§ 3. Наглядні інстанції, строки і порядок розгляду справ у них - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 3. Наглядні інстанції, строки і порядок розгляду справ у них

Перегляд вироків, ухвал і постанов у порядку нагляду за протестом зазначених у законі посадових осіб здійснюють (ст. 388 КПК):

президія Верховного Суду Автономної Республіки Крим, обласного, Київського, Севастопольського міських судів — за протестами Голови Верховного Суду України, Генерального прокурора України та їх заступників, голови Верховного Суду Автономної Республіки Крим, обласного, Київського і Севастопольського міських судів та їх заступників, прокурора Автономної Республіки Крим, області, міст Києва, Севастополя, їх заступників на вироки і ухвали районних (міських) судів, міжрайонних (окружних) судів, на постанови суддів та касаційні ухвали Верховного Суду Автономної Республіки Крим, обласних судів, Київського, Севастопольського міських судів;

військовий суд регіону, Військово-Морських Сил — за протестами Голови Верховного Суду України, Генерального прокурора України, їх заступників, голови військового суду регіону, Військово-Морських Сил, військового прокурора (на правах прокурора області) на вироки, ухвали і постанови військових судів гарнізонів;

судова колегія в кримінальних справах і військова колегія Верховного Суду України — за протестами Голови Верховного Суду України, Генерального прокурора України, їх заступників — відповідно на вироки і ухвали районних (міських) судів, міжрайонних (окружних) судів, Верховного Суду Автономної Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських судів, міжобласного суду, військових судів гарнізонів, регіонів, Військово-Морських Сил, а також на постанови президій Верховного Суду Автономної Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських судів і постанов суддів;

Пленум Верховного Суду України — за протестами Голови Верховного Суду України, Генерального прокурора України, їх заступників на вироки і ухвали судової колегії у кримінальних справах Верховного Суду України і на постанови суддів цього ж суду.

Якщо у розгляді даної справи в суді першої інстанції або у касаційному порядку брала участь більшість членів президії Верховного Суду Автономної Республіки Крим, обласного, Київського, Севастопольського міських судів, голова цього суду або прокурор Автономної Республіки Крим, області, міст Києва і Севастополя при наявності підстав для принесення протесту направляє справу з поданням відповідно Голові Верховного Суду України або Генеральному прокурору України для вирішення питання про принесення протесту в порядку нагляду у Верховний Суд України. У випадках, коли протест по такій справі принесено Генеральним прокурором України, Головою Верховного Суду України або їх заступниками, справа розглядається у порядку нагляду судовою колегією в кримінальних справах Верховного Суду України.

Зазначені наглядні інстанції вправі переглянути вироки, ухвали і постанови суду, що набрали законної сили, з мотивів м'якості покарання або необхідності застосування до засудженого закону про більш тяжкий злочин, а також виправдувальний вирок або ухвалу чи постанову суду про закриття справи лише протягом року після набрання ними законної сили (ст. 385 КПК).

Однорічний строк для перегляду вироку, ухвали або постанови суду в порядку нагляду з мотивів, що погіршують становище засудженого (виправданого), вираховується з дня набрання законної сили вироком, ухвалою або постановою суду до дня прийняття рішення судом наглядної інстанції.

Інших обмежень строків перегляду незаконних і необґрунтованих вироків, ухвал і постанов у порядку нагляду кримінально-процесуальний закон не встановлює.

Розгляд справ у порядку нагляду здійснюється у складі не менше трьох суддів (ч. 4 ст. 17 КПК).

Справа в порядку нагляду розглядається президією Верховного Суду Автономної Республіки крим, обласного, Київського і Севастопольського міських судів, військовим судом регіону, Військово-Морських Сил не пізніше двадцяти днів, а судовою колегією в кримінальних справах і військовою колегією Верховного Суду України — не пізніше одного місяця з дня надходження справи з протестом.

У розгляді кримінальних справ у порядку нагляду президією Верховного Суду Автономної Республіки Крим, обласного, Київського і Севастопольського міських судів, військовим судом регіону, Військово-Морських Сил обов'язково беруть участь прокурори Автономної Республіки Крим, області, міст Києва і Севастополя або їх заступники, які підтримують принесені ними чи вищестоящим прокурором протести або висловлюють своє міркування у справі, що розглядається, за протестом голови відповідного суду.

В судовій колегії Верховного Суду України справа розглядається з участю прокурора.

При розгляді справи у порядку нагляду Пленумом Верховного Суду України участь Генерального прокурора України або його заступника є обов'язковою. У випадку неявки прокурора розгляд справи відкладається.

Розгляд справи в порядку нагляду розпочинається доповіддю судді, який раніше не брав участі в розгляді справи. Доповідач викладає обставини справи, зміст вироку, ухвали і постанови, зміст протесту. Доповідачу можуть бути поставлені запитання. Потім прокурор підтримує принесений ним чи вищестоящим прокурором протест або дає висновок за протестом голови суду.

У наглядній інстанції, як і в касаційній, відсутнє судове слідство, тому справа вирішується на підставі письмових матеріалів, у тому числі і нових, що приєднані до протесту або витребувані за ініціативою суду.

У необхідних випадках на засідання суду, що розглядає справу в порядку судового нагляду, для дачі пояснень можуть бути запрошені засуджений, виправданий, їх захисники, законні представники неповнолітніх, потерпілий і його представник, цивільний позивач, цивільний відповідач та їх представники.

Всі питання в наглядній інстанції вирішуються більшістю голосів. Суддя, що має окрему думку, може викласти її письмово. Окрема думка приєднується до справи і доводиться до відома Голови Верховного Суду України для вирішення питання про принесення протесту в порядку нагляду до вищестоящої інстанції (статті 390–392 КПК).

У наглядних інстанціях протоколи судового засідання не ведуться. Тільки в засіданні Пленуму Верховного Суду України складання протоколів є обов'язковим (ст. 84 КПК).

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов