§ 1. Особливості предмета доказування у справах про злочини неповнолітніх - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

Розділ 25

Особливості провадження в справах про злочини неповнолітніх

Кримінальна відповідальність за вчинення злочинів поширюється і на осіб, які не досягли повноліття. За загальним правилом вона настає у відношенні осіб, яким до вчинення злочину минуло 16 років, а за вчинення найбільш тяжких — 14 років (чч. 1 і 2 ст. 10 КК).

Беручи до уваги недостатній рівень психофізичного розвитку і соціальної зрілості неповнолітніх, законодавець встановлює особливий вид провадження в справах осіб даної категорії з тим, щоб створити їм додаткові гарантії права на захист, звільняти від кримінальної відповідальності та покарання у тих випадках, коли виправлення і перевиховання можливе засобами виховного характеру.

Порядок попереднього розслідування і судового розгляду справ про злочини неповнолітніх визначається загальними правилами, встановленими кримінально-процесуальним законодавством (ст. 432 КПК). Разом з цим закон встановлює деякі особливості провадження по цій категорії справ, які викладаються у гл. 36 КПК.

Зокрема, має свої особливості порядок виклику неповнолітнього до слідчого і до суду для виконання з його участю слідчих та інших процесуальних дій. Відповідно до ст. 437 КПК неповнолітній обвинувачений викликається до слідчого чи до суду, як правило, через його батьків та інших законних представників. В інших випадках, коли такий порядок виклику не виключає негативного впливу на неповнолітнього його батьків, наприклад, якщо вони самі причетні до злочину, виклик неповнолітнього може здійснюватися через школу, в якій він навчається, або через адміністрацію підприємства, на якому він працює. Неповнолітній, який перебуває під вартою, викликається на допит і для участі у здійсненні інших слідчих дій через адміністрацію місця попереднього ув'язнення.

§ 1. Особливості предмета доказування у справах

про злочини неповнолітніх

Предмет доказування, встановлений ст. 64 КПК, є загальним для всіх кримінальних справ. Сукупність обставин, що його складає, повинна бути встановлена і по справах про злочини неповнолітніх. Разом з цим по даній категорії справ необхідно встановити і деякі інші обставини, доказування яких обумовлюється специфікою злочинів неповнолітніх. Стаття 433 КПК перелічує додаткові групи обставин, які у своїй сукупності відбивають вікові, інтелектуальні й фізичні особливості цих осіб. І ті, й другі групи обставин взаємозв'язані і невстановлення хоча б однієї з них призводить до неповноти попереднього і судового слідства, неможливості встановлення істини у справі. До обставин, які підлягають додатковому доказуванню у справах про злочини неповнолітніх, закон відносить такі: 1) вік неповнолітнього; 2) стан здоров'я та загального розвитку неповнолітнього; 3) характеристику особи неповнолітнього; 4) умови життя та виховання неповнолітнього; 5) обставини, що негативно впливали на виховання неповнолітнього; 6) наявність дорослих підмовників та інших осіб, які втягнули неповнолітнього в злочинну діяльність.

Всі обставини, що підлягають доказуванню у справах неповнолітніх, встановлюються за допомогою доказів, отриманих із загальних джерел, перелічених у ч. 2 ст. 65 КПК.

Особливість додаткових обставин предмета доказування у справах про злочини неповнолітніх визначає і специфіку дослідження в процесі пізнання деяких джерел доказів. Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК у кожній справі про злочин неповнолітнього мають бути допитані як свідки батьки неповнолітнього та інші особи, які можуть дати потрібні відомості про вік неповнолітнього, стан його здоров'я та загальний розвиток, умови життя, виховання тощо. З цією ж метою можуть бути витребувані необхідні документи і проведені інші слідчі та судові дії.

У необхідних випадках для встановлення стану загального розвитку неповнолітнього, рівня його розумової відсталості та з'ясування питання, чи міг він повністю усвідомлювати значення своїх дій і в якій мірі міг керувати ними, повинна бути проведена експертиза спеціалістами в галузі дитячої та юнацької психології, психіатрії або комплексна експертиза у вказаних галузях знання.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов