Питання виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

Р.О. Денисова, канд. юрид. наук, доцент

Національна юридична академія України

ім. Ярослава Мудрого

Питання виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт

Норми, що регулюють відносини по виконанню науково-дослідних (НДР), дослідно-конструкторських та технологічних робіт (ДКР) введені в Цивільний кодекс України (далі ЦК) вперше (гл. 62, ст. 892 – 900). Зазначені відносини раніше регулювалися відомчими нормативними актами. Тепер вказані відносини розглядаються як предмет регулювання самостійного цивільно-правового договору. У ЦК України не розмежовуються НДР і ДКР, однак характер дій при реалізації зазначених робіт різний: для НДР предметом є обумовлені вимогами замовника наукові дослідження, а для ДКР – розробка зраз-ка нового виробу, конструкторської документації на нього чи нової технології. Зазначені види робіт характеризуються різним ступенем творчості, а отже, і різним ступенем залежності від особистості виконавця. Це обумовило вимогу про особистий характер виконання НДР, а для залучення третьої особи необхідна згода замовника, якщо інше не встановлено в договорі. Для виконання ДКР такої згоди не потрібно, якщо інше не встановлено договором (ст. 893 ЦК).

Друга відмінність НДР від ДКР полягає в різному ступені ризику замовника при виявленні неможливості досягнення результату робіт (ст. 899 ЦК). Якщо це мало місце при виконанні НДР і сталося через обставини, що не залежать від виконавця, то замовник зобов'язаний оплатити роботи, проведені до виявлення подібної неможливості, але не вище відповідної частини ціни робіт, визначеної в договорі. При аналогічних обставинах стосовно ДКР на замовнику лежить обов'язок оплатити виконавцю лише понесені ним витрати.

Однією з основних умов договорів про виконання НДР і ДКР є обов'язок сторін по забезпеченню конфіденційності (ст.895 ЦК). Це стосується відомостей технічного, організаційного, комерційного, виробничого та іншого характеру, які можуть бути віднесені до комерційної таємниці (ст. 505 ЦК). Обсяг таких відомостей встановлюється в договорі. До них належать відомості, якими сторони володіють на момент укладання договору, а також ті, що отримані в процесі виконання робіт. Порушенням зобов'язань по забезпеченню конфіденційності визнається не тільки розголошення і пряма передача подібних відомостей однією із сторін третім особам, але й невжиття заходів щодо їхньої охорони. Спеціальних санкцій за порушення зазначених зобов'язань не встановлено, однак оскільки обмеження розміру відповідальності застосовується лише до виявлення недоліків у результатах робіт (ст. 900 ЦК), то, якщо інше не встановлено в договорі, збитки відшкодовуються в повному обсязі.

Творчий характер робіт, що складають предмет договору, і специфіка їх результатів зобов'язують сторони додержуватися норм законодавства про інтелектуальну власність, що має бути встановлено в умовах договору. У ЦК такий обов'язок закріплений лише за виконавцем (ст.897). Однак якщо в ході виконання робіт порушено права третьої особи, охоронювані законом, за негативні наслідки заявлених такою особою вимог несе відповідальність винна сторона (замовник або виконавець).

Відповідальність перед замовником за порушення договору настає згідно із загальними правилами цивільно-правової відповідальності, тобто за умови, якщо виконавець не доведе, що порушення договору сталося не з його вини (ст. 614 ЦК). Якщо порушення умов договору є наслідком невиконання або неналежного виконання обов'язків обома сторонами, то треба враховувати й вину замовника. Відшкодуванню підлягають лише реальні збитки, а упущена вигода відшкодовується тільки у випадках, встановлених законом (ст.900 ЦК). Збитки, заподіяні замовнику, відшкодовуються в межах вартості робіт, в яких виявлено недоліки. Однак межі відповідальності, згідно з договором, встановлюються з урахуванням загальної вартості всіх робіт за договором, а не тільки їх частини, в якій виявлено недоліки.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов