§ 2. Суб’єкти та строки касаційного оскарження і внесення подання - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина
 

§ 2. Суб'єкти та строки касаційного оскарження і внесення подання

Суб'єктами касаційного оскарження є:

1) засуджений, його захисник і законний представник;

2) потерпілий і його представник;

3) цивільний позивач і його представник (у частині, що стосується цивільного позову);

4) цивільний відповідач і його представник (у частині, що стосується цивільного позову);

5) особа, яку виправдано за судом, вправі оскаржити виправдувальний вирок у частині мотивів і підстав для виправдання.

6) право внесення касаційного подання на вирок мають прокурор та його заступники, незалежно від їх участі в розгляді справи у суді першої інстанції. Помічники прокурора, прокурори управлінь і відділів можуть вносити касаційні подання тільки у справах, у розгляді яких вони брали участь (ст. 347 КПК).

Прокурор, який представляє в суді інтереси держави, висловлює свою позицію про доведеність або недоведеність обвинувачення, про винність або невинність особи та ін. Ця його позиція випливає з його внутрішнього переконання, яке ґрунтується на аналізі доказів, при цьому прокурор керується тільки законом. Внесення подання на незаконний і необґрунтований вирок є правовим обов'язком прокурора.

Кримінально-процесуальне законодавство не містить вказівок на право касаційного оскарження вироку близькими родичами. Однак ст. 355 КПК надає право особам, які не є учасниками судового розгляду, оскаржувати ухвали суду і постанови судді, якщо вони стосуються їх інтересів.

Чинне законодавство не надає права касаційного оскарження громадським захисникам і громадським обвинувачам.

Особи, що мають право подавати касаційну скаргу або подання, можуть подати її протягом семи діб з моменту проголошення вироку, а засуджені, які перебувають під вартою, — протягом такого ж строку з моменту вручення їм копії вироку (ст. 350 КПК). Скарга подається до суду, який виніс вирок, або безпосередньо до вищестоящого суду.

Протягом цього строку жодна посадова особа, жоден орган не мають права витребувати справу з суду, яким винесено вирок. Заінтересовані особи можуть знайомитися в суді першої інстанції зі скаргами і поданнями, які надійшли, а також з матеріалами справи.

Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення скаргу або подання було здано на пошту або адміністрації місця ув'язнення. Якщо вказаний законом строк пропущено з поважних причин, то особи, які мають на це право, можуть клопотати перед судом, що виніс вирок, про відновлення пропущеного строку. Для дачі пояснень може бути викликана заінтересована особа, яка може з'явитися до суду і за особистим бажанням. У судовому засіданні вирішується питання про відновлення пропущеного строку.

Частина 2 ст. 351 КПК визначає порядок відмови у відновленні пропущеного строку. Подача касаційної скарги чи внесення касаційного подання на вирок зупиняє його виконання (ст. 352 КПК).

Суд, який виніс вирок, сповіщає про наявність скарги чи подання осіб, інтересів яких вони стосуються. Якщо скарга надійшла у вищестоящий суд, то вона направляється в суд, що виніс вирок, для виконання відповідних дій, а потім всі матеріали знову повертаються в касаційну інстанцію.

Заінтересовані особи після ознайомлення зі змістом скарги чи подання мають право подати на них свої заперечення, які не пізніше трьох діб з моменту їх надходження приєднуються до справи як додатки.

Після закінчення касаційного строку, але не пізніше ніж за три доби до розгляду справи касаційною інстанцією, учасники процесу і прокурор мають право подати у касаційну інстанцію додаткові скарги і подання. В них можуть бути викладені нові докази і міркування, розширено обсяг первісних доказів, викладені зауваження щодо скарг інших осіб.

До початку розгляду справи касаційною інстанцією прокурор або особа, яка подала скаргу, вправі змінити, доповнити або відкликати свою скаргу чи подання. Відкликання цих документів рівнозначно їх неподанню, тому мотивування відкликання законом не передбачено. Вищестоящий прокурор, його заступник вправі відкликати подання, принесене нижчестоящим прокурором.

Зміни, які тягнуть за собою погіршення становища засудженого чи виправданого, можуть бути внесені до подання або скарги не пізніше ніж за три доби до початку розгляду. З такими змінами до початку розгляду подання або скарги повинні бути ознайомлені особи, зазначені у ст. 347 КПК, інтересів яких вони стосуються (ст. 353 КПК).

Після закінчення касаційного строку суд, який виніс вирок, не пізніше однієї доби справу разом зі скаргою або поданням направляє в касаційну інстанцію і визначає дату розгляду справи.


ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов