Цивільний і Господарський кодекси та проб-леми кодифікації економічного законодавства. - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

В.П. Жушман, канд. юрид. наук, професор

Національна юридична академія України

ім. Ярослава Мудрого

ЦИВІЛЬНИЙ І ГОСПОДАРСЬКИЙ КОДЕКСИ ТА ПРОБЛЕМИ КОДИФІКАЦІЇ ЕКОНОМІЧНОГО ЗАКОНОДАВСТВА

Вирішення проблеми кодифікації економічного законодавства України є чи не самими актуальними після прийняття Конституції України. Достатньо сказати, що від визначення шляху і напрямів розвитку економіки залежить і розвиток законодавства. Динамічна сфера суспільних відносин, і, насамперед, економічних, регулюється сотнями законів і тисячами підзаконних актів тільки центральних органів виконавчої влади. Економічні відносини в різних галузях народного господарства України інтенсивно реформуються, що стає основною (не виключаючи інші) причиною систематичних і досить частих змін і доповнень, що вносяться в чинні законодавчі акти. Так, наприклад, тільки в такі закони України, як Закон "Про підприємства в Україні” зміни та доповнення вносились понад 50 разів, "Про підприємництво” та "Про господарські товариства” – відповідно, в 40 випадках і більш ніж у 20. Величезна кількість змін та доповнень вносилась і в Цивільний кодекс України (1963 р.). Подібними вадами страждають й інші нормативні акти. Господарське законодавство, яке взагалі не систематизоване і не кодифіковане, знаходиться в хаотичному стані. Навряд чи є спеціалісти, які б більш-менш точно визначили кількість нормативних актів, що регулюють господарську діяльність. Постійний розвиток і ускладнення соціально-економічних відносин об'єктивно вимагає забезпечення їх відповідною законодавчою базою. Правотворчий процес, як основний засіб здійснення державної політики гармонізації соціальних взаємодій, покликаний зодовольняти цю нагальну потребу суспільства.

Та все ж протилежні концепції щодо необхідності й принципів кодифікаційної обробки, нормативної бази в сфері господарської діяльності, розмаїття думок науковців зумовлені не лише складністю вище вказаної проблеми нормативного впливу на макроекономічні процеси, а й застарілою хворобою конфронтації прихильників цивіль-ної і господарської правничих шкіл, що довгий час заважали прийняти Цивільний та Господарський кодекси, основне завдання яких полягає в програмуванні та здійсненні моделі економічної політики, яку ми намагалися реалізувати в попередні роки. Економічна політика доперебудовного періоду себе вичерпала, породила найгостріші суперечності, які поступово формувалися та посилювалися, і обумовили, таким чином, нагальну необхідність кодифікації господарського законодавства.

Світовий досвід регулювання відносин, які складались в економіці багатьох країн, зокрема, в таких, як Німеччина, Франція, Японія, а також Польща, Чехія та Словакія, де поряд з цивільними прий-няті і господарські (-комерційні, -торгові кодекси), свідчить про те, що наявність різних кодексів в регулюванні економічних та інших відносин не тільки не спричинили шкоди, а й надали їм чіткості і визначеності. Досвід правового регулювання економіки, цивільних і господарських відносин, які склались і складаються в умовах формування ринку в Україні, показує, що проблеми, які виникають у цих сферах, вирішити тільки прийняттям якогось одного, Цивільного чи Господарського, кодекса неможливо. Господарські відносини, тобто такі відносини, які виникають між суб'єктами господарювання в процесі здійснення господарської діяльності або ж між цими суб'єктами і суб'єктами, наділеними по відношенню до них господарською компетенцією, не можуть бути охоплені тільки цивільним кодексом, а тому виникає необхідність регулювання їх Господарським кодексом.

Це, перш за все, відносини між господарюючими суб'єктами та органами державної влади чи місцевого самоврядування (державні замовлення, контракти і т.ін), окрім них, відносини і між іншими суб'єктами, уповноваженими здійснювати на основі права власності управлінські повноваження у відношенні визначених господарюючих суб'єктів.

Отже, слід погодитись з такими реаліями сьогодення, як прийняття Цивільного і Господарського кодексів України Верховною Радою України і затвердження їх Президентом України, а тому єдино можливим, правильним і необхідним є завдання по виконанню з 1 січня 2004 року всіма суб'єктами їхніх вимог.

Механізм правового регулювання містить у собі не тільки прийняття, але й реалізацію вищевказаних законів на практиці.

Прийняття цих законів – це важлива, але лише перша стадія (ланка, вузол) механізму правового регулювання. Для того, щоб їх норми "працювали”, необхідна цілеспрямована діяльність по забезпеченню їх реалізації, застосуванню викладених в них положень в житті.

Значну роботу в найкращий термін слід виконати правниками в зв'язку з обставинами, які обумовлені особливостями "проход-ження” кодексів у Верховній Раді України. Обговорення та процес прийняття кодексів охоплюється майже десятиліттям, а тому динаміка економічних та інших відносин за цей період обумовила необхідність внесення змін та доповнень у вищеназвані закони. Деякі їхні положення, звичайно, запізнилися в регулюванні відносин, інші втратили своє значення або потребують правового регулювання.

Постало питання про відміну нормативних актів, які дублюють чи протирічать вищевказаним законам, та прийняття нових нормативних актів.

Напевно, враховуючи ці обставини, при розгляді зауважень Президента, деякі депутати висловились про те, що саме по собі дублювання деяких положень в прийнятих кодексах не страшне. Лише б не було значних протиріч.

Навряд чи є слушними пропозиції і впевненість деяких правників про необхідність і відміну якогось із прийнятих кодексів. Це не викликається ні економічною, ні правовою ситуацією, які склались на сьогодні в Україні, ні правовою можливістю, адже нема ні практики, ні механізму здійснення таких побажань. Безспірним є факт, що Цивільний і Господарський кодекси України є, і ці закони, відповідно до вимог Конституції України, необхідно виконувати.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов