Типові слідчі ситуаціј початкового етапу розслідування і програма дій по јх вирішенню - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

       3. Типові слідчі ситуаціј початкового етапу розслідування і програма дій по јх вирішенню



Слідчі ситуаціј, що виникають на початковому етапі розслідування, доцільно класифікувати на три групи в залежності від обсягу та змісту даних, що послужили підставою порушення кримінальној справи та інформаціј про злочинця. Ці ситуаціј такі:

1. Є ознаки – достатні дані про вчинення контрабанди, відома особа, яка јј вчинила.

2. Є ознаки про вчинену контрабанду, особа, яка јј вчинила, не відома.

3. Є ознаки контрабанди і відомості про злочинця, але останній зник з місця подіј. Розглянемо јх.

Перша група типових слідчих ситуацій характеризується наявністю достатньој кількості ознак, що вказують на вчинення контрабанди й особу, яка јј вчинила. Залежно від змісту й обсягу вихідних (початкових) даних, за якими порушується кримінальна справа, можуть виникати такі конкретні ситуаціј:

1. Вихідні (початкові) дані – ознаки контрабанди отримано працівниками митниці при здійсненні митного контролю під час затримання злочинця з речовим доказом безпосередньо під час незаконного перетину кордону.

2. Вихідні (початкові) дані про вчинення злочину отримано в результаті прикордонного контролю співробітниками Прикордонних військ.

3. Інформацію про вчинення контрабанди отримано в результаті здійснення оперативно-розшукових заходів, коли кримінальну справу було порушено за матеріалами СБУ або МВС Украјни.

4. Інформацію про ознаки вчинення контрабанди отримано в ході розслідування інших злочинів.

5. Початкові дані про підготовлювану або вчинену контрабанду отримано з заяв, повідомлень громадян, а також інформаціј, що надійшла від інших правоохоронних органів.

Перша найбільш типова ситуація характеризується тим, що працівники митних органів при здійсненні ними митного контролю виявляють предмети контрабанди, які за найменуванням, кількістю, вартістю, способом переміщення та приховування від митного контролю вказують на ознаки контрабанди. При цьому відома особа, яка јј скојла. Вихідним матеріалом для митниці як органа дізнання є протокол про порушення конкретною особою правил переміщення через митний кордон певних предметів, що підпадають під ознаки такого злочину, тобто виявлено самі предмети посягання, документи і правопорушник. У таких ситуаціях контрабандист, затриманий із речовим доказом на місці вчинення контрабанди, визнає свою провину, його викривають наявні докази.

Це прості ситуаціј, які звичайно складаються за так званими "очевидними” злочинами, коли сам злочин і особа, яка його скојла, очевидні, відомі з самого початку розслідування. Початкові дані, які є у розпорядженні дізнавача, обумовлюють комплекс і послідовність проведення невідкладних слідчих дій: а) особистий обшук, затримання і допит підозрюваного; б) огляд місця затримання з метою з'ясування обстановки подіј, виявлення слідів злочину та речових доказів;
в) слідчий огляд предметів, що мають відношення до злочину (предметів контрабанди, документів, транспортних засобів, тайників, записників, листів тощо); г) допит осіб, які виявили і спіймали з речовим доказом злочинця, а також допит свідків-очевидців про обставини злочину та затримання; д) призначення експертиз (трасологічној, біологічној, товарознавчој, вибуховотехнічној, балістичној, а також криміналістичној експертизи документів); е) обшук за місцем проживання підозрюваного та в інших місцях, де, виходячи з обставин справи, можуть зберігатися документи та інші предмети, що мають значення для справи.

Значні труднощі при розслідуванні контрабанди викликають випадки затримання контрабандиста безпосередньо на митному кордоні, коли особа, не зважаючи на наявність доказів, заперечує сам факт вчинення контрабанди і заявляє, що предмети контрабанди јй не належать. Це складна конфліктна ситуація, в якій інформаційна невизначеність і протиріччя між фактами вимагають правильного і кваліфікованого проведення низки невідкладних слідчих дій та оперативно-розшукових заходів. Перелік і послідовність јх проведення залежить від обставин конкретној справи і багато в чому подібні до розглянутого вище комплексу. Проте особливого значення в таких ситуаціях набуває слідчий огляд та фіксація виявлених предметів контрабанди, а також предметів, вилучених при особистому обшуку та затриманні підозрюваного. У разі необхідності до огляду варто залучати спеціаліста-криміналіста, який допоможе встановити сліди, залишені контрабандистом, і довести причетність останнього до злочину. Необхідно старанно оглянути пакувальний матеріал предметів контрабанди, звернути увагу на саморобні упаковки з паперу, газет, оскільки јх частинки можуть бути виявлені в результаті наступних обшуків за місцем проживання або роботи контрабандиста. Пакувальний матеріал слід детально описувати при наявності на ньому рукописних позначок, текстів, цифр, що надалі може послужити предметом криміналістичној експертизи.

Друга типова ситуація характеризується тим, що початкові дані про вчинення контрабанди отримано в результаті прикордонного контролю співробітниками Прикордонних військ, коли виявлено предмети посягання і затримана особа, яка переміщує јх. У цьому випадку прикордонники складають протокол затримання, в якому необхідно фіксувати всі обставини вчинення контрабанди, місце подіј фотографують, складають схеми і плани. При переміщенні контрабанди шляхом обходу митного контролю рекомендується вказувати маршрут проходження, наявність дорожніх та інших знаків тощо. Проте нерідко при затриманні прикордонниками правопорушників як безпосередньо на митному кордоні, так і поза межею митного контролю протоколи і схеми затримання не оформляються належним чином (не чітко вказується маршрут слідування, відсутні свідки тощо), а первинні пояснення не відбивають сутності і характеру правопорушення.

Дізнавач митниці, отримавши початкові матеріали про контрабанду, за наявності достатніх даних порушує кримінальну справу і провадить невідкладні слідчі діј, перелік і послідовність яких істотно не відрізняється від ситуацій, розглянутих раніше. Проте тут обов'язково необхідно допитати представників Прикордонних військ, що виявили контрабанду, й осіб, при цьому присутніх.

Третя типова слідча ситуація характеризується тим, що вихідні дані про вчинення контрабанди отримані в результаті здійснення оперативно-розшукових заходів. У цій ситуаціј до початку розслідування, як правило, відомі причетні до злочину особи і місце подіј, дані про підготовку, безпосереднє вчинення контрабанди або про результати контрабандној діяльності (транспортування, зберігання, реалізація тощо), проте інші обставини відомі не повністю. У такому випадку матеріали оперативно-розшуковој діяльності є приводом і підставою для порушення кримінальној справи і проведення невідкладних слідчих дій (п. 1 ст. 10 Закону "Про оперативно-розшукову діяльність”). До таких ситуацій, наприклад, належить вчинення контрабанди представниками підприємницьких структур при сприянні працівника митниці, коли в результаті оперативној розробки і за допомогою технічних засобів виявляються факти контрабанди.

Характерною рисою таких ситуацій є раптовість проведення комплексу оперативно-розшукових заходів, організаційних та слідчих дій, типовий перелік яких може охоплювати: 1) затримання, особистий обшук підозрюваного; 2) допит підозрюваного; 3) огляд місця подіј; 4) огляд предметів контрабанди, місць јх приховування та транспортного засобу, в якому вони виявлені; 5) огляд документів, пред'явлених митному контролю для переміщення товарів або валюти і для перетинання кордону; 6) допит свідків; 7) обшук за місцем роботи, проживання підозрюваного (підозрюваних) та за місцем його "зв'язків”; 8) призначення за необхідністю експертиз – товарознавчој, трасологічној, технічној експертизи документів тощо; 9) вијмка та огляд документів за місцем роботи підозрюваного; 10) огляд складських та виробничих приміщень за місцем роботи підозрюваного і товарів, що там знаходяться; 11) вијмка та огляд дискет і даних, що містяться в пам'яті комп'ютерів за місцем роботи та проживання підозрюваного, і при необхідності призначення по них експертизи; 12) накладення арешту на поштово-телеграфну кореспонденцію.

Четверта типова ситуація виникає при розслідуванні інших злочинів. Вона складна і відрізняється від роз-глянутих вище насамперед фактором несподіванки, коли ознаки контрабанди слідчий виявляє в результаті проведення слідчих дій по іншій кримінальній справі, не пов'язаній з контрабандою. Такі ситуаціј характеризуються певними труднощами јх вирішення, обумовлені насамперед часовим фактором – часом, що пройшов з моменту безпосереднього здійснення контрабанди та виявлення јј ознак. Основними напрямками розслідування тут є передусім встановлення подіј злочину та вини особи, яка його скојла. Діяльність працівників дізнання (слідства) орієнтована на збирання доказів та встановлення всіх обставин, що входять до предмету доказування.

П'ята слідча ситуація характеризується тим, що початкові дані про контрабанду отримано в результаті попередньој перевірки заяв і повідомлень фізичних та юридичних осіб про підготовлювану або вчинену контрабанду, а також матеріалів та інформаціј, що надійшли від інших митних і правоохоронних органів Украјни та іноземних держав. Основним завданням таких ситуацій є встановлення факту незаконного переміщення через кордон, а також осіб, причетних до вчинення даного злочину, шляхом використання прийомів та повноважень суб'єктом, який одержав такі заяви або інформацію. У багатьох випадках у подібних ситуаціях відсутній фактор раптовості. При проведенні перевірки шляхом відібрання пояснень або витребування документів (ст. 97 КПК) нерідко має місце передчасне витікання інформаціј, що дає можливість злочинцю здійснити заходи по приховуванню слідів контрабандној діяльності чи самому сховатися від слідства. Типовий перелік та послідовність проведення невідкладних слідчих дій аналогічні першій типовій ситуаціј, що розглянута раніше.

Друга група типових слідчих ситуацій виникає при виявленні предметів контрабанди на митному кордоні, коли особа, яка вчинила злочин, невідома. Це так звана "безгоспна” контрабанда, яка останнім часом в Украјні набула погрожуючого характеру.

Такі ситуаціј, на відміну від першој групи типових ситуацій, є менш сприятливими, оскільки для них характерний високий ступінь інформаційној невизначеності – відсутність даних про особу, а коло інших джерел для розшуку злочинця вкрай обмежене. В подібних випадках кримінальна справа порушується за фактом виявлення злочину за відсутності особи, підозрюваној у його вчиненні. Тому першочерговим завданням є встановлення особи злочинця, јј розшук, затримання та викриття.

Успішне вирішення розглядуваној ситуаціј значною мірою залежить від таких факторів, як:

а) висококваліфіковане проведення огляду місця подіј, включаючи огляд предметів контрабанди та місць јх приховування;

б) допит свідків-очевидців, а за јх відсутності діј мають бути направлені на јх виявлення;

в) залучення спеціалістів кінологічној служби митниці або прикордонників;

г) перевірка результатів оглядів та допитів за криміналістичним обліком (дактилоскопічним, за способом вчинення, за ознаками зовнішності тощо); д) вивчення матеріалів архівних кримінальних справ даној категоріј (розкритих і нерозкритих) шляхом порівняльного аналізу способів вчинення контрабанди (розслідуваного та вказаного в архівній справі);

е) взаємодія митних органів, Прикордонних військ, підрозділів СБУ, МВС та ін.

Для розв'язання розглядуваној проблемној ситуаціј можна рекомендувати такі початкові слідчі діј й оперативно-розшукові заходи: а) огляд місця подіј, включаючи огляд предметів контрабанди та місць јх приховування; б) використання службово-розшукових собак; в) виявлення можливих свідків та јх допит; г) призначення за результатами огляду криміналістичних експертиз; д) складання (або постановка завдання про складання) композиційного портрета особи, яка вчинила контрабанду (якщо злочинця хтось бачив); е) перевірка за криміналістичними обліками (дактилоскопічним, за способом учинення, за ознаками зовнішності); є) постановка завдання про встановлення особи, яка скојла контрабанду, оперативним шляхом та ін.

Третя група типових слідчих ситуацій є більш сприятливою для початкового етапу розслідування, оскільки особа контрабандиста відома, але останній зник із місця злочину. Як правило, вона поєднує конкретні ситуаціј, коли контрабанду виявляють у момент безпосереднього незаконного переміщення через кордон або після його вчинення. Так, здійснюючи митний контроль потягу "Москва – Донецьк”, інспектор митниці оглядав купе. Пасажирам було поставлено запитання про наявність переміщуваних наркотиків, зброј та боєприпасів. Отримавши негативну відповідь, інспектор вирішив оглянути чорну шкіряну куртку, кишеня якој підозріло відвисала. Несподівано з верхньој полиці зіскочив хлопець, вихопив із кишені куртки пістолет і, погрожуючи ним, зник із місця подіј. При додатковому огляді працівниками митниці під матрацем була знайдена граната з запалом до неј. Крім того, у купе було виявлено пластиковий пакет із особистими речами, серед яких був записник із номерами телефонів і адресами, а також фотографія злочинця, який втік.

Основні напрямки розслідування у даній ситуаціј повинні бути орієнтовані на дослідження матеріальној обстановки на місці подіј, виявлення, збір і фіксацію доказовој та орієнтуючој інформаціј про подію злочину й особу злочинця, який зник. У цій ситуаціј діј працівників дізнання (слідства) мають бути спрямовані на негайне переслідування злочинця по "гарячих слідах” та на його затримання, а також на збір даних, що характеризують особу розшукуваного, виявлення його зв'язків, встановлення його можливого місцезнаходження, вжиття заходів для затримання злочинця та доставлення його за місцем дізнання.

Аналізована типова слідча ситуація є різновидом першој та другој групи ситуацій, розглянутих раніше. Тому найбільш оптимальний комплекс початкових слідчих дій у даній ситуаціј може виглядати таким чином: а) огляд місця подіј, включаючи огляд предметів контрабанди та місць јх приховування; б) допит свідків-очевидців, співучасників (якщо такі є); в) допит осіб, що можуть дати відомості про злочинця та його спосіб життя (родичів, товаришів по службі, знайомих); г) затримання й особистий обшук підозрюваного; д) допит підозрюваного; е) обшук за місцем проживання та його «зв'язків»; є) при необхідності призначення криміналістичних експертиз (за предметами посягання або результатами оглядів) та ін.

Паралельно зі слідчими діями здійснюються оперативно-розшукові й організаційні заходи, а саме: а) використання службово-розшукових собак; б) переслідування злочинця, який зник із місця подіј, по "гарячих слідах”; в) виявлення можливих свідків та јх допит; г) прочісування й обстеження місцевості з залученням Прикордонних військ у районі місця подіј; д) проведення загороджувальних заходів; е) складання (або поставлення завдання про складання) композиційного портрета особи, яка вчинила контрабанду; є) складання розшукових орієнтувань злочинця; ж) накладення арешту на поштово-телеграфну кореспонденцію; з) оперативне спостереження у місцях вірогідној появи злочинця; и) блокування можливих місць перебування злочинця та ін.

Висування слідчих версій. Успіх розслідування першочергового етапу розслідування контрабанди значною мірою визначається своєчасністю і правильністю висування і перевірки слідчих версій.

По першій групі типових ситуацій, коли є інформація про скоєння контрабанди і відома особа, яка јј вчинила, висуваються загальні версіј, що за својм змістом дають одне з можливих пояснень суті і характеру вчиненој подіј в цілому: вчинене діяння є контрабандою (ст. 201 або 305 КК); має місце контрабанда, пов'язана з вчиненням інших злочинів (ст.ст. 201, 305 КК і ст.ст. 187, 364, 368, 369, 212, 263 КК та ін.); у даному випадку вчинено не контрабанду, а інший злочин (ст.ст. 212, 309, 263 КК та ін.); факт вчинення контрабанди відсутній, виявлене діяння не злочинне, наприклад, має місце порушення митних правил (ст.ст. 104-120 МК Украјни) чи інше адміністративне правопорушення; має місце добровільна відмова від вчинення контрабанди. Висуваються також версіј про: способи здійснення контрабанди; місця здійснення контрабанди; осіб, що займаються контрабандною діяльністю, місця придбання, збереження, переміщення, збуту контрабанди; кількість епізодів контрабандној діяльності тощо.

У ситуаціј, коли вчинена контрабанда, однак особа, що јј вчинила, невідома, поряд з типовими загальними версіями, характерними для першој групи типових ситуацій, висуваються також версіј, перевірка яких спрямована, насамперед, на визначення кола осіб, серед яких варто вести пошук злочинця: а) особа належить до обслуговуючого персоналу даного транспортного засобу (провідники, машиністи, капітани судна, бортпровідниці літака і ін.); б) особа є неповнолітньою; в) контрабанда вчинена жінкою; г) особа знаходиться серед пасажирів купе, вагона, автобуса і т.п.; д) особа мешкає в прикордонному районі; е) контрабанда вчинена особою, яка має відомості про особливості транспортного засобу, використовуваного для приховування предмета посягання; ж) контрабанда вчинена однією особою або групою осіб та ін.

У третій типовій слідчій ситуаціј, коли має місце вчинення контрабанди, злочинець відомий, але зник із місця подіј, поряд із загальними версіями про подію контрабанди та јј найважливіші обставини, висуваються розшукові версіј, які можуть бути такими: 1) злочинець переховується у својх родичів, друзів, знайомих; 2) розшукуваний залишився на легальному становищі або перейшов на нелегальне; 3) злочинець вијхав за кордон тощо.

Вернуться к содержанию

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов