Принципи організації та діяльності установ виконання покарання - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

§ 2. Принципи організації та діяльності установ виконання покарання

Установи виконання покарання є органами державного управління, і тому на формування принципів їх організації та діяльності впливають принципи державного управління. Здійснюючи своє основне призначення — виконання кримінальних покарань, установи виконання покарання реалізують норми і втілюють у життя принципи кримінально-виконавчого права.

Принципи кримінально-виконавчого права, що містять в собі основні провідні положення кримінально-виконавчої політики, є в основі принципів діяльності установ виконання покарання і справляють вирішальний вплив на їх формування і розвиток.

До основних принципів організації та діяльності установ виконання покарання, закріплених у нормах правових актів, слід віднести:

1. Єдність завдань всіх видів установ виконання покарання. Найважливішим завданням всіх установ виконання покарання, що випливає з провідних положень кримінально-виконавчої політики, є виправлення засуджених у дусі чесного ставлення до праці, точного і неухильного дотримання законів, шанування правил співжиття, повернення їх до чесного трудового життя. Реалізація цього завдання при виконанні покарань здійснюється на основі вжиття засобів і заходів психологічного та педагогічного впливу.

2. Строге дотримання законності в діяльності установ виконання покарання полягає у вимозі одностайного, неухильного, беззастережного застосування і виконання правових норм.

3. Демократичний централізм, що є одним з принципів державного управління, знаходить своє вираження у тому, що установи виконання покарання складають єдину систему, побудовану на основі підпорядкування нижчих ланок вищим при централізації у вирішенні головних питань з децентралізацією оперативних функцій і при перевірці виконання та контролю з боку вищих органів.

4. Гуманізм, притаманний всім галузям права і діяльності всіх органів держави, у функціонуванні установ виконання покарання виявляється у вимозі гуманного і справедливого ставлення до засуджених і поважання їх особистості, у визнанні переконання основним методом виправлення засуджених.

5. Участь громадськості в управлінні установами виконання покарання, у виправленні засуджених.

Виправно-трудові установи розрізняються по видах залежно від міри кари та категорій засуджених, що направлені до них.

Вид установи виконання покарання, в якій засуджений відбуває покарання, визначається судом на підставі ст. 25 Кримінального кодексу України. Ця стаття визначає порядок призначення засудженим виду колонії.

Первісне призначення засудженим виду колонії або тюрми, регульоване нормами кримінального права, має надто важливе значення для кримінально-виконавчого права і законодавства, а також для правильного функціонування установ виконання покарання. Від правильності цього рішення багато у чому залежить успіх всього карально-виховного процесу із засудженими. Про це свідчить досвід минулих років, коли ігнорування найважливіших принципів класифікації засуджених до позбавлення волі, спільне тримання вперше засуджених з неодноразово судимими призвело до неочікуваних наслідків. Замість виправлення, вперше засуджені і менш зіпсовані у моральному відношенні засуджені підпадали під розкладаючий вплив рецидивістів. Були вжиті необхідні заходи для запобігання цим помилкам у діяльності установ виконання покарання. Однією з таких мір було встановлення строго роздільного тримання засуджених залежно від тяжкості і повторності вчинених ними злочинів. Практика останніх років підтвердила, що існуюча побудова видів УВП з різним режимом в основному себе виправдує. Відмітною особливістю колоній є їх розміщення по областях з огляду на те, щоб засуджені відбували покарання, як правило, за місцем їх проживання до арешту чи засудження. Такий порядок розміщення колоній покладає певну відповідальність за їх роботу на відповідні органи місцевого самоврядування, а також уможливлює залучення трудових колективів, де працювали засуджені, і їх родичів та близьких до провадження виховної роботи з ними. Строга ізоляція засуджених у тюрмах не надає можливості громадськості і родичам засуджених брати активну участь у процесі їх виправлення.

Важливою відмінною особливістю колоній є наявність у них власного виробництва. Наявність власного виробництва дозволяє найуспішніше вирішувати завдання трудового виховання засуджених, а також створює можливості для розвитку професійного навчання.

Організація праці у колоніях вигідно відрізняється від організації праці у тюрмах. Праця засуджених у тюрмах, хоч і здійснюється на власному виробництві, організовується лише у виробничих майстернях, не обладнаних сучасною технікою та устаткуванням. Створення у тюрмах виробничих майстерень, обладнаних новітньою технікою, ускладнене тим, що, знаходячись у строгій ізоляції, засуджені у тюрмах можуть працювати тільки невеликими групами.

Крім того, відмінною особливістю колонії є розподілення по загонах — загонова система.

Щодо виробничої діяльності колонії розподіляються на промислові, будівельні, сільськогосподарські. Розташовуються колонії у місцевостях, що відповідають санітарним вимогам і максимально наближені до місця роботи засуджених.

Для більш успішного здійснення виховного впливу на засуджених у 1957 р. була запроваджена структурна одиниця в колонії — загін, що являв собою колектив засуджених, організований для їх виправлення з метою заохочення до чесного трудового життя. Всі засуджені, яких тримають в колонії, розподіляються по загонах. Загони комплектуються за виробничим принципом (цех, дільниця, зміна, господарче обслуговування і т.ін.). Чисельність загонів різноманітна, вона залежить від виду колонії і коливається від 50 до

130 чол. Начальник загону, який призначається зі складу офіцерів

колонії, який має відповідну освіту, навички і досвід у проведенні виховної роботи, очолює загін. Начальник загону відповідає

за виховну роботу в загоні, організовує виховну роботу з засудженими загону, стежить за правильною організацією їх праці та побуту.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов