§ 3. Система кримінального процесу - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина
 

§ 3. Система кримінального процесу

 Процесуальна діяльність органів, що ведуть боротьбу зі злочинністю, розвивається і протікає за певними етапами — стадіями, кожна з яких характеризується притаманними їй особливостями і разом з тим служить досягненню цілей і вирішенню загальних завдань кримінального судочинства. Кримінальна справа рухається послідовно, в своєму розвитку проходячи ці етапи–стадії. Стадії кримінального процесу тісно пов'язані між собою загальними для кримінального процесу принципами і завданнями, але в той же час кожна з них протікає в формах, характерних тільки для неї.

 Стадіями кримінального процесу є: 1) порушення кримінальної справи; 2) попереднє (досудове) розслідування; 3) віддання до суду; 4) судовий розгляд; 5) провадження у касаційній інстанції; 6) виконання вироків, ухвал і постанов суду; 7) перегляд вироків, ухвал і постанов суду, що набрали законної сили; 8) відновлення справ у зв'язку з нововиявленими обставинами.

 Кожна стадія передусім вирішує загальні завдання кримінального процесу у властивій цій стадії процесуальній формі, яка визначає специфіку процесуального становища суб'єктів кримінально-процесуальної діяльності, засобів доказування, правозахисних механізмів, процесуальних рішень і повноважень органів і посадових осіб, що ведуть кримінальний процес.

 Порушення кримінальної справи — перша стадія кримінального процесу. Вона полягає в діяльності органів дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури і суду по виявленню ознак злочину і прийняттю рішення про початок провадження у справі.

 Попереднє (досудове) розслідування являє собою діяльність органів дізнання і попереднього слідства, спрямовану на збирання, закріплення і дослідження доказів для розв'язання питання про наявність або відсутність події злочину, вини певної особи в його вчиненні, про характер і розмір шкоди, заподіяної злочином, та інші обставини, що підлягають доказуванню у справі. Попереднє розслідування проводиться до суду, і висновки органів, що проводять це розслідування, мають лише попередній характер. Звідси і назва цієї стадії.

 Віддання до суду — діяльність судді одноособово або суду колегіально, спрямована на перевірку повноти і правильності проведеного попереднього (досудового) розслідування і на розв'язання питання про наявність всіх необхідних даних і умов для розгляду і вирішення даної справи по суті в судовому розгляді.

 Судовий розгляд — основна і центральна стадія кримінального процесу, в якій суд колегіально або суддя одноособово у відкритому судовому засіданні, за участю сторін розглядає і вирішує кримінальну справу по суті, тобто про винність або невинність підсудного, застосування до нього покарання або виправдання невинного.

 Провадження в касаційній інстанції (касаційний перегляд вироків, ухвал і постанов суду першої інстанції) — діяльність вищестоящого суду, що відбувається у разі подання прокурора або оскарження учасниками процесу вироку, ухвали або постанови суду першої інстанції, що полягає в перевірці законності і обґрунтованості цих актів на підставі матеріалів, що є в справі, та додатково представлених.

 Виконання вироків, що вступили в законну силу, ухвал і постанов суду – стадія, в якій суд вирішує ряд питань процесуального характеру, що виникають у зв'язку із зверненням вироку до виконання, або таких, що виникли вже в процесі самого виконання вироку, а іноді й після його виконання (наприклад, про дострокове зняття судимості).

 Як правило, кожна кримінальна справа проходить ці стадії. Однак кримінально-процесуальний закон передбачає й стадії, в яких перевіряються правосудність вироків, ухвал і постанов суду, що набрали законної сили. Подібного роду перевірка (перегляд) має місце при наявності особливих умов, вказаних у законі.

 Однією з таких стадій є перегляд вироку, ухвали і постанови суду в порядку судового нагляду. Це стадія кримінального процесу, що відбувається в особливій процесуальній формі, в якій вищестоящий суд за протестами уповноважених на те посадових осіб органів прокуратури і суду перевіряє правосудність вироків, що вже вступили в законну силу, ухвал і постанов нижчестоящих судових органів.

 Іншою такою стадією є відновлення справ у зв'язку з нововиявленими обставинами. Таке відновлення проводиться у разі виявлення після набрання законної сили вироком, ухвалою, постановою суду обставин, які раніше не були відомі і не могли бути відомі суду і які самі по собі або в сукупності з даними, що є у справі, встановлюють неправосудність винесеного вироку, ухвали, постанови.

 Розглянуті стадії складають єдину систему кримінального процесу. Система кримінального процесу раціональна і логічна. Кожна попередня стадія створює необхідні передумови для успішного вирішення завдань наступної стадії. На кожній стадії, як правило, підлягає контролю законність дій і рішень, що мали місце на попередніх стадіях.

 Однак далеко не кожна кримінальна справа проходить всі вищезазначені стадії. Так, порушена кримінальна справа може бути закрита за відповідних підстав у стадії попереднього (досудового) розслідування.

 Таке ж рішення може бути прийняте прокурором при перевірці справи, що надійшла з обвинувальним висновком, або ж судом у стадії віддання до суду. Просування кримінальної справи може закінчитися винесенням судом вироку в стадії судового розгляду, якщо вирок не оскаржений і не опротестований у касаційному порядку.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов