§ 8. Принцип гласності судового розгляду справи - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 8. Принцип гласності судового розгляду справи

 Принцип гласності формулюється в ст. 20 КПК, відповідно до якої розгляд справ в усіх судах відкритий, за винятком випадків, коли це суперечить інтересам охорони державної таємниці. Конституцією України реалізація принципу гласності судочинства забезпечується наданою можливістю повного його фіксування технічними засобами (п. 7 ч. 3 ст. 129).

 Кожний громадянин, що досяг 16 років, має право бути присутнім у залі судового засідання, де розглядається кримінальна справа судом першої інстанції або касаційною інстанцією (ст. 271 КПК). Гласність передбачає можливість висвітлення процесу в засобах масової інформації, а також інші способи повідомлення населення про хід судового розгляду.

 В усіх випадках, у тому числі і закритого судочинства, вироки проголошуються гласно. Оскільки відкритий розгляд справи має не лише позитивні наслідки (можливість контролю з боку суспільства, виховного впливу на присутніх, забезпечення можливості підсудному захищатись), але й негативні, КПК передбачає винятки з принципу гласності, якщо це не суперечить іншим правам, що охороняються державою, і суспільним інтересам, інтересам особи, більш значним, ніж сам принцип.

 Так, наприклад, особи, молодші 16 років, можуть перебувати у залі суду лише тоді, коли вони є підсудними, потерпілими або свідками (ч. 4 ст. 271 КПК). Закон передбачає таке обмеження з метою захисту підлітків від можливого негативного впливу на них кримінального процесу, оскільки вони можуть неправильно сприйняти обставини справи через недостатню соціальну зрілість.

 Обов'язок суду розглянути справу в закритому судовому засіданні законом (ч. 1 ст. 20 КПК) передбачено лише в одному випадку: коли відкритий розгляд суперечить інтересам охорони державної таємниці. В інших випадках питання про необхідність розгляду всієї справи або її частини в закритому засіданні вирішується судом за власною ініціативою або клопотанням учасників судового розгляду. Про це суд (суддя) виносить мотивовану ухвалу (постанову).

 Закритий судовий розгляд допускається у справах про злочини осіб, які не досягли 16-річного віку, про статеві злочини та інші з метою попередження розголошення відомостей про інтимні сторони життя осіб, які беруть участь у справі (ч. 2 ст. 20 КПК); у випадках, коли цього вимагають інтереси забезпечення безпеки потерпілого, свідка та інших осіб, що беруть участь у справі, а також членів їх сімей або близьких родичів1.

 Закритий судовий розгляд у справах про злочини осіб, які не досягли 16 років, проводиться з метою створення найбільш сприятливих умов для одержання правдивих показань неповнолітнього та усунення можливого негативного впливу на нього публіки, присутньої в залі судового засідання. Такий порядок відповідає положенням ст. 6 Європейської конвенції з прав людини 1950 року.

 Гласність на стадії попереднього слідства значно обмежена правилом про недопустимість розголошення даних попереднього слідства (ст. 121 КПК). Але в тому обсягу, в якому визнають слідчий, прокурор, особа, що провадить дізнання, дані попереднього слідства можуть бути повідомлені іншим особам (ч. 2 ст. 10, ч. 1 ст. 121 КПК).

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов