Предмет, метод і поняття митного права - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

1.2. Предмет, метод і поняття митного права
 

Предмет регулювання будь-якої правової галузі становлять суспільні відносини, які нею регулюються. Отже, предмет митного права – це сукупність митних відносин, які складаються в сфері здійснення митної справи. Оскільки митне право – явище порівняно нове і мало досліджене в правовій науці, з'ясування його предмета і метода регулювання є досить складним і в той же час актуальним завданням. В зв'язку з цим необхідно зазначити, що юристи поки що не дійшли згоди у питанні щодо існування самостійної галузі українського права – митного права. Більшість визнає тільки митне законодавство, решта фахівців схильна говорити про митне право як підгалузь (інститут) адміністративного права, його окремої самобутньої гілки.

Такі погляди цілком мають право на існування так само, як і концепція митного права, за якою воно розглядається як самостійна галузь права, що перебуває в стані динамічного розвитку і формування. Саме цю концепцію покладено в основу розв'язання проблем, які аналізуються в посібнику, хоча вона досить умовна і не безспірна. Слід підкреслити, що об'єктом розмежування галузей права юридична наука здавна обирає предмет правового регулювання (головний критерій виділення галузей права), тобто суспільні відносини, які регулюються нормами тої чи іншої галузі права. Кожна його галузь має свій специфічний предмет правового регулювання.

Предметом митного права є суспільні відносини, що пов'язані з митною діяльністю держави. Це коло відносин зумовлено самим змістом і структурою митної справи, яка, власне, і є предметом правового регулювання. Вона за своїм характером і структурою, як було зазначено вище, явище складне, багатопланове і вимагає комплексного забезпечення в процесі реалізації. Тому і суспільні відносини в сфері здійснення митної справи потребують комплексного правового регулювання нормами різних галузей права: конституційного, адміністративного, цивільного, фінансового, кримінального, трудового, міжнародного та ін.

Головною особливістю митних відносин є те, що вони формуються у зв'язку з переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон, оформленням і контролем, а також справленням митних платежів.

У загальній формі структура суспільних відносин у сфері митної діяльності визначена МК України. Залежно від конкретних цілей виділяються види митних відносин, які охоплюють:

– організацію митної справи;

– переміщення через митний кордон України товарів і транспортних засобів;

– регулювання митних режимів;

– стягнення митних платежів;

– запровадження здійснення митного контролю;

– вчинення митних правопорушень;

– оскарження і розгляд рішень, дії або бездіяльності митних органів і посадових осіб;

– участь України в міжнародно-митному співробітництві та ін.

Важлива роль у здійсненні митним правом регулятивної функції належить методу регулювання суспільних відносин або методу митного права. Саме узгоджене поняття предмета і методу правового регулювання дають повну характеристику будь-якій галузі права, включаючи й митне.

Комплексний характер суспільних відносин, що регулюються митним правом, зумовлює застосування практично всіх діючих у системі права способів впливу на суб'єктів: адміністративно-правових і цивільно-правових методів у їх різних формах. Обидва ці правові методи відображають найбільш суттєві ознаки митно-правового впливу на суспільні відносини в митній сфері.

Адміністративно-правовий метод регулювання ґрунтується на відносинах влади і підлеглості сторін, їх нерівності і одностороннього волевиявлення. Він виражається у встановленні обов'язкових приписів, заборон, обмежень, дозволів.

Цивільно-правовий метод регулювання митних відносин базується на принципі рівності сторін і виходить із принципу "дозволено все, що не заборонено”.

Таким чином, митне право – це комплексна галузь українського права, яка являє собою систему правових норм різної правогалузевої належності, що встановлюються (санкціонуються) державою і призначаються для регулювання суспільних відносин, пов'язаних із переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України, стягненням митних платежів, митним оформленням, митним контролем та іншими засобами проведення митної політики як складової частини внутрішньої і зовнішньої політики України. Важливо зазначити, що ця галузь права формується і функціонує в умовах виникнення і розвитку ринкових економічних відносин і поглиблення приватизаційних процесів. Вона розвивається з врахуванням і на базі інтеграційних процесів української економіки в світове господарство. І митна справа, і митне право в Україні рухаються в напрямку зближення із загальновизнаними міжнародними нормами, стандартами і практикою їх застосування. Саме такі нові підходи містяться в проекті нового Митного кодексу країни, прийнятого Верховною Радою України у грудні 1998 р. у першому читанні.

Новий МК України передбачає:

– створення умов ефективної діяльності митних та інших державних органів по здійсненню митної справи, її розвитку і вдосконаленню;

– забезпечення оптимальної науково-обґрунтованої митної системи, об'єднуючої митні та інші державні (виконавчі) структури, через які реалізується митна політика;

– створення надійних умов забезпечення законних прав і свобод громадян, їх громадських об'єднань при здійсненні митної справи;

– забезпечення дотримання прав і виконання обов'язків громадян України іноземців та осіб без громадянства, а також юридичних осіб у процесі їх участі в митно-правових відносинах;

– забезпечення дотримання соціально-економічних пріоритетів та інтересів України.

Зважаючи на сказане вище, мова йде про економічний суверенітет і економічний захист українського ринку, стимулювання розвитку національної економіки, а також про активізацію зв'язків української економіки із світовим господарством.

какой праздник
ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов