§ 2. Порушення справи і розгляд її в суді - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина
 

§ 2. Порушення справи і розгляд її в суді

Одержавши протокол про обставини вчиненого злочину і визнавши, що прилучені до нього матеріали є достатніми для розгляду у судовому засіданні, суддя виносить постанову про порушення кримінальної справи, віддання правопорушника до суду, обирає щодо нього у необхідних випадках запобіжний захід.

Потім суддя одноособово вирішує питання, перелічені у ст. 253 КПК і зв'язані з підготовкою справи до розгляду у судовому засіданні. При цьому вилучені у правопорушника предмети і речі, які мають бути засобами викриття його у вчиненні злочину, суддя приєднує як речові докази до справи.

Якщо злочином заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду, необхідно вирішити питання про визнання особи потерпілою, повідомити її про таке рішення і роз'яснити право на ознайомлення з матеріалами справи. Також необхідно застосувати заходи забезпечення відшкодування шкоди, яку заподіяно злочином, перелічені у ст. 425 КПК. Особа, яка зазнала матеріальної шкоди від злочину, вправі подати цивільний позов. Така особа визнається цивільним позивачем.

Порушивши кримінальну справу і віддавши правопорушника до суду, згідно з вимогами ст. 255 КПК суд зобов'язаний забезпечити учасникам судового розгляду можливість ознайомитися з матеріалами кримінальної справи. При цьому підсудний має право скористатися послугами захисника.

Якщо суддя, вивчивши протокол справи з приєднаними до нього матеріалами досудової підготовки, встановить істотні порушення кримінально-процесуального закону, допущені при її провадженні, то він повертає матеріали для провадження попереднього слідства. До істотних порушень кримінально-процесуального закону у даному випадку належать такі:

- досудова підготовка матеріалів проведена про злочин, не передбачений ст. 425 КПК;

- правопорушник є неповнолітнім або особою, яка через фізичні або психічні вади не може сама здійснювати своє право на захист;

- зібраних матеріалів недостатньо для розгляду справи в суді;

- існують підстави для пред'явлення обвинувачення у злочині, за яким досудова підготовка матеріалів не проводилась, або у злочині, по якому повинно провадитись попереднє слідство;

- є підстави для притягнення до кримінальної відповідальності інших осіб, коли окремий розгляд справи про них неможливий;

- матеріали досудової підготовки не були пред'явлені правопорушнику для ознайомлення;

- зміст протоколу про обставини вчиненого злочину не відповідає вимогам ч. 3 ст. 426 КПК, або він не затверджений начальником органу дізнання, або не санкціонований прокурором чи його заступником;

- орган дізнання обрав правопорушнику запобіжний захід;

- у ході досудової підготовки проведено слідчі дії (крім огляду місця події).

У постанові про повернення матеріалів досудової підготовки повинно бути вказано, які додаткові обставини необхідно встановити, у чому полягають істотні порушення кримінально-процесуального закону і які слідчі дії необхідно виконати.

Якщо суддя встановить, що у матеріалах досудового провадження, які надійшли, відсутні підстави до порушення кримінальної справи, він виносить постанову про відмову у порушенні кримінальної справи.

Віддавши правопорушника до суду, суддя вручає йому копію своєї постанови не пізніше як за три доби до дня розгляду справи в суді.

Судовий розгляд кримінальних справ про злочини, перелічені у ст. 425 КПК, провадиться відповідно до вимог третього розділу КПК з деякими специфічними особливостями.

По-перше, судове слідство за даною категорією справ починається з оголошення постанови судді про порушення кримінальної справи і віддання правопорушника до суду і відповідно до ст. 275 КПК провадиться за тим обвинуваченням, яке сформульоване у цьому процесуальному документі. По-друге, справи про злочини, перелічені у ст. 425 КПК, підлягають розгляду не пізніше як у десятиденний строк з моменту надходження матеріалів до суду. По-третє, повернення таких справ судом для провадження попереднього слідства можливе тільки в разі, якщо необхідно з'ясувати істотні додаткові обставини, які не можуть бути встановлені у судовому засіданні.


ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов