Основні принципи переміщення через митний кордон товарів та транспортних засобів - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

Г л а в а 4. Правове регулювання порядку переміщення товарів та транспортних засобів. Митні режими

4.1. Основні принципи переміщення через митний кордон товарів та транспортних засобів

Значна частина норм митного законодавства пов'язана з переміщенням товарів та транспортних засобів через митний кордон України, тобто здійсненням юридично значимих дій. Порядок переміщення залежить від обраного режиму і відбувається згідно з принципами митного законодавства України.

Основні принципи переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України містяться у розд. IV МК України "Переміщення та пропуск через митний кордон України товарів та інших предметів”.

Відповідно до ст. 50 МК України переміщення через митний кордон товарів та інших предметів здійснюються у місцях розташування митниць. У інших місцях товари та інші предмети можуть бути переміщені через митний кордон України лише за згодою митниці.

За ст. 51 МК України ввезення в Україну, вивезення з України та транзит через її територію товарів та інших предметів окремих видів може бути заборонено законодавством України. При цьому заборони та обмеження не повинні створювати невиправданих перешкод для здійснення будь-яких видів діяльності, не пов'язаних безпосередньо з обставинами, що стали причиною встановлення цієї заборони чи обмеження. Як правило, такі обмеження направлені на захист публічного порядку та моральних підвалин суспільства.

Стаття 74 МК України встановлює перелік підстав для заборони ввезення чи вивезення конкретних товарів або транспортних засобів:

а) заборонено до ввезення в Україну:

– предмети, що можуть завдати шкоди здоров'ю або загрожувати життю населення та тваринного світу або призвести до руйнування навколишнього середовища;

– продукцію, що містить пропаганду ідей війни, расизму та расової дискримінації, геноциду та іншу, що суперечить відповідним нормам Конституції;

– товари, імпорт яких здійснюється з порушенням прав промислової або інтелектуальної власності;

б) заборонено до вивезення з України:

– предмети, які становлять національне, історичне або культурне надбання українського народу, що визначається відповідно до законів України;

– товари, експорт яких здійснюється з порушенням прав промислової або інтелектуальної власності;

в) заборонено до транзиту через територію України предмети, що можуть завдати шкоди здоров'ю або загрожувати життю населення та тваринного світу чи призвести до руйнування навколишнього середовища.

Конкретний перелік предметів, що не підлягають пропуску через митний кордон України затверджується Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України.

Одночасно з повною забороною щодо ввезення в Україну або вивезення з України товарів та транспортних засобів можуть бути встановлені обмеження у торгівлі окремими товарами (товарні обмеження); у торгівлі з окремими країнами або групами країн (географічні обмеження); обмеження, що діють впродовж визначеного строку (обмеження за часом).

Обмеження переміщення можуть встановлюватися в актах вітчизняного, а також у джерелах міжнародного права: міжнародних договорах, рішеннях міжнародних організацій (про режим міжнародних санкцій тощо). Про існування обмежень ДМС України повідомляє регіональні митні органи.

Щодо актів українського законодавства, які встановлюють обмеження на ввезення чи вивезення товарів, то підставою для їх прийняття є інтереси економічної політики; захист економічної основи суверенітету; захист внутрішнього споживчого ринку; відповідний захід на дискримінаційні акти іноземних держав та їх союзів; виконання міжнародних зобов'язань тощо. Прикладом введення таких обмежень є Постанови Уряду України з цих питань, які приймаються щорічно. З метою формування раціональної структури експорту та імпорту окремих видів товарів і виконання відповідних міжнародних угод ними встановлюються кількісні обмеження шляхом введення квотування товарів, ліцензування залежно як від обраного режиму переміщення (експорт чи імпорт), так і від укладених міжурядових угод, що мають економічний характер (наприклад, експорт визначених видів товарів у окремі держави та їх союзи), або на підставі міжнародних договорів та рішень міжнародних організацій (наприклад, експорт/імпорт озоноруйнівних речовин згідно з Монреальським протоколом)[17].

Наступні загальні взаємопов'язані принципи містяться у ст. ст. 21, 37 та 44 МК України. Відповідно до ст. 21, 37 товари та інші предмети переміщуються через митний кордон України під митним контролем, для забезпечення якого здійснюється митне оформлення і, крім того, згідно зі ст. 44 вони підлягають декларуванню.

Слід вказати ще на кілька принципів переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України. До них належить і принцип переміщення товарів у відповідності із заявленими митними режимами та у встановленні особливого порядку переміщення товарів залежно від їх видів. Докладно інститути митного контролю, митних режимів та митного оформлення розглядаються у гл. 2 – 4 даного посібника.

Заключний загальний принцип переміщення товарів та транспортних засобів, закріплений у МК України, встановлює, що: товари та інші предмети, на які встановлено митні пільги щодо обкладання митом, можуть використовуватися виключно з тією метою, у зв'язку з якою було встановлено такі пільги. У інших цілях такі товари та транспортні засоби можуть використовуватися з дозволу митного органу за умови оплати митних платежів і виконання інших вимог, передбачених законодавством.


ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов