Розділ 21
Провадження у наглядній інстанції
§ 1. Суть і значення перегляду вироку, ухвал та постанов у порядку нагляду
Пленум Верховного Суду України у постанові від 22 грудня 1989 року № 11 "Про застосування судами України законодавства, що регламентує перегляд у порядку нагляду судових рішень у кримінальних справах” вказав, що перевірка в порядку нагляду законності та обґрунтованості судових рішень у кримінальних справах є важливою гарантією забезпечення законності й охорони прав особи1. Перегляд у порядку нагляду — одна з гарантій виправлення судових помилок, забезпечення правильного і однакового застосування законів, яка сприяє найбільш повному досягненню мети правосуддя2.
Провадження у наглядній інстанції має істотні відмінності від провадження у касаційній інстанції. Відмінності виявляться у такому: 1) предметом касаційного перегляду є такі, що не набрали законної сили, вироки, ухвали і постанови суду, а предметом нагляду є вироки, ухвали і постанови суду, серед них і ухвали та постанови нижчестоящої наглядної інстанції, що набрали законної сили; 2) касаційний перегляд відбувається як за касаційним і окремим поданням прокурора, так і за касаційними і окремими скаргами учасників судового розгляду, а у певних випадках — також осіб, які не брали участі у процесі, але інтереси яких зачіпає рішення, винесене судом першої інстанції; в порядку нагляду перегляд таких, що набрали законної сили, вироків, ухвал і постанов допускається тільки за протестом того прокурора, голови суду та їх заступників, яким надане таке право законодавством України; 3) перегляд у касаційному порядку провадять усі суди другої інстанції, перегляд справ у порядку нагляду здійснюється наглядними інстанціями, які спеціально зазначені у законі; 4) при перегляді справи в касаційному порядку давати пояснення мають право всі учасники процесу та їх представники, які прийшли на засідання суду, а при перегляді справи у порядку нагляду пояснення дають засуджений, виправданий, їх захисники та інші учасники процесу тільки у випадках, якщо вони були викликані на засідання наглядної інстанції; 5) провадження в порядку нагляду відрізняється від касаційного провадження і за строком перегляду вироків, ухвал та постанов.
Однак перед касаційною і наглядною інстанціями стоять однакові мета і завдання: виправлення судових помилок, забезпечення винесення судом правосудних вироків. Підставами для скасування чи зміни вироку для касаційної і наглядної інстанцій є однакові обставини, вказані в ст. 367 КПК.
У касаційній і наглядній інстанціях недопустиме погіршення становища засудженого.
Після скасування вироку касаційною або наглядною інстанцією при новому розгляді справи посилення покарання чи застосування закону про більш тяжкий злочин допустиме тільки за умови, що вирок або касаційна ухвала були скасовані за м'якістю покарання або в зв'язку з необхідністю застосування закону про більш тяжкий злочин, а також якщо під час нового розслідування справи буде встановлено обставини, які свідчать про вчинення обвинуваченим більш тяжкого злочину. На тих же підставах у касаційній і наглядній інстанціях провадиться оцінка доказів. Однаковими за змістом є і ухвали касаційної інстанції, і ухвали та постанови наглядної інстанції.