Інші форми участі громадськості у виправленні засуджених - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

§ 4. Інші форми участі громадськості у виправленні засуджених

Дуже важливою і ефективною формою участі громадськості у виправленні засуджених є шефство трудових колективів над установами виконання покарання (ст. 125 ВТК України). Над установами виконання покарання здійснюється шефство трудових колективів підприємств, культурно-просвітницьких установ, навчальних закладів, а також інших державних і громадських організацій. Основним завданням шефської роботи є сприяння адміністрації колоній у виправленні засуджених, а також надання допомоги в трудовому і побутовому влаштуванні особам, звільненим з місць позбавлення волі. Трудові колективи підприємств і громадські об'єднання подають допомогу в розвитку виробництва колоній, у проведенні виховної роботи, організації загальноосвітнього і професійного навчання.

З метою підвищення активності громадських організацій у виправленні неповнолітніх у виховно-трудових колоніях відповідно до ст. 124 ВТК України створюються ради громадськості, які складаються з представників профспілкових та інших громадських об'єднань і трудових колективів. До складу ради громадськості входить начальник виховно-трудової колонії або його заступник.

Основним завданням ради громадськості є організація шефської роботи підприємств, навчальних закладів, культурно-просвітницьких установ та інших державних і громадських організацій у виховно-трудовій колонії. З цією метою рада громадськості подає безпосередню допомогу у виправленні засуджених, в створенні для них необхідних житлово-побутових умов, бере участь у підготовці і проведенні різноманітних громадських оглядів, залучає представників організацій, що шефствують, як вихователів на громадських засадах, керівників різних гуртків і спортивних секцій. Рада громадськості має право вносити пропозиції про поліпшення роботи адміністрації ВТК в службу по справах неповнолітніх, а також в відповідні підрозділи МВС України.

Чинне кримінально-виконавче законодавство припускає можливість участі громадськості у виправленні засуджених і в інших формах, які можуть виникати за ініціативою громадян. Однак всі форми участі громадськості у виправленні засуджених мають відповідати загальним положенням та принципам виконання кримінального покарання, встановлених кримінально-виконавчим законодавством України.

Практика свідчить, що насправді за ініціативою громадян з'являються нові, ефективні форми участі громадськості у виправленні засуджених. До них належить індивідуальне шефство представників громадськості над окремими засудженими. Індивідуальне шефство практикується звичайно в роботі з важковиховуваними засудженими, які потребують додаткового і суто індивідуалізованого виховного впливу. Індивідуальне шефство над засудженими здійснюють лише представники громадськості, які мають досвід виховної роботи.

Крім того, представники громадськості беруть участь у роботі методичних рад і рад вихователів, що створюються в установах виконання покарання. Методичні ради і ради вихователів намічають заходи, опрацьовують методичні пропозиції і рекомендації для підвищення ефективності виховної роботи з засудженими, складають індивідуальні плани виховної роботи з важковиховуваними засудженими, залучають до виховної діяльності у місцях позбавлення волі представників громадськості. Методичні ради створюються звичайно при начальникові УВП, а ради вихователів — при начальникові загону. Ці службові особи керують означеними радами. У роботі методичних рад і рад вихователів беруть участь найпідготовленіші в педагогічному відношенні представники громадськості.

Однією з сил, що беруть участь у виховній діяльності місць позбавлення волі, є родичі засуджених. Участь родичів базується на їх родинних відносинах з засудженими. Практика свідчить, що найдоцільніше залучати родичів до складання і реалізації індивідуальної програми виправлення засуджених. Родичі можуть повідомити співробітникам УВП дані, необхідні для індивідуальної роботи з засудженими. З цією метою використовуються бесіди співробітників УВП з родичами, які прибули на побачення, листування з ними. Родичі часто допомагають начальникові загону знайти правильний підхід до засудженого. У деяких УВП практикується залучення родичів для справляння виховного впливу на порушників режиму. Для цього родичів запрошують на засідання самодіяльних організацій, спостережних комісій та служб по справах неповнолітніх. Водночас слід враховувати, що контакти засуджених зі своїми родичами досягають помітних результатів у тих випадках, коли співробітники УВП провадять з ними необхідну виховну роботу. Це важливо для вироблення єдиних вимог до засудженого з боку адміністрації УВП і родичів.

Одна з форм участі громадськості у виправленні засудже-них — робота позаштатних співробітників УВП. Позаштатні співробітники залучаються на добровільних засадах для надання допомоги УВП. Це можуть бути особи з числа пенсіонерів органів МВС, СБУ, Збройних Сил України, а також педагоги, юристи і представники громадських об'єднань. Працювати як позаштатні співробітники можуть лише особи, які характеризуються позитивно, які мають навики виховної роботи, по можливості з вищою або середньою спеціальною освітою. Вони провадять виховну роботу з засудженими, беруть участь у профілактиці правопорушень і злочинів серед засуджених, у здійсненні контролю за виконанням засудженими встановленого розпорядку дня і т.ін.

Залучення позаштатних співробітників до виправлення засуджених і організація їх роботи здійснюється відповідно до відомчих (Міністерства внутрішніх справ) нормативних актів. Позаштатні співробітники працюють у багатьох установах виконання покарання.

Такі основні форми участі громадськості у виправленні засуджених, які взяті сукупно, складають своєрідну систему суб'єктів громадського впливу на засуджених. Вплив, що походить від них, можна розглядати як суспільний вплив у широкому сенсі слова.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов