Види і ставки мита - Правовой портал Украины
LEX       
Правовой портал


МЕНЮ

Яндекс.Метрика

Rambler's Top100

конструктор договоров Украина

 

6.2. Види і ставки мита

Мито, що стягується митницею – це податок на товари, який стягують митні органи при переміщенні товарів через митний кордон. Принципи оподаткування суб'єктів ЗЕД встановлені у ст. 9 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність”.

Залежно від характеру зовнішньоекономічних операцій, що здійснюються, митні податки поділяються на в в і з н і ( і м п о р т н і ) т а в и в і з н і ( е к с п о р т н і ).

В в і з н е м и т о нараховується на товари та інші предмети при їх ввезенні на митну територію України. Види імпортних податків, їх застосування регламентується Законами України "Про Єдиний митний тариф”, "Про митний тариф України”, Декретом КМ України "Про Єдиний митний тариф України”, а також цілим рядом постанов Уряду України.

Ввізне мито є диференційним:

а) преференційні ставки ввізного мита, передбачені Єдиним митним тарифом України, застосовуються до товарів та інших предметів, що походять із держав, які входять разом із Україною до митних союзів або утворюють із нею спеціальні митні зони, і в разі встановлення будь-якого спеціального преференційного митного режиму згідно з міжнародними договорами за участю України;

б) пільгові ставки ввізного мита, передбачені Єдиним митним тарифом України, застосовуються до товарів та інших предметів, що походять із країн або економічних союзів, які користуються в Україні режимом найбільшого сприяння, котрий означає, що іноземні суб'єкти господарської діяльності цих країн або союзів мають пільги щодо мит, за винятком випадків, коли зазначені мита та пільги стосовно них встановлюються у рамках спеціального преференційного митного режиму;

в) до решти товарів та інших предметів застосовуються повні (загальні) ставки ввізного мита, передбачені Єдиним митним тарифом України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів із питань обкладання ввізним митом товарів та інших предметів, що ввозяться на митну територію України” від 3 квітня 1997 р.[67] затверджено Перелік країн, із якими Україною укладено угоди про вільну торгівлю та торговельно-економічні угоди з наданням режиму найбільшого сприяння або національного режиму. При ввезенні на митну територію України товарів та інших предметів походженням із зазначених у Переліку країн застосовуються пільгові ставки ввізного мита.

В и в і з н е м и т о нараховується на товари та інші предмети при їх вивезенні за межі митної території України. Декретом КМ України № 4-93 від 11 січня 1993 р. зупинена дія Закону України "Про Єдиний митний тариф” у частині встановлення ставок вивізного мита Єдиним митним тарифом України (ст. ст. 1–3, 9).

Із метою захисту споживчого ринку України та інтересів вітчизняного товаровиробника і подальшого вдосконалення структури експорту в Україні встановлено вивізне (експортне) мито на живу худобу та шкіряну сировину[68], на насіння деяких видів олійних культур.[69]

Для оперативного регулювання ввезення та вивезення товарів може встановлюватися с е з о н н е ввізне та вивізне мито на строк не більше чотирьох місяців із моменту їх встановлення (ст. 10 Закону України "Про Єдиний митний тариф”).

У окрему групу виділені так звані о с о б л и в і в и д и м и т а, що застосовуються тимчасово з метою захисту економічних інтересів України, українських виробників. До них належать: спеціальне мито, компенсаційне мито (ст.ст. 11 – 14).

С п е ц і а л ь н е м и т о. Введення спеціального мита передбачено Законом України "Про використання спеціальних заходів щодо імпорту в Україну” від 22 грудня 1998 р.[70] та ст. 12 Закону України "Про Єдиний митний тариф”.

Спеціальне мито застосовується як:

– засіб захисту українських виробників;

– засіб захисту національного товаровиробника у разі, коли товари ввозяться на митну територію України в обсягах та (або) за таких умов, що заподіюють значну шкоду або створюють загрозу її заподіяння національному товаровиробнику;

– запобіжний засіб щодо учасників ЗЕД, які порушують національні інтереси у сфері ЗЕД;

– заходи у відповідь на дискримінаційні та (або) недружні дії інших держав, митних союзів та економічних угрупувань, які обмежують здійснення законних прав та інтересів суб'єктів ЗЕД та (або) ущемляють інтереси України. При цьому під значною шкодою розуміється погіршення виробничого, торгового чи фінансового стану національного товаровиробника, що призводить до значного сукупного спаду в національному виробництві певного товару.

А н т и д е м п і н г о в е м и т о. Введення цього особливого виду мита передбачено Законом України "Про захист вітчизняного товаровиробника від демпінгового імпорту” від 22 грудня 1998 р.[71] та ст. 13 Закону України "Про Єдиний митний тариф”.

Антидемпінгове мито застосовується:

– у разі ввезення на митну територію товарів, які є об'єктом демпінгу, що заподіює шкоду національному товаровиробнику;

– у разі вивезення за межі митної території України товарів за ціною, істотно нижчою цін інших експортерів подібних або безпосередньо конкуруючих товарів на момент цього вивезення, якщо таке вивезення заподіює шкоду. При цьому під демпінгом розуміється ввезення на митну територію України товарів за цінами, нижчими від порівняльної ціни за подібний товар у країні експорту, що завдає шкоди національному товаровиробнику такого ж товару. Антидемпінгове мито може діяти терміном до п'яти років.

К о м п е н с а ц і й н е м и т о. Введення цього особливого виду мита передбачено Законом України "Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту” від 22 грудня 1998 р.[72]

Компенсаційне мито застосовується:

– у разі ввезення на митну територію України товарів, які є суб'єктом субсидованого імпорту, що заподіює шкоду національному товаровиробнику;

– у разі вивезення за межі митної території України товарів, для виробництва, переробки, продажу, транспортування, експорту або споживання яких безпосередньо чи опосередковано надавалася субсидія, якщо таке вивезення заподіює шкоду. При цьому під субсидією розуміється фінансова чи інша підтримка державними органами виробництва, переробки, продажу, транспортування, експорту, споживання подібного товару, у результаті чого суб'єкт господарсько-правових відносин країни імпорту отримує пільги (прибутки). Компенсаційне мито призначається на термін до п'яти років у разі, якщо антисубсидиційним розслідуванням буде доведено, що має місце саме нелігітимна субсидія.

Згідно зі ст. 7 Закону України "Про Єдиний митний тариф” за способом стягнення мито поділяється на такі види:

– а д в а л е р н е, що нараховується у відсотках до митної вартості товарів та інших предметів, які обкладаються митом;

– с п е ц и ф і ч н е, що нараховується у встановленому грошовому розмірі на одиницю товарів та інших предметів, які обкладаються митом;

– к о м б і н о в а н е, що поєднує обидва ці види митного обкладання.

ВХОД

БИБЛИОТЕКА (БЕТА):

"LEX" - Правовой портал Украины © 2024Анализ интернет сайтов