Розділ 20
Виконання вироку
§ 1. Сутність і значення стадії виконання вироку
Виконання вироку — це заключна стадія кримінального процесу. В ній знаходить свою реалізацію рішення суду про винність або невинність підсудного, призначення покарання винному, відшкодування збитків, завданих злочином, про судові витрати, долю речових доказів тощо. Необхідною умовою виконання вироку є набрання ним законної сили.
Вирок набирає законної сили після закінчення встановленого законом семиденного строку для його оскарження2. У разі оскарження у касаційному порядку вирок набирає законної сили після залишення без задоволення касаційної скарги або касаційного подання прокурора вищестоящим судом і залишення вироку без змін або внесення до нього відповідних змін (ч. 1 ст. 401 КПК). У тих випадках, коли оскаржено тільки частину вироку або коли засуджено декількох підсудних, а вирок оскаржено щодо одного з них, вирок в інших частинах або щодо інших засуджених осіб законної сили не набирає до моменту винесення касаційною інстанцією ухвали, оскільки останній надано право змінювати або скасовувати вирок у цій частині в ревізійному порядку (ч. 2 ст. 401 КПК).
Вироки Верховного Суду України не підлягають оскарженню і опротестуванню у касаційному порядку і набирають законної сили з моменту їх проголошення (ч. 3 ст. 401 КПК).
Ухвала суду першої інстанції і постанова судді набирають законної сили після закінчення строку на їх оскарження, а в разі подання окремої скарги чи внесення окремого подання прокурора — після їх залишення без задоволення вищестоящим судом. Ухвали і постанови касаційної і наглядної інстанцій набирають законної сили негайно після їх оголошення (ст. 402 КПК).
Вирок, що набрав законної сили, є обов'язковим для всіх державних і громадських установ, організацій, підприємств, посадових осіб і громадян і підлягає виконанню на всій території України.
Особливе значення стадії виконання вироку полягає в тому, що вона завершує провадження в кримінальній справі. Тут реалізуються всі рішення, які сформульовані у вироку, і тим самим знаходять своє безпосереднє вирішення завдання кримінального судочинства в даній справі.