ЦК України). Разом з тим закон передба чає і деякі інші підстави надання повної цивіль -ної дієздатності: вступ у шлюб і так звана емансипація, хоч в законі цей термін не вживається.

Розгляд судом справ про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздат­ності є новелою ЦПК. Така заява може бути подана до суду лише неповнолітньою особою або її представником за дорученням. Особливістю цього доручення є не, що не діє так зване законне представництво, оскільки батьки неповнолітньої осо­би (усиновлювачі) або піклувальник повинні бути заінтересованою особою у справі. Такими особами притягуються до участі у справі, на нашу думку, обидва батьки неповнолітньої особи (якщо вони є), незалежно від того, що лише один з батьків не дав згоду на надання неповнолітній дитині повної цивільної дієздатності, як у запропонованому зразку. Це слід робити задля того, щоб з'ясувати при розгляді справи обставини для найбільш сприятливого вирішення справи, так як саме від батьків можливо одержати найбільше інформації про особливості поведінки не­повнолітньої особи. Це є важливим і тому, що ЦПК не передбачає спеціальної процедури скасування наданої повної цивільної дієздатності і будь-яка помилка суду може мати негативне значення, перш за все, для неповнолітньої дитини.

У заяві неповнолітньої особи, яка подається до суду за місцем її проживання, про надання повної цивільної дієздатності повинні бути викладені дані про те, що непов­нолітня особа працює за трудовим договором або є матір 'ю чи батьком дитини відпо­відно до актового запису цивільного стану, а також дані про те, що батьки (чи інші зазначені у ЦПК особи) не дають на це згоди. Заява оплачується судовим збором.

Важливим є положення ч. 4 ст. 35 ЦК України про те, що повна цивільна дієздатність, надана фізичній особі, поширюються на всі цивільні права та обов 'яз-ки. Повна цивільна дієздатність цієї особи наступає лише після набрання рішенням суду законної сили.

Примітка. У ЦПК (ст. 242), у ЦК (ст. 35) зазначається лише про згоду батьків (усиновлювачів) чи піклувальника для надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності. Про згоду органу опіки та піклування нічого не зазначаєть­ся. Тому у разі, якщо цей орган відмовляється у наданні неповнолітній особі повної цивільної дієздатності, то таку відмову, на нашу думку, можливо оскаржити за правилами адміністративної юрисдикції, оскільки розгляд такої заяви (скарги) на дії органу опіки та піклування главою 3 розділу IV ЦПК не передбачено.

Слід також зазначити, що повна цивільна дієздатність може бути надана і фізичній особі, яка не досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю (ч. З ст. 35 ЦК). Однак при відсутності згоди на це батьків (усиновлю­вачів), піклувальника чи органу опіки і піклування ця особа до суду не може звер­нутися, оскільки не передбачено ЦПК.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов