Поняття митного контролю, його види та основні форми здійснення - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

Г л а в а 3. Митний контроль

3.1. Поняття митного контролю, його види та основні форми здійснення

Митний контроль є одним із найважливіших інститутів митного права. Він охоплює широке коло правових, організаційних та методичних питань, що стосуються багатьох сторін митної справи, у першу чергу митного оформлення, переміщення товарів та транспортних засобів, митних платежів та ін. Згідно зі ст. 21 МК України митний контроль здійснюється з метою забезпечення дотримання державними органами, підприємствами та їх службовими особами, а також громадянами порядку переміщення через митний кордон України товарів та інших предметів.

Митному контролю підлягають усі товари та транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України (за винятком випадків, передбачених діючим законодавством). При цьому під товарами розуміються будь-яке рухоме майно, у тому числі валюта, валютні цінності, речі, предмети (окрім культурних цінностей), послуги, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, електрична, теплова, інші види енергії, газ тощо. Засоби, що використовуються для міжнародних перевезень пасажирів та товарів, включаючи транспортне обладнання (наприклад, контейнери), є предметом митного контролю як транспортні засоби. Ті транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон у інших цілях, підлягають митному контролю як товари.

Митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів України шляхом перевірки документів та відомостей, необхідних для митних цілей, митного огляду товарів та транспортних засобів, усного опитування громадян і посадових осіб, обліку товарів та транспортних засобів, огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних ліцензійних складів, вільних митних зон, магазинів безмитної торгівлі, де можуть знаходитися товари та транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи здійснюється діяльність, контроль за якою покладено на митні органи України. Посадові особи митниці з метою митного контролю мають право доступу на територію чи в приміщення будь-якого підприємства, де знаходяться предмети, що підлягають митному контролю (Ст. 26 МК України).

Митний контроль можна поділяти залежно від його предмета на: митний контроль товарів; митний контроль транспортних засобів.

Залежно від напрямку руху розрізняють митний контроль імпортних (таких, що ввозять на територію України), експортних (таких, що вивозять за межі України) та транзитних (таких, що переміщують через територію України) товарів.

Підвидами митного контролю є митний контроль: ручної поклажі; супроводжуваного багажу (переміщується через митний кордон України разом із фізичною особою) та несупроводжуваного багажу (переміщується через митний кордон України окремо від фізичної особи); валюти та валютних цінностей; енергоносіїв; лікарських засобів; культурних та історичних цінностей.

Залежно від форми здійснення митний контроль підрозділяється на перевірку документів на товари, транспортні засоби, огляд та переогляд товарів, транспортних засобів і речей. При цьому перевірка є формою документального контролю, а огляд та переогляд – фактичного (облік кількості, контроль якості енергоносіїв).

Залежно від характеру участі у здійсненні контролю митних органів різних країн можна виділити його види:

– односторонній митний контроль (коли його проводять, як правило, митні органи однієї країни);

– двосторонній митний контроль (проводиться окремо митними органами різних країн);

– спільний контроль (проводиться на підставі міжнародних договорів митними органами України разом із відповідними органами суміжних держав, як правило, за єдиною технологічною схемою).

За кількістю разів переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон протягом певного часу виділяють первинний та вторинний контроль.

За правовим режимом об'єкта митний контроль поділяють на звичайний, спрощений та спеціальний.

За порядком здійснення митного контролю транспортних засобів митний контроль поділяють на контроль автотранспортних засобів, залізничних транспортних засобів, морських та річкових суден, повітряних суден.

Ті чи інші види митного контролю можуть об'єднуватися, перетинатися, доповнюватися, але у повному обсязі один вид контролю не може замінити інший.

Сукупність прийомів та способів проведення митного контролю дозволяє визначити специфіку його методів:

– митний контроль по прибуттю товарів та транспортних засобів;

– митний контроль під час руху транспортних засобів;

– суцільний митний контроль, коли використовуються всі його форми (крім випадків звільнення від визначених форм);

– вибірковий митний контроль.

Розглянемо основні форми митного контролю.

П е р е в і р к а д о к у м е н т і в і в і д о м о с т е й, н е о б х і д н и х д л я м и т н и х ц і л е й, т а в і д о м о- с т е й, щ о н а д а є о с о б а, я к а п е р е м і щ у є т о в а р и ч и т р а н с п о р т н и й з а с і б ч е р е з м и т н и й к о р д о н, полягає у вивченні документів із метою встановлення їх відповідності діючим правилам митного законодавства та повноти їх оформлення.

Документи, необхідні для проведення митного контролю, за їх призначенням можна класифікувати як транспортні, торгові, митні та ін.

Транспортні документи супроводжують переміщення товарів на всьому шляху проходження. При перевезенні товарів автомобільним, залізничним, повітряним, водним транспортом використовуються коносаменти, накладні. На залізничному транспорті використовуються також дорожні відомості, вагонні листи, вантажні квитанції.

Торгові документи – це контракти, рахунки, інвойси, специфікації, фактури, пакувальні документи, які складають постачальники товарів.

Митні органи у встановленому порядку можуть прийняти любі, у тому числі факсимільні копії контрактів, витяги з них. Копії контрактів та витяги з них повинні бути належним чином завірені печаткою організації, яка уклала контракт.

Митними документами є митні декларації, інші документи на товари, що підлягають врученню митному органу призначення (документи контролю доставки), свідоцтва про допущення транспортних засобів для перевезення товарів під митними печатками та пломбами, ліцензії, що видаються митними органами на здійснення діяльності митного брокера, митного перевізника, свідоцтва про визнання підприємства декларантом, а також інші документи. Митні документи видаються і засвідчуються посадовими особами митних органів.

До інших документів, необхідних для митного оформлення, можуть бути віднесені уставні документи, що підтверджують право займатися ЗЕД; сертифікати якості, відповідності; ветеринарні, фітосанітарні сертифікати; карантинні; дозвільні документи, видані різними державними органами.

Зазначені документи повинні містити відомості, що дозволяють ідентифікувати товари та транспортні засоби. До таких відомостей належать: найменування одержувача товарів, перевізника, відомості про транспортний засіб, узагальнена інформація про комплектність товарів і їхню якість.

У випадках, встановлених діючим законодавством, на деякі товари вимагається подання посадовій особі митного органу дозвільних документів.

Подані документи повинні бути справжніми, містити достовірні відомості і бути належно оформленими.

Усі документи підлягають перевірці посадовими особами митних органів перед прийняттям рішення про випуск і використання товарів та транспортних засобів відповідно до обраного митного режиму. Достовірність зазначених відомостей може перевірятися також шляхом запиту в правоохоронні органи, податкові та інші контролюючі органи України.

Згідно зі ст. 25 МК України перелік та подання документів, необхідних для митного контролю, визначається ДМС України відповідно до діючого законодавства України.

М и т н и й о г л я д т а п е р е о г л я д – це адміністративні дії посадових осіб митних органів (вид адміністративно-попереджувальних заходів), які полягають у фактичній перевірці транспортних засобів, товарів та речей громадян. Мета проведення:

– встановлення законності переміщення через митний кордон об'єктів митного контролю;

– запобігання ввезенню чи вивезенню заборонених предметів;

– визначення у встановленому порядку найменування товарів і коду за класифікатором товарів ЗЕД, їх ціни та кількості;

– виявлення прихованих від митного контролю або переміщуваних без дозвільних документів предметів, а також контрабанди.

Засоби та методи здійснення – це огляд; перевірка товарів, транспортних засобів, приміщень, у яких вони можуть знаходитися, у тому числі і їх розпакування; встановлення найменувань і якості, визначення кількості товарів.

Звичайний огляд, наприклад, літаків здійснюється згідно з технологічними картками догляду літаків, затвердженими начальником митниці, шляхом візуального огляду можливих місць переховування контрабанди та виявлення ознак порушення митних правил. Поглиблений огляд проводиться з метою пошуку схованок, тайників, які можуть використовуватися для провезення контрабанди. Для поглибленого огляду можуть залучатися співробітники відділення по боротьбі з контрабандою та порушенням митних правил із використанням спеціальних технічних засобів і службових собак.

Якщо є підстави вважати, що товари, транспортні засоби, речі громадян, які переміщуються через митний кордон України, містять предмети контрабанди, є безпосередніми об'єктами порушення митних правил або відповідно до вимог ст. 74 МК України не підлягають пропуску через митний кордон України, може бути здійснений їх переогляд. Таке рішення приймається начальником митного органу чи його заступником. Огляд та переогляд здійснюються тільки в присутності представника підприємства, яке переміщує такі товари та транспортні засоби через митний кордон України, чи зберігає їх під митним контролем.

Відповідно до ст. 30 МК України здійснюється огляд і переогляд переміщуваних через митний кордон України предметів особистого використання, у тому числі транспортних засобів індивідуального користування.

Огляд та переогляд предметів проводиться, якщо є підстави вважати, що вони підлягають санітарному, ветеринарному, фітосанітарному, екологічному, радіологічному контролю; заборонені або обмежені для переміщення; підлягають обліку чи обкладанню митом.

Із метою недопущення переміщення через територію України предметів, заборонених до транзиту, огляд та переогляд може здійснюватись стосовно речей громадян, які перетинають транзитом територію України або знаходяться в транзитній зоні міжнародного аеропорту.

За загальним правилом такий огляд та переогляд речей громадянина здійснюється в присутності цього громадянина чи його уповноваженого представника, який діє на підставі належним чином оформленого доручення.

У відсутності громадянина чи його уповноваженого представника огляд та переогляд речей здійснюється, якщо:

– є підстави припускати, що несупроводжуваний багаж містить у собі предмети, що становлять небезпеку для життя та здоров'я людей, тварин і рослин, чи можуть завдати матеріальної шкоди громадянам чи підприємствам;

– громадянин чи його уповноважений представник не з'являються протягом місяця з дня надходження речей у несупроводжуваному багажі;

– речі пересилаються у міжнародних поштових відправленнях;

– речі залишаються на території України з порушенням зобов'язання про транзит цих речей через територію України.

Огляд та переогляд речей у відсутності громадянина та його уповноваженого представника здійснюється у присутності представників підприємства, яке здійснює перевезення, пересилання таких речей чи їх зберігання. Про здійснення огляду складається протокол за формою, встановленою ДМС України.

Митний огляд товарів та транспортних засобів буває о б о в ' я з к о в и й, що встановлюється нормативними актами ДМС (стосовно товарів, що підлягають оподаткуванню; товарів, близьких за найменуванням до підакцизних товарів; відносно осіб, які раніше допустили порушення митної процедури внутрішнього транзиту; щодо товарів, які перевозяться власним транспортом фізичних осіб) та такий, що здійснюється з а р о з с у д о м п о с а д о в и х о с і б м и т н и х о р г а н і в на підставі відомостей, що містяться в товаросупровідних документах, а також встановлюються під час основного митного оформлення.

Огляд здійснюється шляхом розкриття тари та упаковки товарів, підрахунку кількості, перевірки якості товару, встановлення найменування, перевірки всіх місць (з урахуванням особливостей як товару, так і транспортного засобу, що використовується) з метою виявлення сховищ, у яких можуть знаходитися предмети контрабанди.

Треба зазначити, що головним принципом огляду є п р и н ц и п в и б і р к о в о с т і, тобто визначення форми та обсягів митного контролю, достатніх для забезпечення дотримання митного законодавства, інших нормативно-правових актів, контроль за виконанням яких покладено на митні органи України.

Митні органи України мають право застосовувати виняткову форму митного контролю – о с о б и с т и й о г л я д, що може здійснюватися за письмовим рішенням начальника митниці чи особи, яка заміщує його, при наявності достатніх підстав вважати, що громадянин, який прямує через митний кордон України чи знаходиться в зоні митного контролю або в транзитній зоні міжнародного аеропорту, приховує при собі предмети контрабанди чи предмети, які є безпосередніми об'єктами порушення митних правил або заборонені для транзиту через територію України. Застосування цього заходу зумовлюється організованою злочинністю, контрабандою наркотиків, зброї, культурно-історичних цінностей. Регламентує проведення особистого огляду ст. 32 МК України та Положення про порядок здійснення особистого огляду громадян, які прямують через митний кордон України, затверджене наказом ДМК України від 9 червня 1992 р. Посадова особа, яка буде проводити особистий огляд, повинна перед початком огляду пред'явити письмове рішення та ознайомити громадянина з його правами та обов'язками при проведенні такого огляду і запропонувати добровільно видати приховувані пред-мети.

До проведення особистого огляду фізичних осіб пред'являються певні вимоги: він проводиться посадовою особою митниці однієї статі з особою, яка проходить огляд, у присутності двох понятих тієї ж статі в ізольованому приміщенні, що відповідає санітарно-гігієнічним нормам. Обстеження органів тіла особи, яку оглядають, має здійснюватись лише медичним працівником. Після огляду складається протокол, що підписується особами, які приймали участь в огляді.

Митними органами застосовуються і інші форми митного контролю. Так, у випадках зберігання підприємствами ввезених на митну територію України товарів та інших предметів під митним контролем, зберігання на митних ліцензійних складах, надходження товарів та їх продаж у безмитних магазинах та в деяких інших випадках застосовується о б л і к т о в а р і в т а т р а н с п о р т н и х з а с о б і в.

Як форма митного контролю застосовується п е р е в і р к а с и с т е м и о б л і к у і з в і т н о с т і товарів та транспортних засобів, що знаходяться на складі тимчасового зберігання, а також заявлені в режимі митного складу і перебувають там.

Формою митного контролю є о г л я д т е р и т о р і ї т а п р и м і щ е н ь складів, вільних митних зон та інших місць, де знаходяться чи можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що підлягають митному контролю.

До форм митного контролю належить і к о н т р о л ь о в а н а п о с т а в к а, організація і проведення якої регламентується ст. 101 МК України.

Контрольована поставка – це система узгоджених дій і заходів, які спільно застосовують митні та інші компетентні органи однієї чи декількох країн для припинення міжнародного незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин і виявлення осіб, які беруть участь у такому обігу.

Рішення про проведення операції "Контрольована поставка” приймається ДМС України із наступним негайним повідомленням прокурора.

При здійсненні митного контролю митним органам України надані такі права.

1. Посадові особи митних органів з метою здійснення митного контролю мають право доступу на територію чи в приміщення будь-якого підприємства, де знаходяться предмети, що підлягають митному контролю (ст. 26 МК України).

2. Для здійснення митного контролю можуть використовуватися технічні та спеціальні засоби, безпечні для життя та здоров'я людини, тварин і рослин, і такі, що не завдають шкоди підприємствам і громадянам (ст. 27 МК України). Використовується і доглядова рентгенівська техніка; технічні засоби пошуку (доглядові металодетектори, дзеркала, освітлювачі); технічні засоби контролю об'ємів (кількості) окремих видів стратегічно важливої сировини, технічні засоби ідентифікаційного експрес-аналізу (документів, банкнот, атрибутів митного забезпечення, дорогоцінного каміння, дорогоцінних, рідкісних і рідкоземельних металів, наркотичних речовин); технічні засоби контролю носіїв аудио-, відеоінформації; допоміжні технічні засоби (прилади дозиметричного контролю) тощо.

3. При необхідності для митного контролю можуть залучатися спеціалісти та експерти (ст. 28 МК України), які мають право на відшкодування витрат, пов'язаних із явкою за викликом. Виплати здійснюються за рахунок коштів митних органів.

4. Здійснювати митне забезпечення транспортних засобів, приміщень та інших місць, де знаходяться товари, що підлягають митному контролю, шляхом накладання пломб і печаток.

5. Брати проби та зразки товарів, інших предметів для їх дослідження (ст. 40 МК України). Порядок виконання цих дій встановлено ДМС України[13]. Органи санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю мають право брати проби та зразки товарів, митне оформлення яких не було закінчено, тільки за згодою митниці.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов