§ 2. Строки перегляду кримінальних справ у зв’язку з нововиявленими обставинами - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 2. Строки перегляду кримінальних справ у зв'язку з нововиявленими обставинами

Закон передбачає, що перегляд виправдувального вироку допускається лише протягом встановлених законом строків давності притягнення до кримінальної відповідальності і не пізніше одного року з дня виявлення нових обставин (ч. 1 ст. 398 КПК).

При наявності доказів, які підтверджують, що особа вчинила більш тяжкий злочин, ніж той, за який вона була засуджена, справа може бути відновлена в зв'язку з нововиявленими обставинами тільки протягом строку давності притягнення до кримінальної відповідальності, встановленого для цього більш тяжкого злочину (ч. 2 ст. 398 КПК).

Закон передбачає далі, що при наявності доказів, які підтверджують невинність засудженого або вчинення ним менш тяжкого злочину, відновлення справи в зв'язку з нововиявленими обставинами строками не обмежено. Смерть засудженого не є перешкодою для перегляду справи в інтересах реабілітації засудженого (чч. 3, 4 ст. 398 КПК). Отже, перегляд обвинувального вироку в інтересах засудженого строком не обмежений.

Прокурор зобов'язаний прийняти та розглянути заяви заінтересованих осіб, установ, підприємств, організацій та посадових осіб про перегляд справи за нововиявленими обставинами. Якщо із заяв, які надійшли, або з матеріалів розслідування нововиявлених обставин прокурор не вбачає підстав для перегляду справи в зв'язку з нововиявленими обставинами, він відмовляє в цьому своєю мотивованою постановою, про що повідомляє осіб і організації, які подали заяви. Ця постанова прокурора може бути оскаржена заявником вищестоящому прокуророві (ч. 6 ст. 399 КПК).

Нові обставини у справі, що стали відомі прокурору, повинні бути розслідувані у всіх випадках. Про призначення розслідування за нововиявленими обставинами прокурор у межах своєї компетенції (прокурор району, міста — у кримінальних справах, які розглянуті районним, міським судом, прокурор області — у кримінальних справах, які розглянуті обласним судом, тощо) виносить постанову. Розслідування провадиться прокурором особисто або за його дорученням — слідчим та органом дізнання за правилами, встановленими для проведення попереднього слідства (чч. 2, 3 ст. 399 КПК). Це означає, зокрема, що розслідування справ у зв'язку з нововиявленими обставинами повинно бути закінчено в строки, що й попереднє слідство у кримінальних справах (ст. 120 КПК).

У випадках, коли є достатньо даних, які вказують на наявність ознак зловживання прокурора, слідчого, особи, яка провадила дізнання, або судді, виноситься постанова про порушення кримінальної справи, оскільки ці зловживання, як правило, повинні бути встановлені судовим вироком, що набрав законної сили. Це стосується випадків завідомо фальшивих показань свідка або потерпілого, завідомо неправильного висновку експерта або перекладу.

Право принесення протесту про перегляд справи у зв'язку з нововиявленими обставинами і розгляду цього протесту мають відповідно ті ж прокурори та суди, що і при перегляді справ у порядку нагляду.

Закінчивши розслідування з нововиявлених обставин, районний, міський прокурор за наявності підстав для відновлення справи направляє її разом з матеріалами розслідування або вироком, що набрав законної сили, яким винні у зловживанні або фальсифікації доказів уже засуджені, і своїм висновком відповідно прокуророві Автономної Республіки Крим, прокуророві області, міст Києва чи Севастополя.

Погодившись з цим висновком, прокурор області або прирівняний до нього прокурор приносить протест в президію Верховного Суду Автономної Республіки Крим, обласного, Київського та Севастопольського міських судів. Справи, у яких вирок винесено Верховним Судом Автономної Республіки Крим, обласним, Київським та Севастопольським міським судом або прирівняними до них судами, прокурор Автономної Республіки Крим, області, міст Києва і Севастополя або прирівняний до них прокурор направляє Генеральному прокурору України, який вирішує питання про принесення протесту до Верховного Суду України (чч. 4, 5 ст. 399 КПК). Якщо вирок у справі було винесено Верховним Судом України, протест про його перегляд у зв'язку з нововиявленими обставинами може бути принесений Генеральним прокурором України або його заступником до Пленуму Верховного Суду України.

У протесті прокурора про перегляд кримінальної справи в зв'язку з нововиявленими обставинами повинні бути вказані: 1) яка справа була розглянута судами першої, касаційної і наглядної інстанцій і які рішення ними були прийняті; 2) приводи та підстави до порушення провадження по розслідуванню нововиявлених обставин; 3) хто порушив і хто провадив розслідування та його результати; 4) підстави для направлення кримінальної справи до суду з метою її відновлення в зв'язку з нововиявленими обставинами; 5) пропоновані прокурором рішення суду.

Протест прокурора про перегляд справи у зв'язку з нововиявленими обставинами розглядається судом за правилами, встановленими для перегляду справ у порядку нагляду (ст. 400 КПК). При цьому попередній розгляді у касаційному або наглядному порядку не перешкоджає тій же судовій інстанції переглянути її в зв'язку з нововиявленими обставинами, якщо прокурором принесено відповідний протест.

Слід мати на увазі, — роз'яснює Пленум Верховного Суду України у постанові від 22 грудня 1989 року № 11, — що згідно із ст. 400 КПК попередній розгляді справи в порядку нагляду не перешкоджає її розглядові у тій же судовій інстанції в порядку відновлення за нововиявленими обставинами1. Пояснюється це тим, що відновлення справи у зв'язку з нововиявленими обставинами є окремою формою перегляду вироку, специфічність якої полягає в тому, що вирок, ухвала або постанова перевіряються не з точки зору їх законності і обґрунтованості за матеріалом, наявним у справі, а на підставі нових обставин, які були невідомі суду при винесенні рішення. Суд у цьому випадку не зв'язаний своєю раніше висловленою думкою по справі, а вирішує її наново, і скасування вироку за цих умов не означає визнання того, що у колишніх судових рішеннях у даній справі були припущені помилки у застосуванні закону.

Участь прокурора у розгляді судом протесту про перегляд справи у зв'язку з нововиявленими обставинами є обов'язковою.

Розгляд починається доповіддю судді, при цьому доповідачем не може бути суддя, який раніше брав участь у розгляді справи в першій, касаційній або наглядній інстанціях. Доповідач викладає обставини справи, зміст вироку, ухвали або постанови суду, протесту прокурора та матеріалів розслідування нових обставин. Йому можуть бути поставлені запитання. Суд у необхідних випадках має право викликати у судове засідання засудженого або виправданого. Після доповіді судді вони можуть дати пояснення. Далі слово надається прокуророві для підтримання протесту. Після цього суд простою більшістю голосів приймає рішення. Президія Верховного суду Автономної Республіки крим, обласного, київського і Севастопольського міських судів, прирівняних до них судів і Пленум Верховного Суду України виносять постанову, а судова колегія у кримінальних справах Верховного Суду України і військова колегія — виносять ухвалу.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов