§ 4. Обставини, що виключають порушення кримінальної справи - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

§ 4. Обставини, що виключають порушення кримінальної справи

У ході попередньої перевірки можуть бути виявлені обставини, що виключають порушення кримінальної справи. Перелік цих обставин передбачений ст. 6 КПК. Згідно з вимогами цієї статті кримінальну справу не можна порушити, а порушена справа підлягає закриттю:

1) за відсутністю події злочину;

2) за відсутністю в діянні складу злочину;

3) за скінченням строків давності;

4) внаслідок акту амністії, якщо він усуває застосування покарання за вчинене діяння, а також у зв'язку з помилуванням окремих осіб;

5) щодо особи, яка не досягла на час вчинення суспільно небезпечного діяння одинадцятирічного віку;

6) за примиренням потерпілого з обвинуваченим у справах, які порушуються не інакше як за скаргою потерпілого, крім випадків, передбачених чч. 2, 3, 4 і 5 ст. 27 КПК. Це стосується справ приватного і приватно-публічного обвинувачення;

7) за відсутністю скарги потерпілого, якщо справу може бути порушено не інакше як за його скаргою, крім випадків, коли прокуророві надано право порушувати справи і при відсутності скарги потерпілого згідно з ч. 3 ст. 27 КПК;

8) щодо померлого, за винятком випадків, коли провадження в справі є необхідним для реабілітації померлого або відновлення справи щодо інших осіб за нововиявленими обставинами;

9) щодо особи, про яку є вирок по тому ж обвинуваченню, що набрав законної сили, або ухвала чи постанова суду про закриття справи з тієї ж підстави.

10) щодо особи, про яку є нескасована постанова органу дізнання, слідчого, прокурора про закриття справи по тому ж обвинуваченню, крім випадків, коли необхідність порушення справи визнано судом, у провадженні якого перебуває кримінальна справа (статті 276, 278 КПК);

11) якщо про відмову в порушенні справи по тому ж факту є нескасована постанова органу дізнання, слідчого, прокурора, крім випадків, коли необхідність порушення справи визнано судом, у провадженні якого перебуває кримінальна справа (статті 276 і 278 КПК).

Якщо в ході дізнання або попереднього слідства протягом строків, зазначених у ст. 48 КК, не встановлено особу, яка вчинила злочин, кримінальна справа підлягає закриттю за підставою, передбаченою у п. 3 ч. 1 цієї статті, за винятком випадку, коли за вчинення цього злочину до винного за законом може бути застосовано довічне позбавлення волі.

Виходячи з обставин, зазначених у пп. 1, 2 цієї статті, якщо вони виявляються в стадії судового розгляду, суд доводить розгляд справи до кінця, постановляє виправдувальний вирок, а у випадках, передбачених пп. 3 і 4, — обвинувальний вирок із звільненням засудженого від покарання.

Не допускається закриття кримінальної справи і на підставах, зазначених у пп. 3 і 4 ст. 48 КК, якщо обвинувачений проти цього заперечує. В цьому разі провадження у справі продовжується в звичайному порядку.

Якщо в ході дізнання, попереднього чи судового слідства або перевірки, що провадилась на підставах, передбачених ч. 4 ст. 97 КПК, поряд з обставинами, зазначеними у пп. 1–4, 6, 7, 9–11 ч. 1 цієї статті, що виключають провадження у кримінальній справі, у діянні особи будуть виявлені ознаки адміністративного правопорушення, орган дізнання, слідчий, прокурор, суд або суддя зобов'язані направити відповідні матеріали органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про таке адміністративне правопорушення (ч. 6 ст. 6 КПК).

Якщо відсутні законні приводи і підстави, а також за наявності обставин, які виключають порушення кримінальної справи, прокурор, слідчий, орган дізнання, суддя виносять постанову, а суд — ухвалу про відмову в порушенні кримінальної справи, про що повідомляють заінтересованих осіб, підприємства, установи, організації. Постанова або ухвала про відмову в порушенні кримінальної справи може бути оскаржена заявником відповідному прокуророві або до вищестоящого суду. Строк оскарження постанови чи ухвала про відмову в порушенні справи в законі не передбачено. Що стосується постанови судді в справах, зазначених в ч. 1 ст. 27 КПК, то вона може бути оскаржена в касаційному порядку в семиденний строк з дня її винесення (ч. 2 ст. 252, ч. 2 ст. 354 КПК).

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов