§ 5. Нові матеріали у касаційній інстанції - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 5. Нові матеріали у касаційній інстанції

Стаття 361 КПК встановлює, що перевірка касаційною інстанцією законності і обґрунтованості вироку провадиться як за матеріалами, що є у справі, так і за додатково поданими. В теорії кримінального процесу використовується два терміни: "нові матеріали” — оскільки вони не були предметом дослідження ні на попередньому, ні на судовому слідстві. Їх називають і "додатковими”, оскільки вони доповнюють матеріали попереднього розслідування і судового розгляду.

Правом подачі додаткових матеріалів користуються не лише особи, що внесли скаргу або подання, але і всі суб'єкти касаційного перегляду. "Такі матеріали може пред'явити будь-який учасник процесу, зазначений у ст. 347 КПК, незалежно від того, оскаржено ним вирок, чи ні”, — підкреслює п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 жовтня 1989 року № 8 "про практику розгляду судами україни кримінальних справ у касаційному порядку”. У необхідних випадках сама касаційна інстанція може витребувати нові матеріали1. Це правило вищестоящого суду випливає з принципу публічності діяльності касаційної інстанції.

Подання у касаційну інстанцію додаткових матеріалів розширює пізнавальні можливості касаційної інстанції. Саме тому п. 3 ст. 368 КПК передбачає, що дізнання, попереднє або судове слідство визнається однобічним або неповним і тягне скасування вироку, "коли необхідність дослідження тієї чи іншої обставини випливає з нових матеріалів, поданих при розгляді справи в суді касаційної інстанції”.

Відносно способу одержання нових матеріалів існує одна умова: вони не можуть бути одержані шляхом проведення слідчих дій. Виняток являє стадія відновлення справи у зв'язку з нововиявленими обставинами або коли справу повернуто до суду для провадження слідчих дій. Додаткові матеріали, одержані внаслідок незаконного розслідування, не можуть лягти в основу прийнятого касаційною інстанцією рішення.

подані до касаційної інстанції нові матеріали повинні додатково підтверджувати або спростовувати докази, викладені у скарзі або поданні, тобто вони повинні мати так звану касаційну належність. Такі матеріали подаються одночасно з касаційною скаргою чи поданням або безпосередньо у касаційну інстанцію.

Під новими матеріалами слід розуміти не лише письмові документи (довідки, характеристики тощо), але й речі, предмети. Така точка зору одержує своє підтвердження у законі, який, вказуючи на можливість подання в касаційну інстанцію додаткових матеріалів, не обмежує їх письмовими документами. Законодавець використовує термін "матеріали”, а не термін "документи”, звідси висновок: як такі можуть бути представлені не лише письмові документи, але і різні предмети, речі, оскільки все це охоплюється широким поняттям "матеріали”.

Оцінюються нові матеріали у сукупності з усіма доказами, а оскільки їх призначення підтвердити або спростувати допущені у справі неповноту або порушення закону, — вони можуть спричиняти різні процесуальні наслідки для вироку. Найбільш поширені з них — скасування вироку і направлення справи на додаткове попереднє розслідування або новий судовий розгляд.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов